Ocena kierowcy - Opel Corsa B Hatchback

SETH82@o2.pl, 14 lat temu
Silnik 1.5 TD 67KM 49kW
Rok produkcji 1993
Opel Corsa B Hatchback 1.5 TD 67KM 49kW 1993-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Dynamiczny, oszczędny, posiadający w sobie pewne rezerwy mocy, które przydają się zarówno w jeździe po mieście jak i na dłuższym odcinku poza terenem zabudowanym.
Układ elektryczny : Świece żarowe muszą być w idealnym stanie. Inaczej zimą przy odpalaniu będzie problem
Silnik : Wyciekający olej spod klawiatury. Trzeba uważać na siłę dokręcania śrub.
Jak dla mnie idealne autko. Potrzebowałem czegoś taniego, zwinnego, ładnego i ekonomicznego i znalazłem - Opel Corsa 1.5 TD. Tankuję ropę za 50 zł i starczy mi na 250 km w trasie i niecały tydzień jeżdżenia po mieście. W mieście mieszczę się tam, gdzie inne duże samochody już nie potrafią, a i ma to autko moc, dzięki czemu czasami można na trasie zaszaleć i wyprzedzić... rowerzystę ;)
Model Turbo Diesel, więc jak to w dieslach bywa - silnik wesoło sobie pod maską klekocze. Ogólnie rzecz biorąc 1.5 TD w mieście sprawuje się bardzo dobrze. Czerwone, żółte, zielone, wciskamy gaz, jedynka, dwójka i za sobą możemy zostawić niejedno auto. Na trasie również nie jest źle. Chociaż przy wyprzedzaniu TIRów należy zachować pewną dozę ostrożności jeśli chodzi o odległość pojazdów jadących z naprzeciwko. Średnio na trasie pomykam 90-100 km/h i ponad tą prędkość czuć już, że Corsa ta nie była stworzona do szybkich rajdów.
Jeśli chodzi o obsługę skrzyni biegów, to rewelacji nie ma. Gałka ma luzy, czasami jedyna trudno wchodzi, no ale nie jest źle. W trasie przełożenia wykonuje się nader dobrze, ale w porównaniu do innych samochodów ocena dość przeciętna. Jeśli zaś chodzi o osiągi na poszczególnych biegach, to mamy tu do czynienia z dieslem - czyli użytkownicy tego pojazdu jeżdżą raczej oszczędnie. No, ale jak ktoś chce przydusić, to na czwórce można jakiegoś TIRa na trasie wyprzedzić ;)
Stan polskich dróg jest jaki jest - w naszej Corsie czuć wyboje, garby i inne fajnie niespodzianki zastawione przez drogowców. Nie jest jednakże tak źle, żeby potem mieć odciski na pupie. Ogólnie auto prowadzi się bardzo dobrze, jest zwrotne, wspomaganie kierownicy pozbawia nas muskularnych rąk i ogólnie kierowca ma kontrolę nad poczynaniami swojej Corsy.
Z przodu - dobrze, z tyłu - dobrze, z lewej i prawej - dobrze. W lusterkach też git. W sumie nie ma się do czego doczepić. Wiadomo, że to np. nie jest np. Xsara Picassa lub Scenic, gdzie przednia szyba jest wielkości samej Corsy, ale na jak tak małe auto widoczność jest dość wystarczająca.
Klimatyzacji tu nie znajdziemy, lecz w zimie kilka chwil i czuć przyjemne ciepełko wydobywające się z różnych szczelin w samochodzie. Latem też jakoś można dać sobie radę, chociaż przydałaby się klima. Co do wentylacji, to niestety w obecnym czasie (prawie zima) spotykam się z często zaparowanymi szybami od środka. Nawet po wymianie filtrów.
Mam 187 cm wzrostu i mimo tego w aucie tym siedzi mi się nadzwyczaj dobrze. Fotel wygodny, kierownica idealnie dopasowana do moich rąk. Sufit mi w żadnym wypadku nie przeszkadza i się o niego nie obijam. W sumie w aucie tym czuję się bardzo dobrze. I nawet jadąc w cztery dorosłe osoby, nikt zbytnio nie narzekał na warunki jazdy.
No w sumie.. jak się puści dość głośno muzykę to człowiek nie słyszy już tego świstu powietrza i odgłosów silnika spod maski ;) Zresztą mamy tu do czynienia z modelem z roku 1993 i w dodatku z dieslem - czyli musi być głośno :)
Co tydzień robię w weekendy przynajmniej 250 km długich tras, a w tygodniu średnio 200 km jazdy w warunkach miejskich (południowy Poznań - północny Poznań). I obliczając średnią spalania, to wychodzi około 5.5 litrów spalania na 100 km w cyklu mieszanym. Rozbijając to na czynniki pierwsze, wyjdzie 4.5-5l/100km w trasie i pewnie 6l/100 w mieście. Co do napraw, to wymiana chłodnicy na nową - koszt 250 zł, wymiana filtrów, pasków rozrządu (i samego rozrządu), wspomagania i alternatora = 550 zł
Mój samochód kupiłem w bardzo dobrym stanie za troszkę ponad 5 000 zł. Jako, że średnio spala 5 litrów ropy na 100 km, to mamy przelicznik, że przejechanie 100 kilometrowej trasy zabiera nam z portfela około 20 zł. Części do samochodu też nie są strasznie drogie. Dla mnie super sprawa!
Z drobnicy to w sumie wymieniałem świece żarowe, koszt 30 zł za świeczkę, no i typowe materiały eksploatacyjne, w stylu wycieraczki itp. Prócz tego nic więcej.
Jedyne co mi poszło w tym aucie, to chłodnica. Pewnego razu po prostu wszystko się wylało i nie chciało załatać magicznymi \'zatykaczami\'. Koszt nowej chłodnicy (zamiennika) to jakieś 250-300 zł.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.5 TD 67KM 49kW [l/100km]

5,2