Ocena kierowcy - Lancia Kappa Sedan

Seraf164, 4 lata temu
Silnik 2.0 20V Turbo 220KM 162kW
Rok produkcji 1998
Lancia Kappa Sedan 2.0 20V Turbo 220KM 162kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Silnik i jeszcze raz silnik. Gdy nie spieszy nam się odwdzięczy się niskim spalaniem, a gdy musimy zdążyć z żoną do szpitala na salę porodową wywiąże się z zadania lepiej niż karetka.
Zawieszenie : Zbyt miękkie zawieszenie do tej wersji silnikowej.
Jedno z najlepszych włoskich aut lat 90-tych jeśli chodzi o bezawaryjność. Autem zrobiłem 70 tyś km przez 2 lata i nie licząc wymiany rozrządu, oleju, filtrów, klocków i innych materiałów eksploatacyjnych nic się nie dzieje. Użytkowanie auta kosztuje mnie 29,63 zł/100 km (paliwo, OC, przeglądy, materiały eksploatacyjne) - jest to średnia z 70 tyś. km. Obecnie auto zbliża się do 300 tyś. km i jeśli dalej będę wymieniał olej i filtry na czas to patrząc na kappy znajomych spokojnie przekroczę 500 tyś km bez większych awarii. W przypadku każdego auta sprawdza się zasada jak dbasz ta masz. Myślę, że w chwili obecnej jest to ciekawa propozycja na youngtimera do codziennego użytku. Auto kosztuje śmieszne pieniądze i daje niesamowite wrażenia z jazdy. Auto świetne w roli sleepera, wygląda na stare/wolne/ociężałe auto, a potrafi zadziwić wielu na drodze. Przy sprawnym kierowcy 100km/h można osiągnąć poniżej 7 sekund. W dodatku silnik bardzo rozwojowy i bez większego problemu można zwiększyć moc z 220KM na okolice 300KM, a nawet i 400KM.
Rewelacja, brzmienie 5 cylindrów i moc jaką oddaje na koła po załączeniu się turbiny potrafi zaskoczyć.
Do tego silnika powinna być 6 biegowa.
Myślę , że jak na moc silnika trochę zbyt "kanapowate" zawieszenie. Powinno być nieco usztywnione względem standardowej wersji.
Wzorowe zabezpieczenie antykorozyjne. Jeśli nie było żadnych stłuczek to auto nie koroduje.
Trochę za szeroki słupek C ale na tle nowych aut jest rewelacja.
Wszystkie przyciski pod ręką, aczkolwiek włączanie świateł przeciwmgielnych i otwieranie bagażnika dosyć uciążliwe. Elektryczne fotele powodują, że każdy znajdzie idealne ustawienie za kierownicą.
Klimatyzacja typowo włoska i chłodzi bardzo mocno. Z ogrzewaniem nie ma problemów, aczkolwiek warto zwrócić uwagę czy nie przecieka nagrzewnica.
Często jeżdżę z kompletem pasażerów i większość osób jest zaskoczona ilością miejsca-zwłaszcza na tylnej kanapie.
Wyciszenie jak na lata 90-te bardzo dobre, aczkolwiek po 20-25 latach uszczelki drzwi twardnieją i zaczynają pojawiać się szumy przy większych prędkościach.
Nie licząc chłodnicy pozostałe części zamienne dostępne od ręki. W dodatku bardzo tanie.
Przy obecnych cenach tych aut ciężko o lepsze auto na trasy.
Przed zimą warto nasmarować uszczelki drzwi, gdyż przy ujemnych temperaturach potrafią przymarzać.
Przez 70 tyś. km nie miałem żadnej usterki.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 20V Turbo 220KM 162kW [l/100km]

12,0