Ocena kierowcy - Fiat Doblo I

Dejwid, 12 lat temu
Silnik 1.9 JTD 101KM 74kW
Rok produkcji 2004
Fiat Doblo I 1.9 JTD 101KM 74kW 2000-2006 - Oceń swoje auto
Silnik : Bardzo żwawy i dynamiczny.
Przeniesienie napędu : Słabe sprzęgło a zwłaszcza pompa sprzęgła
Mam Doblo w wersji Malibu, ma wszystko co potrzeba - klima, dobry system audio, ABS, wspomaganie kierownicy, el. lusterka i przednie szyby, pełna regulacja fotela kierowcy, regulacja kierownicy i kilka innych drobnostek. Samochód duży,ekonomiczny, dynamiczny i szybki. Polecam silnik 1,9 JTD - najlepszy silnik diesla jaki znam. Bardzo dobry ABS - sprawdził się parę razy. Myślałem że kupując fiata będę co chwila naprawiał jakieś pierdoły - nic z tych rzeczy, auto w zasadzie niezawodne. Świetnie się zbiera,przyspieszanie i wyprzedzanie to prawdziwa przyjemność - aż miło popatrzeć jak kierowcy w dużo lepszych samochodach nie nadążają za Doblo.
Silnik bardzo elastyczny i dynamiczny. Jak na diesla to nawet cichy. Dobrze się zbiera, wyprzedzanie nawet z kompletem pasażerów nie stanowi problemu.
Nie jest to limuzyna ale biegi wchodzą precyzyjnie a do tego skrzynia jest bardzo ale to bardzo elastyczna - jak by ktoś chciał ruszyć z 3 biegu to nie ma problemu, a w trasie po wrzuceniu 5 można zapomnieć o biegach (od 50km/h można śmiało ciągnąć na 5)
Przednie zawieszenie za delikatne na nasze drogi. Wysiadają końcówki drążka kierowniczego i wahaczy. Na szczęście naprawy nie są drogie a usterka nie zdarza się za często.
Bardzo dobra - i te wielkie lusterka boczne ;)
W zasadzie nie ma za dużo do ogarnięcia, a to co jest to pod ręką. Fotel kierowcy regulowany we wszystkie strony + podłokietnik + regulacja kierownicy. Dźwignia zmiany biegów rewelacyjnie umieszczona (przesiadając się do innych samochodów mam problem bo nie mogę jej namierzyć - zawsze szukam jej tam gdzie w doblo)
Niestety samochód ma spore wnętrze przez co zimą słabo się nagrzewa zwłaszcza w korkach. Przy większych prędkościach (obrotach silnika) można poczuć odrobinę ciepła na przednich fotelach. Klimatyzacja wypada lepiej.
Dla mnie w sam raz. Na tylnej kanapie też się wygodnie siedzi i spokojnie 3 osoby się mieszczą. Możliwe że trochę za wysokie siedziska i osobom niskiego wzrostu zwisają nóżki ;)
Jak na ropniaka to nie jest głośno. Podczas szybszej jazdy trochę szumi powietrze ale bardzo szybko przestaje się to zauważać.
Spalanie rewelacja jeśli się nie szaleje (nie przekracza 140-150km/h). Z kompletem 5 pasażerów + 5 rowerów na dachu + pełen bagażnik spalił średnio w trasie 6l przy prędkości 120-140 km/h Oczywiście lepiej jest jeździć do 120km/h wtedy spalanie w trasie spada poniżej 5l Właściwie oprócz wymiany filtrów i oleju robiłem tylko rozrząd i sprzęgło (niestety nie jest najlepsze i średnio co 100 tys.km wymaga interwencji - zwłaszcza pompa sprzęgła)
Kupiłem samochód z przebiegiem 147tys.km i przez rok zrobiłem ponad 43tys.km. Za pieniądze jakie zapłaciłem dostałem więcej niż się spodziewałem. W zasadzie samochód się nie psuje (z wyjątkiem przygody z pompą sprzęgła). Prócz wymiany oleju i filtrów nie ma wydatków, nawet hamulce wymieniłem tylko raz i to po zakupie samochodu.
Liczyłem się z tym że w fiacie będzie sporo drobnych denerwujących usterek. Do tej pory wymieniłem tylko silnik tylnej wycieraczki. Do tego dochodzi jeszcze przednie zawieszenie które jest dość delikatne i trzeba je sprawdzić zwłaszcza po zimie(ale i tak u mnie wytrzymało 40tys.km).
Z poważnych usterek to jedynie pompa sprzęgła która się zapowietrzyła i to po wymianie sprzęgła. na 181tys.km była wymieniana 2 razy a samo sprzęgło dopiero przy 177tys.km (znajomy który ma 2 samochody doblo wymienia sprzęgło średnio co 100tys.km więc jest to słaby punkt w tych samochodach)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTD 101KM 74kW [l/100km]

5,2