Ocena kierowcy - Opel Vectra B Hatchback

Tracha, 9 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 101KM 74kW
Rok produkcji 1996
Opel Vectra B Hatchback 1.6 i 16V 101KM 74kW 1995-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Mimo tego, że auto jakie posiadam jest pełnoletnie oraz motor to zaledwie 101 konny 1.6 szesnastozaworowy. Mam do dyspozycji silnik, który na benzynie jest bardzo żwawy i pomimo uszczypliwych komentarzy kolegów posiadających większe silniki, moja Viki jest bardzo jurna po drogach :)
Zawieszenie : Drążki stabilizatora po częstej jeździe w mieście potrafią wykańczać się nawet po pół roku.
Silnik : Popychacze w silniku potrafią wydawać uciążliwe cykanie.
Inne : Skrzynia potrafi się powoli sypać już przy 200 000 km
Ogólnie auto idealne dla rodziny, która chce mieć taniego w eksploatacji i w miarę dobrego Hatchbacka z drugiej połowy lat 90'. Bagażnik wbrew pozorom jest przestronny i nawet z instalacją LPG można dużo tam zmieścić. Auto jest też dobre na pierwszą furę z lepszej półki :)
Niech nikt nie spodziewa się, że 1.6 szesnastozaworowy będzie gonił najnowsze BMW na prostej. Jest to idealny silnik dla instalacji gazowej marki STAG, który doskonale z nią współpracuje.
Posiadam długą skrzynie biegów. Mimo to przy tych 200 000 km już czuje problemy z wbijaniem biegów. Po kolejnych tysiącach pojawiają się problemy z wrzuceniem wstecznego (Pojawia się zgrzytnięcie) oraz jedynki.
Vectra dosyć dobrze się sprawuje jeśli chodzi o układ jazdy. Jednak czasami mam wrażenie, że samochód znosi w jedną stronę ale znając życie trzeba wyrównać ciśnienie w oponach.
Auto posiada bardzo przestronne szyby dzięki czemu widać wszystko co się dzieje dookoła pojazdu. Mimo posiadania Hatchbacka mogę śmiało stwierdzić, że tylnia szyba ukazuje bardzo dużo przestrzeni.
Vectra jest ergonomiczna i dobrze przystosowana do użytkowania przez kierowcę. Twórcy skupili się na ułożeniu przycisków i konsolet tak, aby kierowca miał dostęp do wszystkiego bez większego odrywania rąk od kółka.
Wentylacja w tym samochodzie jest bardzo dobrej jakości. W razie jakichkolwiek zaparowań, są one bardzo szybko eliminowane, a ogrzewanie czy klimatyzacja działają bez zarzutów!
Kierowca posiada bardzo dużo przestrzeni tak samo jak pasażer po prawej stronie. Pasażerowie z tyłu mają niezauważalnie mniej miejsca ale mimo to na tylnej kanapie zmieści się spokojnie trzech pasażerów.
Z racji tego, że auto musi mieć całe zawieszenie zrobione oraz silnik w doskonałym stanie aby auto było elegancko wyciszone, musiałem dołożyć do tego własną pracę czyli okleić matami drzwi i niektóre elementy samochodu. Dzięki temu mam bardzo cicho w samochodzie, a pracujący motor mi nie przeszkadza :)
Korzystam z LPG dzięki czemu koszta jazdy są bardzo niskie. Duża dostępność części oraz ich niska cena ustawia Vectrę w czołówce samochodów z tego przedziału czasowego i segmentowego pod względem ekonomiczności.
Opel Vectra B oferuje mi wysoką jakość za stosunkowo niską cenę. Jeśli ktoś spodziewa się, że mając kilka stówek będzie w stanie utrzymać ten samochód to... Ma w sumie racje :)
Momentami zdarzają się drobne usterki jednak dostęp do nich jest bardzo ułatwiony. Dla sprawnego mechanika lub zapaleńca to pare minut roboty i nie są nawet uciążliwe np. spalone żaróweczki od konsolety.
Poważne usterki tego samochodu jeśli już się pojawiają to po długim czasie eksploatacji. Koszt takich usterek jest w stosunkowo średniej cenie za oryginalne części i koszt robocizny ale mamy za to jakość na długie kilometry :)

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 101KM 74kW [l/100km]

9,2