Ocena kierowcy - Audi A3 8P Hatchback 3d

Radek, 12 lat temu
Silnik 2.0 TDI PD 140KM 103kW
Rok produkcji 2003
Audi A3 8P Hatchback 3d 2.0 TDI PD 140KM 103kW 2003-2008 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : zawieszenie mimo, iż twarde i niezbyt komfortowe daje niesamowitą przyjemność z prowadzenia tego samochodu, zakręty pokonuje wspaniale, trzyma się drogi jak przyklejony, daje dużo pewności i bezpieczeństwa, w połączeniu z dynamicznym silnikiem o niemałej mocy jak na wagę tego auta daje niesamowite wręcz odczucia podczas jazdy, często podczas prowadzenia tego Audi uśmiech pojawia się na twarzy kierowcy :)
Układ elektryczny : mały wentylator na chłodnicy nie wyłącza się po wyłączeniu zapłonu
Silnik : telepanie silnikiem na wolnych obrotach, w zasadzie tylko taki efekt bez żadnych konsekwencji jak na razie, nie wpływa na pracę silnika pod obciążeniem i na wyższych obrotach
Jak dla mnie jest to samochód idealny bo z jednej strony niewiarygodnie wręcz ekonomiczny (spalanie) a z drugiej strony ma sportowe zacięcie i potrafi pokazać lwi pazur podczas przyspieszania na II, III biegu :) choć i przy wyższych prędkościach na IV, V biegu przyjemnie się wyprzedza a co najważniejsze bezpiecznie, choć wygląd i kształt to kwestia gustu to przyznaję, że auto ma ponadczasową linię nadwozia i nawet po 8 latach od zaprojektowania nadal podoba się wielu osobom i ludzie oglądają się za tym samochodem na ulicy :)
wspaniale przyspiesza, nie ma z nim najmniejszych problemów, odpala na dotyk nawet przy 20 stopniowym mrozie, regularna wymiana oleju co 15kkm i pracuje idealnie
bardzo elastyczna, lewarek pracuje perfekcyjnie
niestety coś kosztem czegoś, na naszych "wspaniałych" drogach niestety dość mocno telepie bo to sportowe, twarde zawieszenie niemniej jednak doskonale czuć co jest pod autem :) wspaniale pokonuje zakręty nawet te ostrzejsze i z większą prędkością niż większość samochodów, bez uślizgów, wrażenie jest takie jakby auto jechało o szynach :)
faktem jest, że czasem niewiele widać w małych, tylnych, bocznych szybkach oraz tylnej szybie podczas manewrowania na parkingu, niemniej jednak PDC spełnia swoją rolę bardzo dobrze
wręcz idealna, wszystko w zasięgu rąk, poukładane jak należy, przemyślane, ładne i wygodne w użyciu, jedyne co przychodzi na myśl a wydaje się przeczyć powyższym stwierdzeniom to lewarek hamulca ręcznego ale w zasadzie problem występuje tylko w samochodach wyposażonych w podłokietnik, u mnie go nie ma więc i problemu nie ma ;)
co prawda w zimie trochę trwa zanim się nagrzeje w środku i można trochę zmarznąć zwłaszcza przy dużych mrozach, niemniej jednak jak już się rozgrzeje jest na prawdę przyjemnie, problemu zaparowanych szyb w zasadzie nie ma, jeśli nawet zaparują wystarczy wcisnąć jeden przycisk i w ciągu niespełna pół minuty nie ma śladu po zaparowaniu :) również w upalne, letnie dni klimatyzacja działa po prostu jak należy oferując szeroki zakres regulacji temperatury, siły nawiewu oraz miejsc, z których ma nawiewać ;)
ten samochód to hatchback i niektórzy mówią, że to małe auto a ja nie zgodzę się z tą opinią, auto jest zaledwie o 1mm węższe od dużo większego Audi A4 kombi z 2009r. miejsca wewnątrz jest na prawdę sporo a na tylnej kanapie wygodnie mogą podróżować panowie na prawdę sporych rozmiarów :)
no cóż silnik diesla do najciszej pracujących nie należy, niemniej jednak nie popadajmy w paranoję, nie można powiedzieć, że jest jakoś nieznośnie głośny, z resztą w tym aucie jest dość dobre fabryczne nagłośnienie i w zasadzie zazwyczaj głośniej gra u mnie muzyka niż pracuje silnik ;) mogę powiedzieć, że słyszę go tylko podczas mocniejszego wciśnięcia pedału przyspieszacza ;)
jeśli mówimy o spalaniu tego samochodu to jest to wg. mnie poezja, niemniej jednak wszystko zależy od stylu jazdy oraz trybu miasto/trasa, choć po mieście potrafi wziąć nawet do 7l/100km to bywało, że udało mi się osiągnąć nawet 3.7l/100km, w trasie potrafi wziąć ok. 4.3-4.7 na dystansie ok. 100km więc przyzwoicie, jadąc autostradą z prędkościami ok. 120-160 spalanie to ok. 6l, samochód oceniam na bardzo wdzięczny gdy chcemy zaoszczędzić oraz względnie oszczędny przy dynamicznym trybie jazdy, co do przeglądów to nie mogę się wypowiedzieć bo serwisuję go u znajomego mechanika i ceny są stosunkowo niskie, niemniej jednak nie narzekam na awaryjność, jest na normalnym poziomie i wg. mnie głównie zależy od stylu jazdy
myślę, że w przypadku nowego samochodu cena jest zbyt wysoka i prawdopodobnie duża jej część to prestiż i miarka Audi, niemniej jednak używany samochód powiedzmy 3-5 letni można kupić za cenę, która wydaje się być świetna w stosunku do jakości i niezawodności tego samochodu
w zasadzie nic się nie dzieje, wymiana żaróweczki od czasu do czasu, szwankuje podświetlenie zegarów (coś nie styka przy potencjometrze regulującym intensywność podświetlenia)
przejechane ponad 30kkm, auto ma 156kkm i w zasadzie podczas tych 30tys. nic się nie działo, wymiana łożyska z przodu (bardzo nierówny przejazd kolejowy przy prędkości 80km/h), usterka czujnika ABS, pęknięta osłona przegubu, problemy z małym wentylatorem na chłodnicy (nie wyłącza się po wyłączeniu zapłonu), tak, więc póki co, odpukać ;), nic wielkiego się nie dzieje :)

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI PD 140KM 103kW [l/100km]

4,1