Ocena kierowcy - Seat Cordoba I Sedan

Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1997
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Seat Cordoba I Sedan 1.4 i 60KM 44kW 1994-1999 - Oceń swoje auto
Silnik : Dobra jednostka. Przechodzi co roku wszystkie testy w stacji kontroli pojazdów. Działa bez zastrzeżeń. Oprócz silnika, dodałbym karoserię za wygląd - cały czas mi się podoba.
Inne : włączające się wycieraczki - wymiana układu przy kierownicy pomaga
Silnik : przepustnica i falujące obroty
Ogólnie służy do jeżdżenia. Cały czas ładnie się prezentuje. Usterki pewnie jak w większości aut po tylu latach są. Ważne że silnik pracuje i auto ogólnie nie zawodzi. Duży bagażnik to ogromna zaleta, można przewieźć naprawdę wiele.
Jak na tę pojemność bardzo dobry. Elastyczny, działa bezproblemowo, ladnie pracuje.Nie bierze oleju po 160 000 km. Praktycznie po corocznej wymianie nie muszę w ciągu roku nic dolewać.
Chodzi dobrze, w miarę lekko. Czasami jest problem ze wstecznym ale to kwestia wyczucia i wprawy.
Jeżdżę nim po dziurach i nie mam co narzekać. Zawieszenie jest w miarę sprawne. Nie powala miękkością, powiedziałbym że jest twarde. Trochę skrzypi zimą po tylu kilometrach. Hamulce też nie są zachwycające , ktoś kto jeździł Punto może się srodze zawieść. Nie miałem stłuczki, ale czasami przydałaby się krótsza droga hamowania.
Wysoki tył trochę ogranicza widoki do tyłu. Ogólnie w miarę dobrze.
Poręczny schowek - nie przeszkadza nogom pasażera z przodu jak np. w Skodzie Octavi Combi. Dupiasto umieszczony włącznik świateł awaryjnych (trzeba włożyć rękę w otwór kierownicy żeby go włączyć). Poza tym dostęp do włączników i przełączników jest dobry. Przełączanie szybkości wycieraczek trochę nieintuicyjne ale to też kwestia przyzwyczajenia.
Działa, szumi, nawiewa. Czasem dostają się jakieś małe liście ?? Nie wiem jakim sposobem i zasuszone trzeba wyjąć z układu i już nie szeleszczą :). Dla 1 osoby w zimie ok, dla 2 osób trzeba zwiększyć prędkość by szyby odparowały więc trochę szumi.
Kierowca może usadowić się wygodnie ale pasażerowie - szczególnie wyżsi mają z tyłu przechlapane. Jak już napisałem schowek z przodu nie przeszkadza nogom pasażera.
Przy prędkościach powyżej 110 km/h staje się irytująco głośny.
Pali od 6 do 9l. Na trasie 6 (czasem mniej - wiadomo zależy od jazdy) a w mieście przeciętnie 8l). Ceny przeglądów i napraw rozsądne, można powiedzieć że małe w stosunku do innych aut o tych rozmiarach. Z dostępem do części zamiennych też nie ma problemu.
Dobre auto za rozsądną cenę.
Co jakiś czas coś reperuje i wymieniam. Drobnostki ale irytujące. Oczywiście mowa o 10 aucie. Na początku przez pierwsze 5 lat nie sprawiał problemów. Irytujące były wycieraczki, które włączały się co jakiś czas - wada tego modelu. Poza tym jakaś wymiana części w silniku, łożysko, linka sprzęgła, plastikowy element termostatu. Przepalające się żarówki (jakoś często mi się to zdarza) oświetlające deske rozdzielczą i okolice.
3 poważne naprawy. 1. to problemy ze sprzęgłem a 2 to pompa wspomagania układu kierowniczego. Po prostu padła i trzeba było regenerować. 3. to przepustnica - trzeba ją co jakiś czas czyścic lub (jak słyszałem) wymienić na nową. O ile czyszczenie jest czymś normalnym to wymiana już nie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

6,9