Ocena kierowcy - Fiat Brava

Foxavier, 21 lat temu
Silnik 1.6 16V 90KM 66kW
Rok produkcji 1997
Fiat Brava 1.6 16V 90KM 66kW 1995-1998 - Oceń swoje auto
Świetny samochód i nieźle wyposażony już nie wspominając o cenie. Troszeczkę boli że to FIAT ale jak się chce BMW to z portfelem sąsiada do salonu trzeba chodzić. Ogólnie jestem bardzo zadowolony bo za 21.000 zł mam spory samochód, który się extra prowadzi jest ładny w środku i na parkingu nie trzeba się za niego wstydzić.
Moim zdaniem to naprawdę świetna jednostka. Co prawda moment obrotowy uzyskuje dopiero od 3500 obr. Ale w porównaniu z np. Skodą Octavią 1.6 której też używam to jest istny szatan.
Nawet dobrze ze stopniowana ale jednak czuje się że to nie jest do końca to. Biegi wchodzą lekko ale odrobinę niepewnie.
Samochód wydaje się trochę za leki, możliwe że jest wina naprawdę mocnego wspomagania i trzeba do tego przywyknąć ale jak się ostro przyspiesza i przekroczy 100km/h to jest taki moment niepewności czy aby na pewno wyhamuje. Używałem wcześniej Opla Vectry i wydawał się odrobinę stabilniejszy.
Nie będę zaniżał średniej bo jest nawet nieźle. Przy cofaniu jest ograniczona widoczność ale przy tak zadartym kufrze to normalne i trzeba to po prostu pokochać. Ani Leon ani Octavia nie oferują więcej tak więc wystarczy ostrożność przy cofaniu.
Przestronnie wnętrze i jak na fiata to całkiem nieźle wykończone. Wszystko jest pod ręką i całkiem nieźle rozmieszczone. Dziwna jest tylko ta sprawa ze spryskiwaczem szyb.
Całkiem nieźle działa. Nie poskąpili nawet ogrzewania tyłu. Szyba tylna choć zaparuje to po włączeniu ogrzewania bardzo szybko wszystko wraca do normy. Niema co wydziwiać w tej kwestii.
Z przodu rewelacja. Przy zmianie biegów nie zahacza się łokciem o pasażera tak że jest git. Siedzi się wygodnie i nie brakuje miejsca na nogi. Jedynie co to kierownica mogłaby się opuszczać ciut niżej, ale tu już wydziwiam. Z tyłu też jest przestronnie ale wydaje mi się że siedzisko jest trochę za krótkie. No ale to nie takie istotne bo w końcu jeżdżę za kierownicą.
Niech nikt się nie spodziewa tutaj Mercedesa że będzie słychać tylko szum opon ale jest naprawdę przyzwoicie. Przynajmniej ja nie widzę aby ktoś w tej klasie aut miał lepiej. A to że od 4000/obr. Słychać miły pomruk z tłumika to zawsze przyprawia mnie o uśmiech.
W tej kwestii to niech nikt nie opowiada pierdół o jakichś 7l/100km (może przy jeździe 70km/h na piątce) Samochód w mieście spali jak cacy 11 litrów. No ale co tu jest się czepiać, przecież to jest 100 koni i większość samochodów z takim silnikiem tyle łyknie (no chyba że jakieś wybitnie zamulone to może mniej)
Myślę że w przypadku BRAVY za taką cenę otrzymujemy dość sporo a przynajmniej tyle aby nie żałować zakupu.
Chyba nigdy tak do końca nie przekonam się do FIATA. Żarówki od stopu się palą, zamek tylnej klapy zacina a klamki obłażą ze skóry ale nie jest ŹLE.
Samochód mam od niedawna ale były wymieniane już amortyzatory i naprawiany zamek tylnej klapy. Teraz szykuje mi się wymiana oleju, paska rozrządu, klocków hamulcowych, świec i naprawa alternatora bo jest pęknięty stojan (w Bravie ponoć to standard). Swoją drogą nadmienię że w ASO pracują szaleńcy. W samochodzie który ma 60000km każą wymieniać kółka napinające pasek rozrządu i chcą skasować za to 700 zł. Na byłych stacjach Polmozbytu ta sama naprawa nie wyniesie więcej niż 150 zł już razem z paskiem.
Fiat Brava