Ocena kierowcy - Renault Scenic I Minivan

niezgud@o2.pl, 15 lat temu
Silnik 1.9 dCi 105KM 77kW
Rok produkcji 2002
Renault Scenic I Minivan 1.9 dCi 105KM 77kW 2000-2003 - Oceń swoje auto
Silnik : Po dieslu spodiewałem się mniejszej dynamiki, szczeólnie w tak dużym aucie. Okazało się jednak, że silnik jest bardzo dynamiczny i świetnie daje sobie radę.
Zawieszenie : Miałem dość duże problemy z ustawienie geometrii kół.
Układ elektryczny : Problem z wentylacją, Da się ją włączyć tylko na dwie pierwsze prędkości
Gorąco polecam to auto. Przede wszystkim osobom które będą wozić w nim kilka osób. Ja wożę w nim głównie siebie oraz powietrze. Ogromna przestrzeń, dobry silnik. Do tej pory nigdy mnie nie zawiodło i mam nadzieje że nigdy tego nie zrobi :)
Jak to diesel. Do czasu kiedy się dobrze nie nagrzeje to brzmi jak traktor. Natomiast kiedy silnik się już nagrzeje, to prowadzi się doskonale. Dobre przyspieszenie, bardzo duża elastyczność i zakres prędkości na poszczególnych biegach.
Dobrze dobrana. Jedyny minut to wrzucanie piątki, trzeba naprawdę daleko wyciągnąć rękę żeby ją wrzucić :)
Autko prowadzi się dość dobrze. Miałem pewne problemy z ustawieniem geometrii kół (ale to raczej wina serwisu w który przeprowadzałem tą naprawę) ale już wszystko jest ok. Trzeba przyznać, że to auto nie lubi bocznych podmuchów wiatru (szczególnie czuć to na autostradzie) oraz ostrych zakrętów (na bardzo lubi się przechylać). Poza tym jest dobrze.
Prawie jak w akwarium, siedzi się bardzo wysoko dobra widoczność, przednie słupki (szczególnie lewy) czasami nieco utrudnia jazdę, ale trzeba sie przyzwyczaić.
Wszystko na swoim miejscu. Masa schowków.
Niestety pod tym kątem muszę ocenić autko co najwyżej przeciętnie. Mam wersje bez klimatyzacji. Zepsuł mi się włącznik nawiewu i działa tylko na pierwszych dwóch prędkościach, ale da się przeżyć. W zimie natomiast trzeba przejechać dobrych parę kilometrów, żeby zaczęło wiać ciepłym powietrzem.
Mały autobus, masa miejsca :) każdy sieci wygodnie i ma wystarczająco dużo miejsca.
Do momentu kiedy nie przekroczy się 120 km/h i 3 000 obrotów/min to jest dobrze. Potem robi się trochę głośniej.
Jak na auto które waży prawie 1,5 tony to spalanie chyba nie jest najgorsze. W mieście spalanie dochodzi do 7 litrów, na trasie z kolei oscyluje w okolicach 6 litrów. Z kolei ceny przeglądów i napraw w dużej mierze zależą od serwisu. W ASO ceny są kosmiczne, zwykłe warsztaty do przeżycia.
Jak na auto za 20 000 to uważam, że jest warte swojej ceny. Dobrze utrzymane, w dobrym stanie. Oczywiście wymagało pewnego dodatkowe wkładu finansowego, ale niektóre części po prostu się zużywają.
Mam autko od pół roku, Zrobiłem nim już prawie 20 000 i na razie obyło się bez problemów z drobiazgami (odpukać). Na szczęście to jest jeszcze ten model auta, gdzie takie rzeczy ja filtr powietrza, czy żarówkę w reflektorze lub migaczu można wymienić samemu bez potrzeby rozbierania ponad połowy samochodu :)
Z poważnych usterek to była na razie wymiana drążków stabilizatora, tarcz i klocków hamulcowych i akumulatora. Ale to raczej ze starości, autko ma prawie 7 lat. Poza tym bez większych usterek i mam nadzieje, że tak będzie :)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 dCi 105KM 77kW [l/100km]

6,3