Ocena kierowcy - Renault Laguna II Hatchback

AdamG666, 10 lat temu
Silnik 1.9 dCi 120KM 88kW
Rok produkcji 2002
Renault Laguna II Hatchback 1.9 dCi 120KM 88kW 2001-2007 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Idealne zawieszenia, nie straszne mu Polskie drogi :-)
Inne : Denerwujące plastiki
Renault Laguna II, auto przez wielu uznawane za "Królową lawet", chciałbym rozwiać ten stereotyp, gdyż moim zdaniem jest to opinia osób, nie mających z tym autem nic wspólnego. Wszystko zależy od egzemplarza na którego się trafi. Jeżeli poprzedni właściciel traktował to auto jak starego Mercedesa W124, to nie ma możliwości by wyszło ono bez żadnej awarii. W tym przypadku trzeba trzymać się zasady "Jak dbasz, tak masz". Jeżeli natrafi się na zadbany egzemplarz i to z dobrym wyposażeniem, to tylko ze świecą szukać tak dobrego auta, za tak niską cenę.
Silnik jest bardzo żwawy. 120 KM daje rade, doposażyłem do niego ChipBoxa, który dodaje kilka dodatkowych kucyków. Teraz Lalka idzie jak burza :-) Niestety turbiny w tej jednostce nie cieszą się dobrą opinią, dlatego też musiałem ją wymienić.
Idealna! Eksploatowałem wiele aut, ale Laguną chce się po prostu jeździć. Biegi wchodzą tak lekko, że można je przełączać palcem wskazującym :-) Koło dwumasowe wogóle nie daje się we znaki, nic nie puka i nie skuta.
Zawieszenie dosłownie pożera nierówności. Opony 205/55 idealnie wychwytują dziury. Na rondach potrafi się trochę przechylić, ale to z powodu wysokiego zawieszenia.
Nie mam nic do zarzucenia, przy cofaniu pomagają czujniki zbliżenia.
Wszystko jest pod ręką, bardzo proste posługiwanie się panelem klimatronica, tempomat w kierownicy.
Renówki słyną z tej kwestii. W lato klima błyskawicznie chłodzi kabinę, zaś w zimę po przejechaniu 3-4 km, cieplutko. Podgrzewane fotele podwyższają komfort jazdy.
Z przodu dużo miejsca, natomiast na tylnym siedzeniu osoby o wzroście 180cm + mogą haczyć głową o podsufitkę. Bagażnik mógłby być troszkę większy, tylko 430 litrów.
Dobre wyciszenie, na zimnym silniku jest trochę głośny, plastiki potrafią też dać się we znaki, ale jeżeli już się rozgrzeje to nie można mu niczego zarzucić. Przy 150 km/h można spokojnie prowadzić rozmowę, później zaczyna się powoli robić głośno.
Mój styl jazdy jest dość dynamiczny, średnie spalanie wynosi niezmiennie 6,8 litra, gdzie 2/3 to miasto, a 1/3 trasa. Sądzę że nie jest źle. Raz na trasie uzyskałem 4,9 litra. Jeśli chodzi o części eksplotacyjne, to od ponad pół roku tylko tankuje. Jeżdżę na wielosezonówkach i nie martwię się wymianą opon :-)
Jakość wykonania plastików daje sporo do życzenia, potrafią niekiedy ostro wnerwić, szczególnie plastiki kokpitu. Natomiast koszty utrzymania auta nie są takie drogie, na rynku wtórnym znajdziemy sporo zamienników bardzo dobrej jakości.
Gdy kupiłem Lalkę trzeba było poprawić kilka mankamentów. Raz urwał mi się czujnik znajdują cy się pod podwoziem, który odpowiadał za ekran nawigacji oraz siedzenia elektryczne. Obydwie te rzeczy przestały działać. Naprawa kosztowała 400 zł. Trzeba było wymienić akumulator, oraz panewki. Do dziś nic nie daję się we znaki.
Trzeba było wymienić turbinę, która kończyła po woli swój żywot. Kupiłem zregenerowaną z allegro i od ponad 1,5 roku nic się nie dzieje.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 120KM 88kW [l/100km]

5,7