Ocena kierowcy - Opel Vectra C Hatchback

Michał, 13 lat temu
Silnik 1.8 ECOTEC 122KM 90kW
Rok produkcji 2005
Opel Vectra C Hatchback 1.8 ECOTEC 122KM 90kW 2002-2005 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Bardzo dobre właściwości jezdne.
Zawieszenie : Polskie drogi wyraźnie dają się we znaki Vectrze
Inne : Chłodzenie silnika/ogrzewanie/klimatyzacja - drobne usterki
Auto godne polecenia. Silnik 1.8 nie jest dla każdego, ale należy się nad nim zastanowić. Samochód zapewnia komfort podróżowania. Nie jest drogi w utrzymaniu. Plusy to dobre właściwości jezdne i duża przestrzeń w kabinie i bagażniku. Dość szybko poddające się niektóre elementy zawieszenia można uznać za bolączkę tego auta.
Silnik trochę słaby. Jednak przy wyższych obrotach budzi się do życia. Generalnie jako auto rodzinne spokojnie daje radę ten silnik.
Biegi może nie \"wchodzą\" idealnie precyzyjnie, ale nie można narzekać na tą skrzynię. Należy odczekać chwilkę przed włączeniem wstecznego bo może zgrzytnąć.
To jest mocna strona tego auta. Prowadzi się naprawdę dobrze i pewnie. Podobno zawieszenie lubi sprawiać kłopoty i to się sprawdza w moim przypadku. Jak do tej pory (zrobiłem 15000 km) mam do wymiany tuleję przedniego wahacza (tuleja 150 PLN + robocizna 100 PLN). Poza tym efekty dźwiękowe towarzyszą pokonywaniu progów zwalniających, ale ich źródłem kazano mi się nie przejmować. No i jeszcze geometrię musiałem ustawić na obu osiach po zakupie (200 PLN).
Do tyłu (wersja liftback) jest kiepsko. Należy szczególnie uważać przy manewrach na parkingach. Do przodu jest nieźle, choć przedni słupek ogranicza dość mocno pole widzenia. Plus za dobre lusterka boczne, szczególnie lewe.
Bez zarzutu. Nie jest to poziom VW lub Audi, które moim zdaniem przodują pod tym względem, ale nie można narzekać. Wszystko na swoim miejscu. No i kwestia dźwigienki kierunkowskazów, która zawsze wraca do stanu spoczynkowego. Trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić.
Klimatyzacja jest bardzo wydajna. W wersji automatycznej spisuje się bez zarzutu. Duże pokrętło na panelu klimatyzacji po zakupie nie sprawowało się dobrze. Nastawy \"przeskakiwały\" chaotycznie podczas kręcenia pokrętłem. Można to naprawić samemu bardzo łatwo. Wskazówek trzeba szukać na forach poświęconych Vectrze. Aha - musiałem wymienić wkład do termostatu (całkowity koszt - 80 PLN). No i jeszcze jedno - zaczyna hałasować wentylator nawiewu. Koszt nowego to 400 PLN :(
Dużo miejsca z przodu i z tyłu. Duży i funkcjonalny bagażnik. Niewątpliwy atut tego auta.
Bez zastrzeżeń.
Przy użytkowaniu 75% trasa i 25% miasto spalanie rzędu 8l/100km. Osobiście mnie to satysfakcjonuje. Części zamienne nie są drogie i jest ich duża podaż.
Jestem zadowolony z tego zakupu. Polecam wersje z silnikiem benzynowym 1.8. Są zdecydowanie tańsze w zakupie od diesli. Silnik nie sprawia problemów. Spalanie nie jest wysokie. Silnik brzmi ładnie i daje radę Vectrze. Podróżuje się wygodnie tym autem. Jak każdy samochód trzeba go naprawiać, ale utrzymanie Vectry nie kosztuje dużo.
W przeciągu pół roku: termostat, tuleja wahacza, panel klimatyzacji. To nie dużo jak na pięcioletni samochód z przebiegiem 142000 km.
Jak na razie bez poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 ECOTEC 122KM 90kW [l/100km]

9,5