Ocena kierowcy - Seat Cordoba III Sedan

relteg@poczta.onet.pl, 16 lat temu
Silnik 1.4 16V 85KM 63kW
Rok produkcji 2007
Seat Cordoba III Sedan 1.4 16V 85KM 63kW 2006-2009 - Oceń swoje auto
Inne : Genialna skrzynia biegów i to jak samochód z tak niskiej klasy może się świetnie prezetować.
Gdyby była ocena między 5 a 4 na pewno tą ocenę bym wybrał! Samochód po pierwsze świetnie się prezentuje; czarna perła, piękne alufelgi, pakiet chromów (klamki, listwa na bagażniku, przedni grill). Po drugie świetny silnik i hamulce. Gorzej jest z wygłuszeniem wnętrza, ale reasumując to polecam.
Silnik pracuje rewelacyjnie. Wiem, że są silniki o niebo lepsze, ale oceniając te niepełne 90 KM to muszę przyznać, że jazda jest bardzo przyjemna.
O tym już pisano, że skrzynie u Seatów to dzieła sztuki. Trochę szybszej jazdy i energicznych zmian lewarkiem, a z Cordoby wychodzi jej sportowy charakter. Skrzynia jest ekstra.
Przyznam, że tu przynajmniej na początku, jestem trochę rozczarowany - w końcu przejechałem dopiero 1,2 tyś km. Wcześniej jeździłem fabrycznie nową Fabią i samochód lepiej trzymał się w szybkich zakrętach. Może to kwestia wyczucia, może profil fabrycznie montowanych opon 195/55/R15 osadzonych na alufelgach jest niewłaściwy. Reasumując ..mogło być lepiej ;(
Widoczność jak to w sedanach jest raczej kiepska, ale przy czujnikach cofania żaden słupek itp. sprawy nas nie zaskoczą. Dlatego moja ocena widoczności, jest skażona tym faktem.
Dużej filozofii to nie ma. Siedzi się poprawnie, fotele, są dobrze "skorojone" choć jak na samochód o zacięciu sportowym można by oczekiwać kubełków :) Przyciski do otwierania 4 elektrycznych szyb są tam gdzie być powinne czyli pod lewą ręką, schowek po stronie pasażera jest obszerny i spełnia swoją rolę, podobnie jak mały ale bardzo przydatny schowek po stronie kierowcy. Są dwa uchwyty na napoje. W sumie jest ok.
Jest zima tzn. pora roku to zima, ale na dworze jest 15 stopni, więc o używaniu ogrzewaniu można zapomnieć, Jednak kilka razy zapuściłem ciepłe powietrze i bardzo szybko zrobiło się ciepło w samochodzie. Zimne powietrze też fajnie śmiga. Klimy jeszcze nie zdążyłem użyć, więc moja ocena nie jest pełna, ale zaryzykuje dając 5, bo musi działać no nie !!
Przestrzeń..hmm, autko jest spasowane na 4 osoby i podróżowanie w takiej ilości jest komfortowe.....oczywiście jeśli z tyłu nie usiądzie wysoki osobnik, bo wtedy miejsca na nogi brak ;( Na razie jednak podróżuje wyłącznie w dwie osoby więc dla nas dwoje miejsca jest wystarczająco.
I tu pojawia się największy mankament Cordoby Superwagen! Ja nie wiem z czego to wynika: może z powodu opon i felg o których pisałem wyżej - choć są fabryczne, żadnego tuningu, może to silnik, który z tego co słyszałem to w wersji 75KM jest cichszy, a wersji rozwierconej do 85 KM jest głośniejszy. Oczywiście mówię o szybkościach powyżej 100 km/h. W tej materii mogło być o niebo lepiej :(
Przesiadłem się z Fabii 1.2 67KM - pieszczotliwie nazywanej kosiarką, która potrafiła spalić średni 5,5 litra. Dlatego nie mogłem oczekiwać cudów od znacznie mocniejszego silnika. Podczas tych 1200 km spalił średnio 6,9 l/100km. Wiem, że to spalanie jeszcze spadnie, po pierwszej wymianie oleju (sugerowane po ok.3 tyś km). Ceny przeglądów są jak najbardziej akceptowalne między 300 a 500 zł. Napraw mam nadzieje uniknąć :)
Tutaj wstawiłbym nawet wyższą ocenę. Za Cordobę z tym wyposażeniem trzeba zapłacić ok 60 tyś. ja zapłaciłem 47 tyś. mnóstwo dodatków wyrwanych w cenie samochodu, a do tego jeszcze ubezpieczenie za śmieszne 1400zł. REWELACJA
po 1200 km wszystko jest w jak najlepszym porządku - dlatego 5.
j.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 85KM 63kW [l/100km]