Ocena kierowcy - Mercedes Klasa A W168

Christophorus21, 3 lata temu
Rok produkcji 2000
Mercedes Klasa A W168 1.4 82KM 60kW 1997-2004 - Oceń swoje auto
Karoseria : To auto jest niesamowicie pakowne. Poza tym zaparkujecie nim dosłownie wszędzie
Układ hamulcowy : Auto staje dosłownie w miejscu.
Silnik : Uważam że silnik powinien być większy. 1.4 to jednak trochę za mało
Mógłby być trochę mocniejszy. 1.4 to do tego klocka jednak trochę za mało. Niestety odbija się to też na spalaniu które wg mnie jest nieco za duże
Biegi wchodzą perfekcyjnie i bardzo lekko.
Super hamulce - miałem kilka razy sytuacje awaryjne i auto dosłownie staje w miejscu! Poza tym mamy ABS i ESP które pilnują żebyśmy nie wypadli z drogi itd. Nie powiem, w zimie lub na śliskiej jezdni po deszczu bardzo to pomaga. Poza tym auto trzyma się drogi jak przyklejone. Pierwsze wersje owszem, miały z tym problemy (test Łosia) ale producent to poprawił.
Z zewnątrz to auto wygląda jak nieduży klocek jednak w środku jest bardzo wygodne i przestronne. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to rozmiar tylnych drzwi. Mogłyby być nieco dłuższe.
Duże szyby przez które wszystko świetnie widać. Parkowanie tym autkiem to przyjemność
Wszystkie przełączniki mamy w konsoli środkowej. Przy kierownicy tylko jedna manetka. Jedynie do czego mógłbym się przyczepić to przyciski elektrycznych szyb - mogłyby być w drzwiach a nie w tunelu środkowym
Przy sprawnej klimatyzacji w letnie upały w środku mamy przyjemny chłód. Co ważne - klimatyzacja jest półautomatyczna czyli nie musimy co chwila kręcić pokrętłem od temp. jak w manualu. Podczas deszczu nie wiem co to znaczą zaparowane szyby - wszystko znika dosłownie w kilka chwil po włączeniu nawiewów. W zimie w środku robi się ciepło juz po kilku minutach.
W środku tego klocka jest naprawdę dużo miejsca. Wiadomo ze to nie jest limuzyna ale spokojnie pozwala na podróżowanie 4 osobom. Świetnym patentem jest regulowana tylna kanapa (razem z oparciami) jeśli mamy potrzebę to albo powiększamy bagażnik albo ilość miejsca na nogi. Kiedy wyjmiemy tylne kanapy to dostajemy przestrzeń niemal jak w busie. Co najważniejsze - w bagażniku nie mamy żadnych skosów!
Auto jest bardzo dobrze wyciszone. Podczas jazdy słyszymy tylko przyjemny dźwięk silnika. Można spokojnie rozmawiać albo słuchać muzyki
Części są względnie tanie. Jest też duży dostęp do zamienników w przystępnych cenach. Jedyny problem to opinia wśród części mechaników, którzy boją się tego auta jak ognia. Poza tym panuje wśród nich przeświadczenie że do każdej naprawy trzeba opuszczać silnik co nie jest prawdą. Wiele rzeczy można spokojnie robić bez opuszczania silnika.
Obecnie na rynku cena tych auta jest dość niska. i bardzo dobrze! Można za nieduże pieniądze kupić sobie świetnie wyposażone auto które jest idealne do miasta i na jakieś nieduże wypady z rodziną/znajomymi.
Po zakupie musiałem zrobić kompresor klimatyzacji (regeneracja), wymienić chłodnicę klimy oraz zregenerować alternator. O tych kwestiach wiedziałem od sprzedającego w momencie zakupu. Poza tym standardowo po zakupie wymiana oleju,filtrów,rozrządu (mimo ze na łańcuchu). Od tamtego czasu zero awarii. jedyne co wymieniam to części eksploatacyjne.
Jak dotąd to auto mnie nie zawiodło. Jestem pewny że nadal tak będzie

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 82KM 60kW [l/100km]

11,0