Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Hatchback

MonteCristo, 10 lat temu
Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Volkswagen Golf IV Hatchback 1.6 100KM 74kW 1997-2003 - Oceń swoje auto
Inne : Wszystko... no może poza małą ilością miejsca na tylnej kanapie.
Po czternastu latach przygody z Golfem IV 1.6SR muszę stwierdzić, że dokonaliśmy trafnego wyboru. Polecam to auto niezdecydowanym, którzy poszukują taniego, niezawodnego, miejskiego \"żuczka\", któremu dalekie trasy również nie są \"straszne\". Dla rodzin z dziećmi pewnie lepszy będzie Golfik kombi, ale tylko z tym silnikiem - 1,6SR 8V AKL.
Silnik ma bardzo dobrą kulturę pracy, jest elastyczny (jak na benzyniaka) i bezawaryjny. Jedynie o czym trzeba pamiętać to regularna wymiana materiałów eksploatacyjnych, takich jak świece, przewody wysokiego napięcia, czy filtry. Olej najlepszej jakości - tu nie oszczędzamy. Mam to auto od nowości (kupione w salonie) i jest wykorzystywane do przeróżnych celów, od kilku lat jako kolejne auto. Inne samochody są takie nijakie... \"przychodzą\" i są sprzedawane. Golfa na pewno nie sprzedamy - to nasze autko z \"duszą\".
Bezawaryjna, precyzyjna, doskonała.
Zaskakujący układ jezdny. Przed kupnem miałem okazję prowadzić konkurencyjne \"produkty\" typu Focus czy Astra... Golf był pod tym względem najlepszy. Acha zawieszenie auta jest pancerne. Auto ma już prawie 100 tyś. przebiegu i oryginalne amortyzatory sprawne w ok. 70 proc.
Tylko tylny słupek jest nieco za szeroki, ale w porównaniu z Megane`m czy Focusem i tak lepsza widoczność.
Proste, funkcjonalne przełączniki, zero kombinacji, czy chorej \"nowoczesności\". Acha i nie trzeba kończyć wyższych studiów, żeby normalnie korzystać z auta. Pewnie wielu powie, że taka prostota jest nudna, ale najpewniej będą to sfrustrowani użytkownicy \"francuzów\" lub rdzewiejących Fordów ;).
Doskonała wentylacja, ogrzewanie bardzo wydajne i to bez wynalazków w stylu \"zdrutowanej\" przedniej szyby.
O ile kierowca i pasażer mają bardzo dużo miejsca jak na tę klasę auta, to pasażerowie tylnej kanapy nawet na krótszej trasie przypomną sobie czasy PRL`u i kultowego \"malucha\". O miłości na tylnej kanapie można zapomnieć... no chyba, że platonicznej...;)
Jak na tę klasę auta przewyższa konkurencję, na wolnych obrotach prawie w ogóle nie słychać silnika.
Już na benzynie auto mało spalało, od niedawna autko zasilane jest także LPG i podróżuje się taniej niż komunikacją publiczną. Na jednym baku (około 80,- zł) można jeździć po mieście przez około 2 tygodnie (dojazdy do pracy, na zakupy, bliskie wyjazdy za miasto). Pod tym względem auto idealne dla studenta (poza tym nie rdzewieje \"pod chmurką\"). Naprawy bardzo tanie, w cenie wtryskiwaczy do np takiego 2.0TDI można już zakupić całego Golfa IV.
Golfy nigdy nie były tanie, ale jak widać po naszej recenzji - za wysoką jakość trzeba odpowiednio zapłacić. Na szczęście w przypadku tego auta nie oznacza to \"przepłacenia\" - jest on wart każdej złotówki, którą na niego wydaliśmy.
W Golfie od czasu odbioru z salonu w 1999 roku popsuły się: - podnośnik lewej szyby (mały plastikowy element - koszt z montażem 100,- zł), - przepustnica (wystarczyło ją przeczyścić i dokonać tzw. adaptacji - koszt 150,-zł) - wkładka zamka w drzwiach (100,- zł z montażem). Bardzo tanie części i naprawy.
Brak poważnych usterek. Auto nigdy nie \"zatrzymało się\" na drodze z powodu awarii. Poza tym nie rdzewieje, nawet w miejscach, gdzie pojawił się odprysk lakieru (np na krawędziach drzwi).

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 100KM 74kW [l/100km]

Dziennik kosztów dla Volkswagen Golf IV Hatchback 1.6 100KM 74kW