Ocena kierowcy - Skoda Octavia II Kombi

Adrian, 2 lata temu
Silnik 1.6 MPI 102KM 75kW
Rok produkcji 2008
Skoda Octavia II Kombi 1.6 MPI 102KM 75kW 2005-2012 - Oceń swoje auto
Ogólnie moje wrażenia po 3 latach użytkowania są bardzo pozytywne. Szukałem samochodu na codzień, taniego w utrzymaniu, do którego mogę w każdej chwili wsiąść i przejechać 2km do marketu nie przejmując się, że silnik nie dogrzany, że akumulator się rozładuje itp. I w tym skoda octavia w połączeniu z klasycznym 1.6 sprawdza się wyśmienicie, szybko się nagrzewa, chodzi całkiem cicho, a samo auto sprawia wrażenie dobrze przemyślanego. Udało mi się w znaleźć egzemplarz z prawie pełnym dodtakowym wyposażeniem i w tej konfiguracji autko z perspektywy kierowcy jest proste, przyciski są umieszczone tam, gdzie intuicyjnie do nich sięgam, dla mnie osobiście, jest to na plus, bo nie lubię udziwnień i cenię sobie prostotę, ale z drugiej strony, można powiedzieć że to nuda. Same wykończenie wnętrza ku mojemu zdziwieniu wcale nie jest złe, plastiki są całkiem miękkie, po prawie 14 latach od wyjazdu z salonu wciąż wyglądają ładnie, i nie noszą szczególnych śladów zużycia. W środku jest całkiem, choć oczywiście nie jest to samochód klasy premium i na gorszej jakości nawierzchni da się to usłyszeć. Dużą zaletą jest bagażnik, po złożeniu tylnej kanapy spokojnie, można przewieźć pralkę, lodówkę, czy spory parawan, jak ktoś ma w planach odwiedzić polskie morze :). Jeżeli chodzi o same koszty utrzymania, to przez te 3 lata jedyne co zrobiłem to wymiana rozrządu, płynów eksploatacyjnych i filtrów. Usterek mechanicznych nie odnotowałem, ale na nadkolach zaczyna pojawiać się delikatne ognisko korozji, więc będzie to konieczny wydatek w niedalekiej przyszłości. Jeżeli chodzi o spalanie to najniższe jakie udało mi się osiągnąć wynosi 5.2, w trasie, przy prędkościach 70-100. Realnie w mieście spala około 8-9L w zależności od cieżaru nogi właściciela, chociaż z tym silnikiem to nawet wyścig z autobusem miejskim z pod świateł daje już ogrom emocji :D A w trasie realnie przy średniej prędkości 120km/h to spalanie wynosi około 7.5L. Podsumowując, Octavia 2 generacji to samochód dla osób, które chcą się w w miarę komfortowy sposób przedostać z punktu A do B, nie wydając przy tym majątku na eksploatacje. Silnik 1.6 polecam do miasta i okazjonalnie na trasę, jeżeli ktoś większość kilometrów pokonuje na trasie, to jednak wybrałbym klasyka 1.9TDI

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 MPI 102KM 75kW [l/100km]

7,6