Ocena kierowcy - Skoda Octavia I Hatchback

tarrat, 15 lat temu
Rok produkcji 1999
Skoda Octavia I Hatchback 1.6 75KM 55kW 1996-2001 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Dość miękkie, co powoduje że nie męczą tak nasze kochane drogi. Ponoć zbyt miękkie, mnie to pasuje.
Silnik : Niestety silnik lubi olej - już kilku mechaników mówiło mi że tu to normalne
Układ elektryczny : Drobne, ale denerwujące usterki
Jestem baardzo zadowolony, jak narazie 300zł kosztów przy przebiegu 117k km (usterki). Nie ująłem tutaj kosztów normalnej eksploatacji bo nie o to chodzi. Zawieszenie miękkie, mnie pasuje i jeszcze nie miałem z tego tytułu problemów. Silnik, oszczędza paliwo ale nie olej i to chyba najbardziej mnie denerwuje. Środek nie grzeszy estetyką, za to bardzo ergonomiczny. Troszkę kiepski materiał przy klamkach wewnątrz i materiał na siedzeniach, mało odporny na tarcie. Znajomy ma świeżego golfa i po 37k km środek w dużo gorszym stanie. Czyżby vw nie myślał już o samochodach dla ludu?
Silnik - ocena przeciętna, o ile kultura i elastyczność są w porządku, niestety mój 1.6 75KM baaardzo lubi olej. Około 1 litr na 4 tyś.km. Norma przewiduje 1 litr na 1 tyś.km. Dużo za dużo jak dla mnie, zawsze jeździłem wozami z grupy vw, starszymi, z większym przebiegiem i żaden nie łykał oleju. A tu... no proszę. Narazie miałem okazję spotkać się z dwoma mechanikami skody, każdy potwierdził że to cud kiedy ten silnik nie bierze oleju. Co do przyspieszenia to wydaje mi się że te 100KM to minimum przy tej masie.
Ogólnie ok, elastyczność ok jednakże po 100 tyś. czasem trzeba użyć większej siły żeby wrzucić/wbić bieg.
Jak dla mnie rewelacja. Miękki, ale mi to pasuje.
O ile przód i boki ok, do tyłu tragedia!
W końcu to \"farbowany niemiec\"
troszkę głośna na 3 i 4 ustawieniu, ogrzewanie ok. W zimie ciepełko w migu. Nie mam klimy.
O ile kierowca i pasażer z przodu mają doskonale, z tyłu kompletne dno. Miejsce na nogi dla małych dzieci. Jak na auto tej wielkości to zdecydowanie za mało, no ale to płyta z golfa. Jak by troszkę zmniejszyć bagażnik, to i z tyłu było by wygodniej.
Ogólnie ok. Jak jedziesz powyżej 140km/h to siłą rzeczy musi być głośniej.
Pod tym względem skoda bije każdy mój poprzedni samochód (wcześniej były lżejsze z podobnymi silnikami). Mój 1.6 75KM fakt malutki jak na 1200kg, ale wbrew logice wcale nie potrzebuje gazu w podłodze żeby rozbujać tego klocka. Dzięki temu w jeździe mieszanej udało mi się osiągnąć 7.9 l 95-tki co uważam za świetny wynik. Ale nawet przy kozaczeniu w lecie ciężko przekroczyć 8.5 l. Ogólnie auto tej wielkości z takim spalaniem to dla mnie miód - jak na benzynę.
Dobra jakość za baardzo rozsądną cenę. Niestety jest to mój pierwszy nowy samochód tej klasy i moja ocena może być nieco zawyżona (punk odniesienia tylko do używanych ale nie zbyt starych aut).
jakaś gumka przy stabilizatorze (15zł z robotą) i opadające wskazówki zegarów - ponoć norma w tym modelu (od 200zł do 300zł w zależności od fachowca) ja dałem 270zł i jestem zadowolony. Narazie nic więcej to raczej niewiele jak na 117k km przebiegu. Pomijam normalne części, płyny eksploatacyjne.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 75KM 55kW [l/100km]