Ocena kierowcy - Skoda Octavia I Hatchback

robin.l@wp.pl, 17 lat temu
Silnik 1.9 TDI 90KM 66kW
Rok produkcji 1999
Skoda Octavia I Hatchback 1.9 TDI 90KM 66kW 1996-2004 - Oceń swoje auto
Dobre autko dla rodziny (kufer jest jak gdańska szafa) jak i dla dwójki bez dzieci. Może nie ma bajerów ale przynajmnie to co ma działa bez problemów i się nie urywa.
Bardzo ekonomiczny silnik, przy stałej 130-140 km/h spalanie na poziomie 5,8 - 6 litrów. W mieście około 7 - 7,5l w korkach. Przez 5 lat miałem chipa (nie boxa) co dawało większą dynamikę. Star na drodze nie stanowił żadnego problemu pomimo ruchu z przeciwka, oczywiście w granicach rozsądku... Należy pamiętać o bezwzględnym chłodzeniu turbo po dłuższej jeździe (2-3 minuty na jałowym biegu po zatrzymaniu), typowe są uszkodzenia przepływomierza, u mnie raz na 7 lat. Wymieniajcie olej i filtry w terminie, diesel lubi czystość.
Trochę brakowało 6 biegu - od 120 km/h silnie słychać silnik i 6 bieg przy 140-150 km/h to trochę ciszej w środku. Silniejsze silniki miały "szóstkę skrzynke"... Ze skrzynią żadnych kłopotów, biegi wchodziły sprawnie i pewnie. Sprzęgło wytrzymało 105 tys. bez przeszkód i to po mieście (w Eskorcie potrzebowałem na to 3 sprzęgieł...)
Masa + rozstaw osi + zwisy z przodu i z tyłu dają bujanie zwłaszcza na przełomach. Do tego dochodzi twarde zawieszenie, a więc trochę stuków zwłasza na drogach "made in Poland". Z drugiej strony auto prowadziło się jak po szynach i przetrwało te 105 tys. bez remontu zawieszenia - wymieniłem tylko gumy stabilizatora, jedno łożysko i końcówkę drążka.
Do przodu dobrze, do tyłu trochę gorzej, zwłasza przez tylną szybę, ale pomagają lusterka. Super widoczność to miał fiat 125...Uwaga na przedni lewy słupek przy zakręcie w lewo - może zasłonić pieszego na przejściu.
Nieco zbyt nisko pokrętła od wentylacji, schowek przed pasażerem zbyt nisko poprowadzony - stukasz kolanami. Układ zegarów i pokręteł oprócz wentylacji logiczny i klarowny. Regulacja kierownicy w dwóch płaszczyznach to ciągle nie jest standard we wszystkich samochodach, moja oktavia miała to już w 1999.
Super pomysł z zamykanymi nawiewami - można ustawić tak zasłonki szczelin, że są całkiem płaskie i się nie syfią. Miałem manualną klimę i od tego czasu nie kupię samochodu bez klimy. Znakomicie wspomaga odparowywanie wilgoci z przedniej szyby. Kiepski nawiew na nogi z przodu. Wydajność nawiewów OK, chociaż nieco głośna dmuchawa na wyższych biegach.
Z przodu bardzo nieźle, z tyłu mało miejsca na nogi dla pasażerów, ale ja jeździłem zazwyczaj w max 2 osoby. Kilka razy byłem w Austrii na nartach i wtedy jechaliśmy w 4 osoby + MASSSA bagażu. Pasażerowie z tyłu przeżyli, a samochód prowadził się rewelacyjnie (1200 km w jakieś 12 - 13 godzin wliczając postoje na granicach i przerwy na sikundę)
Powyżej 120 km/h zaczynało być głośno (silnik) chociaż z drugiej strony odcięcie kabiny od świata zewnętrznego (odgłosy trakcji, dzwięki z ulicy itp) bardzo dobre. Chyba trochę zaoszczędzili na wyciszeniu przedniej ściany przedziału silnikowego.
Doskonale. Dopłata do diesla przy zakupie (chyba 3 albo 4 tys. zł) zwróciła się po 2 latach eksploatacji tylko w cenie paliwa. Możliwość szybkiego wyprzedzania ciężarówek GRATIS...Żadnych kłopotów z rozruchem w zimie.
Miałem Octavie prawie 7 lat - od 11.1999 do 04.2006. Sprzedałem ją za 38% ceny zakupu, co wydaje się niezłym wynikiem. To co kupiłem działało bez zarzutu więc chyba było OK. Wydaje mi się, że nowa Octavia II jest przepalona o około 10 tysięcy, zwłaszcza modele z mocniejszym silnikiem TDI i lepszym wyposażeniem. Dlatego musiałem porzucić Skodę dla VW - za te same pieniądze oferował nieco więcej. Jak to wypadło w praktyce napiszę za 5 lat. ;-))) Pozdrawiam.
Jedyny mankament to miękki lakier - łatwo się rysuje, trzeba uważać na myjnie. Przez 7 lat tylko raz nie udało mi się zapalić - zimą z 4 latnim akumulatorem. Po wymianie akumulatora wszystko było OK. Dla mnie był to typowy samochód w stylu "lej i jedź". Nic nie skrzypiało, nic się nie urwało. W porównaniu do poprzednich samochodów (fordy) to zupełnie inna bajka.
Klasyka gatunku to przepływomierz, ale w całej grupie VW po prostu "ten typ tak ma". Z poważnych usterek tylko powtórna wymiana rozrządu (po 60 tys. planowana i ponowna, nieplanowana po 75 tys.) spowodowana uszkodzeniem uszczelniacza - moim zdaniem błąd w procedurze serwisowej - powinno się wymienić uszczelniacz razem z rozrządem (cena uszczelniacza 5 zł, cena rozrządu 1000 pln). Serwis (ASO) dał rabat na rozrząd więc przynajmniej pokazali że im zależy.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 90KM 66kW [l/100km]

5,3