Ocena kierowcy - Toyota Yaris II Hatchback 5d

yrdn, 14 lat temu
Silnik 1.0 VVT-i 69KM 51kW
Rok produkcji 2007
Toyota Yaris II Hatchback 5d 1.0 VVT-i 69KM 51kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Karoseria : Przestrzeń dla pasażerów. Nie mam elektrycznych szyb w swojej wersji i za każdym razem gdy chce otworzyć okno pasażera mam z tym duży problem, bo nie dosięgam :) podobnie jak pasażer nie domknie drzwi a ja to muszę zrobić za niego z miejsca kierowcy.
Układ elektryczny : centralny zamek, żarówki w światłach tył i przód
Zawieszenie : skrzeczące, gumowe elementy przedniego zawieszenia przy mocowaniach amortyzatorów przednich - nieprzyjemne dla ucha :)
Auto bardzo fajne, funkcjonalne, z tym silnikiem do miasta, na dojazdy do pracy lub jako drugie auto.
Zasadniczo, czego można oczekiwać od jednostki 3-cylindrowej, o pojemności 1.0L tylko tyle, że jeździ. Jak na samochód o masie 1 tony radzi sobie wystarczająco. Jeździłem dwoma egzemplarzami i elastyczność różni się na korzyść auta jeżdżącego w długich trasach, a ogólniejest taka sobie, wiadomo... niski moment.
Żadnych zastrzeżeń. Biegi wpadają bardzo precyzyjnie we właściwe miejsca. Drążek zmiany biegów w gumowym zabezpieczeniu trwały do obecnego przebiegu - zakończenie/kulka nieco ruchliwa ale to pewnie wynika z mojej nerwowości - odkręcam i przykręcam co pół obrotu, zwykle na światłach :) Z lenistwa opanowałem zmianę biegów w skrzyni manualnej bez używania sprzęgła co pozwala na określenie płynności i precyzyjności działania mechanizmu (skrzynia/sprzęgło/silnik) i w Yarisie odbywa się to bardzo płynnie. Przy bierzącym przebiegu działa tak samo płynnie i precyzyjnie - nie szarpie nawet przy zmianie bez sprzęgła.
14 calowe felgi z seryjnymi oponami funkcjonują właściwie przy prędkościach określonych w kodeksie drogowym. Myślę, że nieco szersze opony i nawet o cal większe felgi podniosły by ocenę do 5. Przy prędkości +140 zachowuje się niestabilnie. Na ogromną pochwałę zasługuje układ kierowniczy, który pozwala na zawracanie na wąskich przejazdach bez potrzeby wielokrotnego podjeżdżania do przodu i do tyłu czy tzw. \"zawracania na trzy\" Dla Yarisy jest to raczej zawracanie na raz ;)
Krótka \"maska\", duża szyba przednia i boczne, spore lusterka, świetliki w drzwiach przy słupkach - wszystko to sprawia, że widocznośc w Yarisie jest świetna. W mojej wersji fotel nie ma regulacji wysokości, ale wszystko widzę bardzo dobrze (wys. 186cm)
Bez zasrzeżeń. Pokrętła zintegrowane z przyciskami i włącznikami. Regulacjia nawiewu ustawiona w trzech funiastych pokrętłach, z których każde jest dwuczynnikowe kierunek wlotu powietrza/siła nawiewu, temperatura/obieg zamk.otwarty + włącznik klimy i takie tam. Ciekawe i z razem funkjconalne są digitalne zegary. Umieszczone na środku konsoli zwolniły miejsce na dodatkowy schowek za kierownicą :) Bardzo fajne rozwiązanie. Samych schowków bardzo dużo - naliczyłem 7 w tym trzy duże.
Klima funkcjonuje na zasadzie włączona/wyłączona, temperatura zimą podnosi się szybko. Ciekawy jest fakt, że przy średnio otwartym oknie bardzo wieje po nogach. Nie doświadczałem tego w innych samochodach.
Bardzo dużo miejsca dla pasażerów na przednich fotelach. Mam 186cm wzrostu i moge jeszcze sporo cofnąć fotel. Sporo miejsca nad głowami. Komfortowo z tyłu.
Słychać \"pierdzioszka\" - tłumik 3cylidnrowego auta. Nie jest to nieznośne, ale caly czas pamiętamy o tym, że jedziemy samochodem :) Pędkości rzędu +120 nie są przyjemne dla ucha. Żeby muzyka była odpowiednio słyszana/zrozumiana na 60stopniowej skali radia musiałem ustawić 35-40
Na autostradzie przy 150km/h komputer pokazywał spalanie rzędu 13l, przy pedale głęboko wciśniętym w podłogę. Normalna jazda bez wyciskania silnika pozwala na oszczędną jazdę przy czeym odpalaniu w warunkach mieszanych z przewagą miasta w granicach 6l Dziadkowa jazda na długiej trasie, przy zastosowaniu technik oszędzających zużycie paliwa pozwalała zejść poniżej 4l/100km i czasem na jednym baku udawało mi się zrobić 750km
Cena zakupu japończyka stosunkowo wysoka, serwis stosunkowo drogi, za to auto solidne, wykwalifikowany serwis daje radę i suma sumarum wszyscy są zadowoleni.
Szwaknkował centralny zamek, głównie drzwi pasażera (wersja 3d) Nie jest to usterką a bardziej charakterystyką silnika 3cyl. że potrafi zafalować obrotami, ale za każdym razem stabilizuje się.
Przez 3 lata użytkowania i przebiegu 120.000km nie zostałem unieruchomiony.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 VVT-i 69KM 51kW [l/100km]

5,6