Ocena kierowcy - Peugeot 607

BARTOSZ, 4 miesiące temu
Silnik 2.2 HDi 133KM 98kW
Rok produkcji 2002
Peugeot 607 2.2 HDi 133KM 98kW 2000-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : Po ponad 20 latach auto moim zdaniem nadal wygląda świeżo. To kwintesencja klasycznej limuzyny.
Jeden z nielicznych, a może jedyny samochód, który za tak niewielkie pieniądze oferuje tak wysoki poziom komfortu. W wersji z 2.2-litrowym Dieslem przy tym ekonomiczny i bezawaryjny. A poza tym jak na ponad 20 lat od premiery, nadal wygląda dobrze, jak każda klasyczna limuzyna.
2.2 HDi to bardzo dobrze znana jednostka, mimo sporych rozmiarów samochodu zużywa mało paliwa, a przy tym jest bezawaryjna.
W moim przypadku skrzynia to 5-biegowy manual. Zdecydowanie wolę automat, jednak podaż 607 jest bardzo ograniczona i kupiłem egzemplarz ze skrzynią mechaniczną. Jedyne do niej zastrzeżenie, to nieco za krótkie przełożenia - na autostradzie przy 140km/h mamy już około 3000obr/min
Samochód przy przyspieszaniu bardzo mocno podnosi się z przodu, a przy hamowaniu „nurkuje”. Jest bardzo komfortowy, jednak zawieszenie nieco hałasuje na nierównościach.
Jak na ponad 20 lat wygląda rewelacyjnie, moim zdaniem nie zestarzał się. Również mimo wieku nie ma problemów z korozją.
Ja nie mam zastrzeżeń, lusterka są odpowiedniej wielkości, przy cofaniu opuszczają się. Podczas manewrowania pomocne są tylne czujniki parkowania (przednie były montowane dopiero od 2004 roku w modelach po liftingu).
Ogólnie obsługa elementów wnętrza jest bardzo prosta, jednak ujmuję jedną gwiazdkę za kompletny brak jakiegokolwiek miejsca na napój - w drzwiach nie mieści się nawet 0,5L butelka, natomiast w całym wnętrzu nie ma żadnego sensownego uchwytu - z tych w tylnym podłokietniku podczas jazdy wszystko wypada, a z przodu uchwytów nie ma wcale.
Nawet w mroźne dni samochód - jak na Diesla - bardzo szybko nagrzewa się i już po przejechaniu około 5km we wnętrzu jest ciepło (klimatyzacja w trybie AUTO na 20°C, temperatura zewnętrzna -12°C)
Jak przystało na dużą limuzynę, miejsca wewnątrz nie brakuje. Z tyłu wyższe osoby mogą wprawdzie uderzać głową w sufit, natomiast na nogi jest ogrom przestrzeni. Na szerokość z tyłu raczej dla 2 osób i to głównie ze względu nie na szerokość auta, lecz ze względu na ukształtowanie kanapy.
Rewelacyjne wyciszenie, przede wszystkim dzięki podwójnym klejonym szybom. Nawet przy prędkościach autostradowych i to na zimowych oponach w samochodzie nie jest głośno i można śmiało rozmawiać nie krzycząc.
Auto zużywa stosunkowo niewielkie ilości paliwa, natomiast części stricte do 607, takie które nie pasują od innych modeli, są dość drogie.
To najmocniejsza strona 607 - za 7500 zł kupiłem niemal 5-metrową limuzynę ze 133-konnym silnikiem Diesla, do której przez pół roku dołożyłem jedynie 2500 zł (z czego 1100 to wymiana rozrządu, a reszta to pompka paliwa, sworzeń wahacza oraz opony zimowe). Sumarycznie wyszło około 10 tys zł za auto i „zestaw startowy”. Niemieckie samochody tego typu z podobnych lat produkcji są o wiele droższe, a według mnie wcale nie lepsze, ani ładniejsze.
Póki co nic się nie wydarzyło - jedynie wymieniłem typowe elementy eksploatacyjne; rozrząd z pompą wody oraz sworzeń wahacza (w 22-letnim aucie był nadal fabryczny!)
Tu również nie mam się do czego przyczepić - jedyna poważniejsza rzecz, którą musiałem wymienić i która unieruchomiła samochód była pompka paliwa znajdująca się w baku, natomiast uległa uszkodzeniu wyłącznie z mojej winy (nie miała chłodzenia, gdyż wyjeździłem paliwo prawie do „zera”, a jest ona chłodzona paliwem), dlatego przyznaję tutaj pełne 5 gwiazdek.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.2 HDi 133KM 98kW [l/100km]

6,1