Ocena kierowcy - Opel Astra H Kombi

rafal, 11 lat temu
Silnik 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW
Rok produkcji 2008
Opel Astra H Kombi 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW 2004-2013 - Oceń swoje auto
Jest to moje pierwsze auto z dieslem i jestem pozytywnie zaskoczony (głównie ze względu na moc i moment). Wiadomo są lepsze auta, ale moje ma wszystko co potrzeba a nawet trochę zbędnych bajerów. Autko posiada tzw full opcje poza skórą. (czujniki deszczu, świateł, navi, bluetooth, biksenon, podgrzewane fotele itp) Wolałem wybrać młodszą i lepiej wyposażona Astrę niż starszą Vectrę , Golfa, Passata itp
Silnik 150 KM, z DPF-em, jak na razie nie sprawia żadnych problemów. Po prostu trzeba pilnowac kiedy DPF się wypala i nie gasic wtedy silnika + trzeba go przegonic czasem a aj akurat lubie przycisnąć :) Jedyna mała wada to to ze jest głośny na postoju szczególnie zimny. Poza tym same plusy. Zrywny, elastyczny, wyprzedzanie to czysta przyjemność i to na każdym biegu (oczywiście zależnie od predkości). Kontrola trakcji na mokrym włącza sie nawet na trójce. Pomimo przebiegu 175 tys nie stracił nic na mocy i dynamice jazdy, przynajmniej w moim odczuciu. Niejedna limuzyna zdziwiła się jak jej Astra kombi odjeżdża :). Katalogowo 8,9 do setki i raczej tyle ma a może i lepiej. Max ile jechałem to 220, czytałem i słyszałem że rozpędzi sie więcej-ja nie próbowałem. Kusi trochę podniesienie mocy do ok 170 KM, ale nie wiem czy warto wydawać na to ok 2 tys i czy nie wpłynie to negatywnie na silnik i dpf?
Cóż, po prostu bez zarzutów, biegi wchodzą bez problemu. Szóstka to typowy nadbieg na autostradę ale i na niej czuć jak przyspiesza. Przełożenia wydają sie troche dłuższe w porównaniu do poprzedniej benzyny; w mieście to max trzeci bieg, czasem czwarty (staram sie utrzymywac obroty co najmniej 2 tys, żeby nie zamulac dpfa)
Zawieszenie jak u Opla - sztywne, ale ja takie akurat preferuję. Dobrze trzyma w zakrętach, mało awaryjne.
Jest to kombi, przyciemnione szyby, więc wieczorem trzeba naprawdę powoli cofać bo nie wszystko widać :). Do przodu bez problemów. Mam szybę atermiczną wiec dodatkowa nawigacja ma problem ze złapaniem sygnału. Trzeba umieścic ją na górze w okolicy lusterka na wysokości zielonego pasa przeciwsłonecznego - wtedy jest ok.
Trochę za mało schowków np na okulary czy uchwytu na butelkę. Trochę denerwuje też dostęp do wielu funkcji menu (np temperatura silnika) poprzez pokrętło ale można się przyzwyczaić. Kierunkowskazy też już opanowane :)
Dobrze chłodzi i grzeje. Funkcja quick heat (dodatkowa nagrzewnica elektryczna)-przyspiesza nagrzewanie wnetrza zimą. Miałem problem swego czasu z nadmuchem na przednią szybę (serwis opla stwierdził po dwudniowej diagnozie ze trzeba wymienić cały zespół klimatronika i nagrzewnicy za ok 5tys z robocizną), ale znajomy mechanik poprawił tylko klapkę nadmuchu, która się przyblokowała i działa juz 2 lata
Z przodu miejsca sporo , z tyłu dla pasażerów wiadomo - mogłoby być więcej, ale bagażnik 500 litrów pomieści naprawdę wiele
Cichszy jest w trasie przy szybkiej jeździe niż na postoju :) Wiadomo, jest to diesel, więc idealnie cicho na pewno nie będzie.
W zalezności od stylu jazdy. Od 5 litrów w trasie przy oszczędnej jeździe, do nawet 9 w mieście zimą. Spalanie średnie sporo rośnie po uruchomieniu sie filtra DPF, no ale dopóki działa to nie myślę o jego usunięciu.
jak na razie tylko mały problem z nadmuchem na szybę. Kilka razy zdarzyło sie też że prawy reflektor (biksenon)nie ustawił sie po pierwszym włączeniu świateł.
Jak na razie brak i oby tak było jak najdłużej

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW [l/100km]

5,8