Ocena kierowcy - Toyota Yaris II Hatchback 5d

Yadam Omleth, 9 lat temu
Silnik 1.0 VVT-i 69KM 51kW
Rok produkcji 2005
Toyota Yaris II Hatchback 5d 1.0 VVT-i 69KM 51kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Do kjs mam fiata a w codziennej jeździe uwielbiam zakręty w Toyocie, opony 195/50/15 i na mocno krętej nikt mnie jeszcze nie dogonił :)
Silnik nieduży, wręcz mały, jednak wielki duchem. Oboje (tj. ja i mój silnik) obroty powyżej 3-3,5 tys. Właściwe nie odczuwam różnicy przy włączonej klimie. Różnicę czuć dopiero chłodnym wieczorem przy wilgotnym powietrzu, wyraźnie "ciągnie" lepiej. Jeszcze jedno-ma fantastyczny pomruk (szczególnie przy otwartym bagażniku w czasie jazdy:)
Biegi przy włączaniu nie chrupią jak w Starletce z 88 r. Jest to precyzyjny układ o świetnym zestopniowaniu w przeciwieństwie do skrzynii z bezyny 1.3 (5 bieg. sam jeździłem a o 6 bieg. słyszałem że też kiepsko). W 1.0 człowiek nie ma wrażenia że piątka jest za krótka. Na 2-90km/h na 5-z góry 180km/h pokazał licznik.
Czytam opinie o przeciętnym zawieszeniu. Dlaczego zatem przyspieszam na każdym zakręcie. Może to zasługa felg 15x7" i opon Platin na przód (świetne na mokrym i suchym) i na tyle jakies summerstar (też o dziwo nieźle trzyma) w rozm. 195/50 15. Uwielbiam kręte drogi i to jest żywioł tego auta, które wręcz zacieśnia je i nie ma mowy o podsterowności a ew. nadsterowność po mocniejszym dohamowaniu można wykorzystać efektownie ładnym slidem.
Efekt szerokiego przedniego słupka. Mała gimnastyka tułowia-trzeba się czasami wychylić dla pewności na skrzyżowaniu.
Klima nie wychłodzi auta od razu w 30 stopniach. Ale chłodno robi się dość szybko i nawet na 1 biegu wentylatora przy 25 stopniach podkręcam ogrzewanie na 1/5x.
Przy tych gabarytach a właściwie przy wrażeniu patrząc na auto z zewnątrz jest naprawdę doskonale. Bagażnik po usunięciu wkładki tworzącej podwójne dno pomieści subwoofer 30 litrów i worki z trawą po skoszeniu 1000 m2 ogrodu. Jak wiadomo oparcie ma regulację położenia i cała kanapa jest przesuwna i podzielona w stos. 1/3 do 2/3.
Wersja 2005 (made in japan) ma wyściełanie praktycznie każdego zakamarka, nawet pod przesuwną tylną kanapą. Dobrze spasowane elementy plastkiowe (jeżdże sporo po gruntowych drogach i jedyne co da się słyszeć to pukający łącznik stabilizatora który mojego traktowania najwidoczniej nie toleruje.
Jazda do zakopanego (600km) trzy osoby, bagaż wiadomo, klima cały czas autostrada 140-160 (wspomniane 180 też), wynik 7l/100 rzeczywiste. Droga powrotna też sprawnie ale trochę wolniej i wyszło już 6 litrów/100. Wkoło komina też 6 litrów realnie średnio. Przy 90 km/h poniżej 5 litrów. Wiem że auto miejskie bez sportowego sznytu ale jadąc większym autem w ten sam sposób spalimy na pewno więcej. Jestem zadowolony bo jak dotąd żadnych nieprzewidzianych kosztów nie było. Oleju do silnika wlejemy 3 l i jest full-mało prawda?
Auto cenne więc można liczyć na odzyskanie sporej sumy przy odsprzedaży. Przez te 2 lata trzech starszych panów wyraźnie było autem zainteresowanych chociaż tu rysa tam wgniot a auta nie ogłaszałem.
Jest doskonale ale zaznaczyłem "dobrze" żeby nie zapeszać.
Jest doskonale ale zaznaczyłem "dobrze" żeby nie zapeszać.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 VVT-i 69KM 51kW [l/100km]

5,8