Ocena kierowcy - Seat Cordoba I Sedan

matt, 8 lat temu
Silnik 1.4 i 60KM 44kW
Rok produkcji 1997
Seat Cordoba I Sedan 1.4 i 60KM 44kW 1994-1999 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Nie jest źle auto rzuca się w zakręty i chce jechać. Przy sprawnym zawieszeniu jest dosyć precyzyjne i pewne. Póki nie przesadzimy też nie jest nadmiernie nadsterowne.
Karoseria : korozja, moje auto miało zabezpieczoną podłogę więc tylko tylne nadkola.
Przeniesienie napędu : skrzynia biegów - wyciek, który zabija piąty bieg.
Układ elektryczny : cewka zapłonowa.
Cieszę się pozbycia tego auta. Należy dodać, że silnik nie ma 60km tylko tak naprawdę koło 70.
Bardzo nie ekonomiczna jednostka ale wytrzymała. Dostarcza trochę momentu obrotowego przez co do 60-80 rozpędzanie nieźle idzie. Przez 3 lata właściwie tylko uszczelniłem misę olejową i pokrywkę. Wymieniłem także cewkę zapłonową, która nie jest tania zamiennik ~100zł, oryginał ~300zł.
Wadliwa skrzynia biegów jak w VW. Przy kupnie trzeba zapytać czy skrzynia była uszczelniona oraz sprawdzić czy nie wyje na 5-tym biegu.
Ceny amortyzatorów są standardowe jak do reszty aut wyższych segmentów. Oczywiście pewnie można kupić 3x od KYB produkty. Przez 3 lata użytkowania rozpadły się sworznie z przodu. Na początku wymieniłem eksploatacyjne elementy w zawieszeniu. Są one wyjątkowo tanie.
Słupki są w gorszej pozycji niż w autach z wyższych segmentów. Cierpi widoczność do tyłu. Polecam nawet jakieś tanie czujniki do parkowania.
Schowki są. Wszystko jest na miejscu zresztą to się nie różni od Polo, Golfów itd.
Cordoba ma duże problemy z nagrzewaniem się w zimę. Do tego problemy z zamarzającą odmą... Jeżeli trafi się egzemplarz z wymienionym termostatem na wadliwy - co jest możliwe to będzie tylko gorzej.
To jest 5 osobowe auto. Na 5 osób i lekkie obciążenie nie wolno liczyć. Brakuje hamulców itd. Fotele to taborety ale nie są przesadnie twarde więc podróż 1-2godz. nie jest problemem.
Na autostradzie nie da się rozmawiać przez telefon. Samochód ma 3tyś. obr. przy 100km/h.
W zimę spalanie za 110Nm jest zdecydowanie za wysokie. Auto rozpędza się dosyć dynamicznie do 80km/h. Nie polecam zwłaszcza gdy egzemplarz nie ma instalacji gazowej.
Jak kupowałem to ceny tych aut były wysokie. Dalej zadbane egzemplarze się cenią. Polecałbym patrzeć raczej na wolnossącego diesla jak nie chcemy płacić za paliwo jak w aucie klasy dużo wyższej.
Przez 3 lata użytkowania auto zostało unieruchomione raz. Przez cewkę, która już parę razy przy przejeżdżaniu kałuż dawała o sobie znać.
Tak ogólnie to niezawodne auto. Jak trafi się egzemplarz z zadbaną skrzynią biegów i instalacją gazową to można się poważnie zastanawiać. Korozja też nie oszczędza tych aut. Więc jak widzimy ładne auto na pewno już były robione nadkola. Wniosek? Trzeba sprawdzić podłogę mogą być dziury przy gumowych korkach. Jak nie widać to nacisnąć sprawdzić czy nam nie odpadnie kilkunastocentymetrowy kawałek podłogi.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 60KM 44kW [l/100km]

7,8