Ocena kierowcy - Peugeot 607

Rok produkcji 2006
Peugeot 607 2.2 HDi 133KM 98kW 2000-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Układ elektryczny
Jeździłem 607 ojca w 2017 roku. Nienawidziłem tego auta, bo był traktowany jako wół roboczy. Teraz powróciłem do modelu i w 2022 mogę opisać jego dwuletnią historię. Biorąc pod uwagę całokształt jestem bardzo zadowolony. Gdyby nie to, że potrzebuje minivana, nie rozstałbym się z nim jeszcze lata. Po przesiadce na Zafirę 2010 żałuję i często brakuje mi rzeczy z 607, zarówno tych wygodnych i małych drobiazgów - udogodnień. Wybierz zadbany egzemplarz, a będziesz zadowolony.
2.2HDI to znana mi już wcześniej jednostka. Całkiem dynamiczna, jak na takiego krążownika i bardzo łatwa w eksploatacji. Większość mechaników zna ten silnik i naprawy są jak każde inne. Przez dwa lata oprócz eksploatacji wymieniłem tylko wtrysk (110 zł) i poradnik na YouTube. Wszystko robione pod domem z zerowym pojęciem o mechanice - banał.
Najlepszy automat z wczesnych lat 2000. Porównywalnie dobry był tylko w Focusie MK2, ale ten zmienia biegi bezodczuwalnie, dodatkowo tryby Sport i Snow faktycznie pomagają wyprzedzić, czy podróżować w cięższych warunkach. Trzeba pamiętać o zmianie oleju, a będzie służyła.
Prowadzi się pewnie, jednak promień skrętu mógłby być odrobinę większy, bo nieraz trzeba machać kierownica, żeby dobrze zaparkować. Są czujniki parkowania z tyłu, które dobrze określają odległość.
Ocynk. Nic nie rdzewieje. Jeśli auto było bez kolizji nie ma się o co martwić. Ewentualnie może coś wychodzić w środku błotników od uderzających kamieni, ale mi się nie zdarzyło w prawie 20 letnim aucie.
Jednej gwiazdy brakuje za nisko osadzona tylną szybę. Jestem wysoki i ciężko było zobaczyć cokolwiek przez okienko na klapie. Lusterka ustawiają się automatycznie do parkowania tyłem, aby polepszyć widoczność.
Miejsca jak w topowej limuzynie tamtych lat. Przód nie narzekał, z tyłu pasażerowie zachwyceni, ogrom miejsca na nogi, bardzo dużo schowków, a w bagażniku zdarzało się wozić choinki, wózki, meble, robić drobne przeprowadzki. Wszystkie pokrętła pod ręką. Sterowanie radiem z kierownicy mogłoby być inaczej rozwiązane.
Wpadające do środka kratki nawiewu to coś, co towarzyszyło mi i mojemu ojcu przez cały okres użytkowania. Notorycznie, dwa razy do roku trzeba było wyciągać kratki, bo wpadały i zatykały węże wentylacji.
Ogrom miejsca. Dużo woziłem ludzi z tyłu i każdy chwalił i był zaskoczony jak bardzo można się rozłożyć na tylnej kanapie, mimo dość mocno odsuniętych foteli z przodu.
Jestem bardzo zadowolony. Przy autostradowych prędkościach było coś słychać w środku, a w mieście cicho.
Jednej gwiazdki zabrakło, bo niektóre części eksploatacyjne są dość drogie i często padają. Żarówki starczają na 3 miesiące, a cena za komplet to 250 zł, tak samo wycieraczki mają inny zaczep niż wszystkie i trzeba wymieniać całe ramię, pasują tylko Bosha.
Gdyby 607 wyszło w wersji kombi wziąłbym na pewno. Jednak jestem pewien, że wrócę do Peugeota, bo uwielbiam ich diesle, a porównując vagowe 1.9tdi do HDi to zupełnie inny poziom. Kultura pracy we francuskim silniku jest niebo lepsza i do tej pory nie wiem skąd te legendarne przekonanie o niemieckim klekocie.
Dużo miałem zabawy z elektryka, ale to z mojej winy, bo zignorowałem wilgoć w aucie, przez co zaczą świrować mi centralny, szyby, czy elektryczne składanie lusterek. Poza tym, czasami wyskoczy błąd przepalonej żarówki, która tak na prawdę działa. Pierdoły, które można naprawić samemu w 10 minut.
Nie zdążyły się przez 2 lata ani razu.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.2 HDi 133KM 98kW [l/100km]

Peugeot 607