Ocena kierowcy - Honda Civic VIII Hatchback 5d

stettiner, 14 lat temu
Silnik 1.8 i-VTEC 140KM 103kW
Rok produkcji 2007
Po 12 latach jeżdżenia Hondą Civic 5D 1.4 iS z 1998r. miałem nadzieję, że Honda UFO, będzie tak samo udana. Niestety , wiem już , że tak nie będzie.
Silnik - jak w Hondzie - lubi obroty i dynamiczną jazdę, wtedy jest w swoim żywiole. Ale to odbija się potem na kieszeni przy dystrybutorze. Jest to jednak spora pojemność i nie zadowoli się kilkoma kroplami paliwa. Jeżeli lubisz jeździć dość dynamicznie - to silnik Ci się spodoba. Jazda z prędkością ok. 180-200km/h non-stop daje spalanie ok. 9,0l/100km - to według mnie dobry wynik. Przy spokojnej jeździe 90-100km/h spalisz ok. 5,6-5,7l/100km.
Skrzynia biegów ok. Plusem jest 6 biegów. Nie mam problemów z ich wrzucaniem. Sprzęgło działa bez zarzutu. Pomyłką jest materiał z którego wykonany jest lewarek, który w gorące dni rozgrzewa się w słońcu i parzy w dłoń.
Civic 5D ma fabryczną usterkę - ściąga w prawo. Przy czym im bardziej dodajesz gazu, tym więcej ściąga. Jazda bez gazu nie powoduje tego efektu. Ustawiałem zbieżność i niby wszystko jest w granicach normy producenta, ale auto ściąga. Serwis oczywiście mówi, że ten typ tak ma.... Po kilku kilometrach można się do tego przyzwyczaić - nie chce mi się już dociekać dlaczego tak jest. Poza tym układ jezdny bez zarzutu. Dość twarde zawieszenie. Hamulce z ABS - bardzo dobre.
Widoczność z tyłu, pomimo spojlera jak dla mnie jest wystarczająca. Od lat posługuję się tylko lusterkami bocznymi , a te są wykonane poprawnie. Widoczność z przodu jest do d..y. Kształt maski powoduje, że przy parkowaniu czy podjeżdżaniu do jakiejś przeszkody (mur, płot, inne auto) kompletnie nie widać jak blisko jesteśmy. Wielki minus dla Hondy !!. Przy wyjeżdżaniu z miejsca postojowego brakuje małych trójkątnych szyb w tylnych drzwiach.
Oświetlenie wyświetlacza radia niewidoczne w słoneczne dni. W nocy zbyt intensywne oświetlenie prędkościomierza i obrotomierza (ich obraz odbija się w szybie przedniej i utrudnia widoczność drogi), trzeba w nocy przyciemniać. Bardzo słabe radio i CD. Wbudowana antena nie łapie nieco słabszych stacji. Pokrętła tandetnie wykonane i umieszczone w niewygodnych miejscach.
Wentylacja i ogrzewanie OK. W dni deszczowe konieczna jazda z włączoną klimatyzacją. Szyby natychmiast zaparowują jeżeli nie włączysz klimy.
Miejsca wewnątrz dość. Ale jest to raczej auto dla rodziny 2+1. Bagażnik mały i niefunkcjonalny. Duże nachylenie klapy bagażnika powoduje, że nie załadujesz walizki/torby o większych gabarytach. P
Jak na auto z silnikiem o chrakterze sportowym, może być. Jak jadę 200km/h to i tak nie słucham radia i nie rozmawiam z pasażerami.
Zużycie paliwa podałem przy silniku. Ceny za przeglądy okresowe w ASO do przyjęcia. Ceny nowych części - wysokie. Przez dwa lata - żadnych usterek, poza wymienionym wcześniej ściąganiem, które jedni widzą inni - nie.
Ok. 70 tys. PLN za sam silnik, hamulce i zawieszenie, to trochę zbyt dużo.
Kiepski lakier. Bardzo cienki i podatny na zadrapania. Naprawdę trzeba delikatnie obchodzić się z karoserią. Niewygodne klamki zewnętrzne, również wykonane z taniego plastiku. Tandetne plastikowe zamknięcie wlewu paliwa.
Brak usterek - przebieg 23 000 km.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 i-VTEC 140KM 103kW [l/100km]

8,1