Ocena kierowcy - Fiat Idea

Krzysiek, 6 lat temu
Silnik 1.4 8V 77KM 57kW
Rok produkcji 2005
Fiat Idea 1.4 8V 77KM 57kW 2004-2012 - Oceń swoje auto
Inne : Wnętrze. Auto jest większe w środku niż na zewnątrz. Magia :)
Bardzo dobry samochód do miasta, na dojazdy do pracy, nawet do 100km. Choć bardzo przestronny i większy wewnątrz niż na zewnątrz, to do długich podróży się nie nadaje. Ale czego chcieć? To samochód MIEJSKI i PODMIEJSKI.
Silnik 1,4 osiem zaworów. Nie jest demonem prędkości. Brak przyspieszania. W miarę oszczędny. To jest "wozidełko" na zakupy, do pracy, zawieźć dzieci. W pojedynkę dałem mu nieco "popalić" i na krętych drogach daje radę ;)
Choć inni skarżą się na skrzynię ja nie zauważam jakiś poważniejszych mankamentów. Może czasami problem ze wstecznym ale ponowne wysprzęglenie pomaga. Dźwignia blisko ręki, biegi chodzą lekko.
Znakomity. Miałem przymusowy "test łosia" przy prędkości ok 70km/h i wszystko ok. "Bujnęło" troszkę, ale to normalne przy podwyższonym aucie. Naprawdę nie ma na co narzekać. Mam tryb "city" - elektryczne wspomaganie układu kierowniczego. Korzystam - fajnie działa. W moim egzemplarzu do zrobienia jest "tył" - twardo i za głośno pracuje.
Na razie nie widać śladu rdzy. Oglądnąłem auto w miarę dokładnie. Oby tak dalej.
Widoczność do przodu nieco ograniczona przez podwójny słupek "A". Trzeba o tym pamiętać. Poza tym czuję się jak w akwarium. Jak dla mnie ciut za małe lusterka zewnętrzne, poszerzyłbym je w pionie - ocena całkowicie subiektywna. Wycieraczki przednie różnej długości, zbierają z dużej powierzchni szyby. Wycieraczka na tylnej szybkie wyciera wystarczającą powierzchnię by korzystać z lusterka wewnętrznego. Spryskiwacze działają dobrze (przód/tył), o dziwo nie zamarzły w zimie.
Prawie wszystko pod ręką. Trzeba się przyzwyczaić - jak do każdego auta. Przyczepie się włącznika świateł przeciwmgielnych przód/tył. Umieszczony z lewej strony kierownicy, pod nią, wraz z guzikami do ustawień komputera. Dla mnie niewygodne nawet po przyzwyczajeniu się, że tam jest. W moim egzemplarzy brak możliwości płynnej regulacji pracy wycieraczek. Dla mnie to koszmar! (miałem taką regulację nawet w "maluchu" rocznik 1984!). Nie mogę dobrać odpowiedniej prędkości. Są tylko biegi "szybkie", "wolny" jeden. To chyba kwestia wyposażenia mojego egzemplarza. Dwa duże schowki w desce rozdzielczej, niewielka półka nad przednimi fotelami, w sam raz na okular - rozwiązania zaczerpnięte z Renault Kangoo i Citroen C4 Picasso - znakomite. Konsola centralna ze wskaźnikami - trzeba się przyzwyczaić. Kontrolki nie rażą w nocy. Nie znalazłem regulacji jasności - być może nie ma w moim wyposażeniu. Bagnet oleju to sprężyna. Trzeba uważać, bo można chlapnąć. Żadnej gimnastyki przy sprawdzaniu czy dolewaniu oleju. Zbiorniczek wyrównawczy płynu chłodzącego znajduje się przy chłodnicy i nie za bardzo widać poziom płynu. Podświetlam latarką i wtedy widzę. Zbiorniczek płynu wycieraczek łatwo dostępny. Wlew paliwa ma fajny wieszaczek na korek. W bagażniku mam metalowe uszy w podłodze - wykorzystuje gumy do mocowania przedmiotów. Wymieniałem żarówkę tylnych świateł. Dla mnie koszmar. Trzeba zdemontować cały klosz i wyjąć wszystkie żarówki osadzone na płycie. Wymiana filtra oleju będzie się łączyła z wyjęciem całego silnika??? Brrr!
Znakomicie. Kilka dni zimy 2017/18 pomroziło. Włączam silnik i odśnieżam auto. Zanim dojdę do przedniej szyby śnieg i lód sam spływa. Auto błyskawicznie się nagrzewa. Nadmuchy działają dobrze. Pokrętła ergonomiczne, wszystko jasne po pierwszym rzucie oka.
Auto dla dwóch dorosłych i dwoje dzieci. Cztery dorosłe osoby mogą jechać w podróż do 200km. Dłużej może być mało wygodnie dla tych z tyłu. Z przodu nie ma na co narzekać.
Cichutko. Kiedy radio gra - nie wyje tak, że słyszą przechodnie, trudno mi dosłyszeć silnik.
Jak na razie mało pali. Prosty silnik - potomek fiatowskiego silnika "fire". Bezawaryjny - mam nadzieję ;)
Jakość "średnia+", ceny egzemplarzy do sprawdzenia. Nie miałem pojęcia, że te auta tak się cenią! A są przecież mało popularne na polskim rynku. Jeszcze nie spotkałem drugiej "Idei" na drodze!
Wymieniłem jedną spaloną żarówkę tylnych świateł. Komputer pokazuje mi, że mam przepaloną żarówkę świateł z tyłu. Jest sprawna, ale chyba z 20-letnia? Czy to może być problem, że stawia inny opór i komputer tak ją "widzi"? Nie wiem.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 8V 77KM 57kW [l/100km]