Ocena kierowcy - Renault Clio II Hatchback

Michał, 13 lat temu
Silnik 1.4 16V 98KM 72kW
Rok produkcji 2003
Renault Clio II Hatchback 1.4 16V 98KM 72kW 1999-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Całkiem przyzwoity, we właściwych rękach potrafi być bajecznie oszczędny i nie brak mu wigoru.
Układ elektryczny : Jak to we francuzie, żywot niektórych części elektrycznych i elektronicznych jest krótki, szczególnie tych spod znaku Valeo.
Generalnie rzecz ujmując - da się żyć, jednakże nie można zaniedbywać pierwszych sygnałów potencjalnych usterek, by później nie obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku.
Silnik całkiem dobry, dość dobrze przyspiesza już od niskich obrotów. Czasem nawet zapominam, że na 5 biegu jadę z prędkością 40 km/h ;) Wigoru dostaje przy około 3200 obrotach na minutę, aczkolwiek mimo całkiem niezłego przyspieszenia jak na auto miejskie raczej nikogo nie wgniecie w fotel.
Jak na francuza - całkiem przyzwoicie, skrzynia nie jest może mistrzynią precyzji, ale biegi wchodzą bez haczenia, nie ma problemów ze znalezieniem właściwego przełożenia.
Układ kierowniczy ma raczej precyzję wiosła, jest dość gumowy i raczej nie zachęca do szybkiej jazdy. Duży plus za trzymanie prostej, przy dobrze ustawionej zbieżności i dobrze wyważonych oponach potrafi przejechać nawet pół kilometra i nie zejść z toru jazdy... Oczywiście na nieskazitelnej nawierzchni.
Widoczność super, w każdym kierunku - parkowanie tyłem to bajka dzięki tyłowi ściętemu pod dużym kątem. Lusterka mimo niezbyt dużej powierzchni zapewniają świetną widoczność w czasie jazdy.
Wszystko jest na swoim miejscu, po liftingu przycisk klaksonu na szczęście wrócił na swoje miejsce. Zastrzeżenie mógłbym mieć jedynie do panelu klimatyzacji automatycznej - przyciski są raczej małe, kłopotliwe rozmieszczone i za nisko umiejscowione, co nieraz powoduje konieczność oderwania wzroku od drogi.
Dzięki szybko nagrzewającemu się silnikowi także we wnętrzu robi się przyjemnie ciepło w chłodne dni, w lecie klimatyzacja skutecznie radzi sobie z upałem, choć w przypadku czarnego auta potrzebuje odpowiednio więcej czasu.
Z przodu w zasadzie nie ma na co narzekać, pomijając fakt, że przy wrzucaniu 5 biegu można pasażera uderzyć w kolano... Z tyłu gorzej z powodu opadającej linii dachu i raczej skromnej ilości miejsca na wysokości kolan. Bagażnik raczej mały, to auto należy traktować raczej jako 2+2 niż pięcioosobowe.
Przy niskich prędkościach jest ok, od około 100 km/h robi się głośniej.
W trasie pali niemalże jak diesel, potrafi zejść nawet poniżej 5 litrów/100km, w mieście spalanie jest w rozsądnych granicach. Ceny części dość przystępne, jest mnóstwo zamienników, poza tym dzięki marce Motrio można też kupować części bezpośrednio w serwisach, gdyż często są tańsze niż dobrej jakości zamienniki.
Za takie pieniądze trudno kupić w miarę nowe, dobrze wyposażone i całkiem przyzwoicie wyglądające auto.
Co tu dużo mówić, nie jest to auto dla pedantów takich jak ja. Trzeba zaakceptować, że nieraz auto ma fanaberie i zapali się jakaś kontrolka, czasem trzeba wymienić jakąś część elektroniczną co niestety pociąga za sobą większy wydatek. Poza tym jestem mile zaskoczony trwałością niektórych podzespołów - oryginalne wahacze wytrzymały 155 tysięcy kilometrów, sprzęgło 158 tysięcy kilometrów (zmieniłem tylko z powodu zużycia łożyska wyciskowego), amortyzatory w dalszym ciągu są sprawne i działają lepiej niż niektóre nowe tanich marek.
Nie mogę powiedzieć, by mnie kiedyś zawiódł na drodze, zdarzyło się parę tzw. \"dni bez papierosa\" z powodu słabego styku cewki zapłonowej, ale poważnych awarii jak dotąd się ustrzegłem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 98KM 72kW [l/100km]

5,8