Ocena kierowcy - Volvo V50

Silnik : Moc przy tak małym silniku
Silnik : Smarowanie - pompa oleju
Silnik : Filtr DPF
Silnik : Turbo
Auto jak jeździ, jest na 5+ Tylko te awarie... Kupiłem zadbany egzemplarz z Danii z pełną historią serwisową, przebieg ok 192 000. Przez dobry miesiąc cieszyłem się jazdą, a potem zaczęła się seria bolesnych napraw, która trwa do dziś.
Jak na swoją pojemność ma niezłą moc i spory moment obrotowy - dobrze rozpędza autko, nie ma problemów z wyprzedzaniem. Wcześnie miałem same auta z 2l silnikami (benzyna i diesel) i ten naprawdę im dorównuje. Niestety, jest awaryjny. Ma problemy z wydajnością smarowania, wtryskami, zapychającym się DPF i osprzętem - turbo, alternator, koło pasowe...
Moje 2 poprzednie auta miały 6 biegową skrzynię, ale w tym aucie 6 biegu nie brakuje. Przełożenia dobrane są dobrze, dobry moment obrotowy sprawia, że nie trzeba często sięgać do lewarka. Sama skrzynia pracuje precyzyjnie, drążek ma fajny krótki skok. Problemów ze skrzynią nie miałem żadnych.
Auto pomimo tego że nie ma żadnych sportowych aspiracji, w zakrętach prowadzi się przyjemnie, a jednocześnie zawieszenie jest komfortowe.
Auto jest mocno "zabudowane" w środku - lina okien bocznych jest dość wysoko, sprawia wrażenie, że siedzi się trochę jak w czołgu. Mimo tego widoczność we wszystkich kierunkach jest OK.
Pozycja za kierownicą, odległość od pedałów i drążka skrzyni, wygoda foteli - OK. Sterowanie klimą, grzanymi siedzeniami i radiem z konsoli - już gorzej, przyciski są bardzo małe.
OK, jak na małego diesla nagrzewa się dość sprawnie.
Przy wysokiej osobie na przednim siedzeniu, z tyłu robi się ciasno. Za to bagażnik jest sporo. Schowki są bardzo małe.
Auto jest świetnie wyciszone.
Samo spalanie jest bardzo zadowalające, ale koszty napraw psują rachunek.
Drobnych usterek nie ma...
... są tylko poważne. Turbo, alternator, wtryski, pompa oleju, pęknięte koło pasowe, zapychający się DPF

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 DRIVe 109KM 80kW [l/100km]

5,2