Ocena kierowcy - Fiat Brava

SRC, 14 lat temu
Silnik 1.4 12V 80KM 59kW
Rok produkcji 1997
Fiat Brava 1.4 12V 80KM 59kW 1995-1998 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : Hamulce jak się o nie zadba to są jak brzytwy :) Naprawdę jestem pozytywnie zaskoczony tym jak reagują na wciśnięcie pedału :)
Karoseria : klamki w drzwiach marnej jakości i auto wygląda paskudnie jak sparcieją :)
Zawieszenie : słabe końcówki drążków
Układ hamulcowy : zawiesza się czujnik ABS
Ogólnie samochodzik sprawia wrażenie bardzo solidnego. w porównaniu do Golfa II którego miałem wcześniej to wręcz rewelacyjny. Poza drobnymi wadami nie znalazłem poważniejszych mankamentów :) Trzeba oddać Fiatowi szacun za bryłę nadwozia, bo jest ponadczasowa :) Nawet po tylu latach nie odstaje za bardzo wyglądem od nowych samochodów. Autko jest troszkę paliwożerne, ale nadrabia nie najgorszą dynamiką jak na tą jednostkę napędową :) Dobry samochód dla początkującego kierowcy lub studenta bez kasy, bo naprawy nie są drogie, a i auto pojemne :)
Czego się spodziewać po silniczku 1,4 ? Ano nic specjalnego :) Jak na tą moc i masę auta to i tak dobrze sobie radzi. Generalnie przy obciążeniu 4 dorosłymi osobami średniej budowy ciała jest lekki problem z rozpędzeniem, ale ogólnie OK ! Jeżdżę zbyt mało aby opłacało mi się montować LPG, więc nie mam doświadczeń z instalacją i nie wiem jak spisuje się ten silniczek na gazie .
Skrzynia biegów to jedna ze słabszych stron tego samochodu moim zdaniem. Po dłuższej jeździe biegi wchodzą topornie, wskazane jest monitorowanie poziomu oleju w skrzyni bo potem może być już za późno. Sprzęgło to porażka! Ciężko wyregulować optymalny moment kiedy ma łapać :(
W porównaniu z poprzednim samochodem jaki miałem to rewelacja ! Wspomaganie robi swoje, prowadzi się bardzo dobrze bez przekładania specjalnej siły na kolumnę kierownicy :) Elementy zawieszenia na polskich drogach za długo nie wytrzymują, ale to wiadoma sprawa :) Mam auto 15 miesięcy i wymieniałem już końcówki drążków, drążek lewy, silentblocki, oba przednie wahacze, tuleje tylnego wahacza i znalazło by się kilka innych :) Ceny napraw stosunkowo nieduże :)
Widoczność w tym aucie jest nie ukrywam do banii ! Do tyłu tragedia (tyłek mocno wybity w górę i w tylnej szybie nic nie widać przy parkowaniu), na boki jeszcze OK ale też bez większych rewelacji :) Polecam naukę parkowania tym pojazdem na lusterka :)
Samochodzik zrobiony z całkiem przyzwoitych materiałów jak na ten rocznik :) Narazie nie zauważyłem, aby coś mi tam skrzypiało czy piszczało! Plastiki da się polubieć, aczkolwiek na kierownice polecam kupno jakiejś nakładki :) Jeszcze nie zauważyłem, żeby blach mi gdzieś rdzewiała, więc chyba jest OK :) Słabej jakości fotele montowali w tych samochodach. U mnie fotel kierowcy złamał się po 3 miesiącach :) Odradzam zakup w ASO (1998 zł za sam szkielet bez poszycia), kupiłem cały komplet na Allegro za 300 zł i jeszcze na dodatek z auta młodszego o 2 lata :) Jak ktoś lubi skórę to za 600 zł komplecik na Allegro wyrwie bez problemu :)
Bolączka tych samochodów w wersjach bez klimatyzacji ( właśnie taką posiadam) :( W gorące dni można się ugotować we własnym sosie, a zimą zanim się nagrzeje to trochę czasu i drogi mija. Poza tym jeśli dopuścisz do zaparowania przedniej szyby, wieki miną zanim nawiew ją odparuje :) Chyba że masz dodatkowy wiatrak podłączony do zapalniczki samochodowej :)
Duży i przestronny samochód jak na ten segment. Nie ma problemu ze znalezieniem pozycji optymalnej za kierownicą, a i przy tym nie połamiemy pasażerowi kolan, który siądzie za nami :) Mój pasażer również nie narzeka na ilość miejsca obok kierowcy, więc musi być dobrze :)
Szumy do 90 km/h nie nastręczają uczucia hałasu, po przekroczeniu tej bariery zaczynam mówić podniesionym głosem do pasażera, aby mnie zrozumiał :) ogólnie mogłoby być zdecydowanie lepiej, choć czego się spodziewać po aucie 12 letnim :)
Podniosłem ocenę ciut wyżej ze względu na niskie ceny napraw. Dostępność części do tego modelu bardzo duża, no i co najważniejsze ich ceny nie wypiorą ci portfela :) Jeśli chodzi o zużycie paliwa to tu już jest lekki problem. Jednostka napędowa trochę paliwożerna!
W tym segmencie bardzo dobrze się odnajduje ten model. Za naprawdę niewygórowane pieniążki można zakupić duże auto z całkiem przyzwoitym wyposażeniem (oczywiście sprowadzone z zachodu, bo \"polskie\" wersje to zazwyczaj \"golasy\" ) :)
Takie drobiazgi jak zacinająca się linka gazu, chłamowate klamki w drzwiach czy przepalające się żarówki naprawilem sobie sam przy niewielkim nakładzie finansowym :) Poza tym jest OK :)
Jak narazie wymieniłem większą połowę zawieszenia, choć koszt naprawy nie był wysoki :) No i kompletny układ wydechowy :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 12V 80KM 59kW [l/100km]

8,1