Ocena kierowcy - Fiat Stilo Hatchback

riwo@interia.pl, 15 lat temu
Silnik 1.9 16V JTD Multijet 150KM 110kW
Rok produkcji 2006
Fiat Stilo Hatchback 1.9 16V JTD Multijet 150KM 110kW 2005-2007 - Oceń swoje auto
Inne : Samopoczucie podczas użytkowania. Nie wiem co to jest, ale bardzo przyjemnie mi się jeździ tym autkiem. Ma w sobie to coś. W końcu to Włoch...
Silnik : Skomentuj tę usterkę...
Dobre autko do miasta i czasami poza nie (ale tylko z tym silnikiem). Na długie trasy przydałby się tempomat.
Bardzo przyjemny silnik. Przy pracującej turbinie bardzo szybki i żwawy. W zależności od sposobu dodawania gazu czuć zmiany w dostarczaniu mieszanki (zasługa Common Rail 2 gen.). Co korzystnie wpływa na komfort jazdy i zużycie paliwa. Czas reakcji turbiny praktycznie nieodczuwalny. Jednak silnik jest dość głośny. Jest to oczywiście kwestia wytłumienia wnętrza, ale np. w Saabie ten sam silnik pracuje nawet głośniej.
Precyzyjna. Drążek ma krótki zakres ruchu. Biegi wchodzą bardzo dobrze przy normalnej zmianie jak i przy dynamicznej. Wsteczny jest za 6stką i włącza się bez problemu. Osobiście nie lubię gdy jest koło "jedynki". Podłokietnik jest dobrze dopasowany do drążka i umożliwia wygodną zmianę biegów nadgarstkiem.
Tu jest trochę gorzej. Ciężki silnik z przodu i lekki tył z belka skrętną powodują niespodziewanie ogromną nadsterowność. (Co, nie powiem, sprawia ogromną frajdę). Zazwyczaj wie się już wcześniej, że auto ma zamiar wyjść tyłem, a skontrowanie jest dziecinnie proste. Tłumienie dziur przeciętne, standard jak na tą klasę. Problemem jest słabe wyciszenie wnętrza. Z tyłu jest bardzo głośno, a powyżej 170 ciężko sie rozmawia.
Ciężko mi jest cokolwiek na ten temat powiedzieć. Auto ma wszystkie potrzebne szyby i dopóki nie pozaklejamy ich jakimiś tuningowymi częściami, wszystko dobrze widać. Przy parkowaniu pomaga czujnik z tyłu. Lusterka duże, wszystko dobrze w nich widać.
yyy... No cóż. Kierownice i fotele można regulować. Wszystkie przyciski są w zasięgu ruchu ręką i tak umieszczone, że można je obsługiwać bezwzrokowo.
Klimatyzacja automatyczna 2strefowa pracuje dobrze, chodź jest mało wydajna i przy zabójczym słońcu, w środku jest dość ciepło. Ogrzewane lusterka - fajna sprawa. Szybkie odparowywanie przedniej szyby - też całkiem przydatne. Do tego podgrzewane fotele (w zimie dosłownie ratują tyłek)
No tak. Kierowca ma dobrze, bo może odsunąć fotel do tyłu i się usprawiedliwić. Długie osoby nie powinny siedzieć za sobą, bo jest jednak mało miejsca na nogi. 3 osoby z tyłu, tylko na krótkie dystanse. Jak na auto tej klasy, miejsca w środku jest mało. Aha, nad głową sporo przestrzeni.
Właśnie. Jak już wcześniej wspomniałem w aucie jest głośno. Z tyłu nie da się rozmawiać powyżej 170 kmh. Silnik słychać zbyt dobrze w środku. Wyciszenie tylnego zawieszenia pozostawia wiele do życzenia. Zalecam kupować ciche opony.
Spalanie bardzo przyjemnie jak na ta moc. Przeglądy jak na auto włoskie przystało nie są drogie, a części wszędzie pełno.
Nowego nie opłaca się kupować. Aha, nowego już chyba się nie kupi... Znaleźć ten model używany w Polsce graniczy z cudem, ale za to w Niemczech czy Włoszech jest ich dużo. Warto poszukać dłużej i znaleźć model dobrze wyposażony. Ceny nawet wyglądają w porządku. zależy co kto woli. 2-letnie Stilo czy 7-8-letnie Audi A4 2.5 TDI. (Sprowadziłem takie nie dawno za podobną cenę do Stilo 2 letniego)
Drobiazgi póki co sie trzymają. W serwisie mieli problem z wyjęciem radia. Ale to już nie jest wina samochodu, chyba.
Przy 35000 km, popsuł się sterownik wtryskiwaczy. Laweta > serwis. Przy okazji wspomnę, że w serwisie maja zwyczaj wymieniać zepsute części na częsci regenerowane (popsute i naprawione), ja miałem szczęście, bo akurat takiej nie było i po pisemnej zgodzie dyrekcji fiata (sic!) wymieniono mi ten kontroler na nowy.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 16V JTD Multijet 150KM 110kW [l/100km]

7,1