Ocena kierowcy - Kia Rio I Kombi

Hubert / hw1975@wp.pl, 20 lat temu
Silnik 1.3 i 82KM 60kW
Rok produkcji 2003
Kia Rio I Kombi 1.3 i 82KM 60kW 2002-2005 - Oceń swoje auto
Rio II to naprawdę rozsądne i idealne wyjście dla ludzi, którzy chcą mieć niezawodny i tani samochód z 3 letnią gwarancją. Warto podkreślić, że jest bezkonkurencyjne jeśli chodzi o wielkość, przestrzeń w środku, komfort jazdy oraz wygląd - uważam, że to jedno z najprzyjemniejszych aut tego segmentu cenowego jeśli chodzi o bryłę i dostępne kolory metaliczne. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek dodatkowe pytania - proszę pisać na mój adres e-mail hw1975@wp.pl W przeciwieństwie - jak mniemam, do innych ludzi, którzy wypowiadają się tu o Rio - ja jestem posiadaczem tego samochodu i mogę powiedzieć prawdziwe wrażenia z eksploatacji tego auta.
Silnik pracuje bardzo przyjemnie, jest elastyczny i porządny jak na tę pojemność. Ze zdziwieniem przeczytałem opinie użytkowników, którzy piszą o jego słabej mocy i głośnej pracy. Jest to silnik od Mazdy 121 po kuracji odmładzacjącej, co zaowocowało jego dużą mocą. Kultura pracy to rzecz gustu - prosze przejchać się nową Mazdą 2 (koszt 55 000zł) a będziecie pewni, że silnik w Rio II to idealne odwzorowanie kultury pracy tych samochodów. Tak poprostu praucją silniki Mazdy - co nie wpływa na ich niezawodność i doskonałą długowieczność. Silnik to najmocniejszy punkt Rio II pod względem niezawodności.
Skrzynia biegów ma bardzo dobre przełożenia, mogły by być krótsze - ale to w końcu nie sportowa wersja, tylko samochód klasy "compact". Wszystkie biegi wchodzą cicho, idealnie i precyzyjnie.
Rio II zasługuje na najwyższe uznanie jeśli chodzi o układ jezdny. Dla właścicieli innych koreańskich aut np. Daewoo (mam na myśli "pływające" Lanosy) będzie ono szokiem. Rio idealnie pokonuje przeszkody, jest elastyczne a co najważniejsze - jest bardzo stabilne na zakrętach przy większych prędkościach. Auto nie buja sie i nie traci stabilności toru jazdy. Naprawdę zawieszenie jest mocną stroną tego auta.
Widoczność doskonała, zarówno z przodu jak i przez tylną - na pozór wąską szybę. Wszystko widać doskonale. Faktycznie przyzwyczajenia wymagają lusterka boczne, ale po kilku dniach jazdy już sie tego nie zauważa.
Ergonomia na 6+. Samochód perfekcyjnie wykonany jak na tę klasę auta. Plastki nie rażą "koreą", w środku jest przyjemnie i jasno. Mi do gustu szczególnie przypada jasna kierownica, której parametry idealnie są dostosowane do rąk (gruba, przyjemna w dotyku). Wszystkie przełączniki estetyczne i w zasięgu ręki.Wszystko działa bez zarzutu. Elektroniczny zegar wbudowany w kokpit oraz elektroniczny wyświetlacz przebiegu kilometrów i przebiegów czasowych - działają bardzo dobrze. W Rio II jest zaskakująco dużo nisz, schowków, miejsc do których mozna schować wiele rzeczy. Idealny wręcz jest bagażnik - miejsca po bokach na schowanie różnych rzeczy, gniazdo 12V, roleta jak w autach typu combi - wszystko idealnie spasowane i naprawdę zasługujące na wyróżnienie w tej klasie aut. Poprostu za ergonomię wnętrza daję najwyższą ocenę.
Bez najmniejszych zastrzeżeń - przy dużych mrozach ostatnimi dniami w kilka minut robiło się w aucie ciepło. Latem wentylacja idealna (nie posiadam klimatyzacji)
Duży samochód, dużo miejsca, bardzo wygodne fotele dla kierowcy i pasażera (podłokietnik jako opcja - warto dokupić, idealnie się sprawdza w wakacyjnych podróżach)
Porządnie, przyzwoicie - nie ma sie czego czepiać.
Spalanie w mieście około 8,5 litra / 100km w trasie przy jeździe do 110km /h spalił mi w drodze do Władysławowa 5,2 l/100km.
Za 34 900zł mam duży samochód (większy od Fabii Combi - o niebo droższej) z 3 letnią gwarancją, doskonalym silnikiem Mazdy i ładnie wyglądający.
Żadnych usterek, w grudniu był pierwszy przegląd, wszystko OK.
j.w.
Kia Rio I Kombi