Ocena kierowcy - Volvo V50

Norman, 10 lat temu
Rok produkcji 2005
Volvo V50 2.4 140KM 103kW 2004-2010 - Oceń swoje auto
Karoseria : cieńkie blachy
Udane auto, polecam do jazdy miejskiej i na trasy. Drzwi i odgłos ich zamykania jak z Atosa :) ale nie przeszkadza. Sylwetka bardzo ładna , ale to już rzecz gustu. Poprzednio jeździłem Mercedesem E-classe oraz Audi A8 , zapewne komfort inny ale to też dużo niższa klasa samochodu. Bo to taki Ford w skórze i z sercem (silnik 2.4) wikinga.
bardzo dobra Volvo`ska jednostka. praktycznie bezobsługowa. Rozrząd wymieniamy co 160kkm lub 10 lat a koszt w serwisie to ok 1300 zł. Bardzo ładny pomruk przy obrotach rzędu 3 tysięcy. Trzeba go troszeczkę podkręcić aby pokazał pazur. Wiadomo , że nie jest to samochód do rajdów , ale spokojnie na trasie daje radę.
Krótka, bardzo przyjemna i precyzyjna chociaż lepsza byłaby 6.
Bardzo dobre i nieskomplikowane zawieszenie rodem z fokusa. Prowadzi się świetnie.
brak schowków!!! w drzwi co najwyżej możemy schować skrobaczkę. Poza tym wszystko na swoim miejscu, Fotele wygodne , ale tylko te z przetłoczeniami poprzecznymi na siedzisku. Wszystko na swoim miejscu, obsługa intuicyjna , z resztą , samochód mało skomplikowany.
Ja posiadam wersję z klimatyzacją dwustrefową. Doskonale wychładza wnętrze. W zimie samochód szybko się nagrzewa.
Ilość miejsca zważywszy na klasę samochodu uważam za wystarczającą. Siedzenia bardzo wygodne. Pozycja za kierownicą bardzo dobra (zważywszy na zakres regulacji myślę że każdy znajdzie dogodną dla siebie) Wszystko w zasięgu ręki i wzroku. Miejsca z tyłu wystarczające dla dwóch osób, pod warunkiem , że z przodu kierowca i pasażer nie mają po 2 m wysokości bo przy za bardzo odsuniętych fotelach przednich miejsca na nogi dla pasażerów podróżujących w tyłu , robi się troszkę mało. Bagażnik jak na kombi to nie powala, mógłby być większy
przy wyższych prędkościach mogłoby być ciszej , ale tragedii nie ma.
Koszty, no cóż , jest to silnik 2.4 więc pali, ale o dziwo nie ma tragedii. Na trasie udało mi się zejść do 6,5 l/100 km ale przy prędkości do 90 i na oponach z niskimi oporami toczenia (Dunlop BluResponse) Autostrada do 140 km/h 10l/100km 160-170 ok 12 l. Miasto to od 8 do 10 l/100kw zależności od natężenia ruchu. Porównując to nawet do popularnego, ale jakże nie polecanego (przy dużych przebiegach) silnika 2.0D to naprawdę nie ma tragedii tym bardziej że jest to benzyna i to 2.4.
Tak , za naprawdę niewielkie pieniądze dostajemy ładne i funkcjonalne auto. I wbrew pozorom stosunkowe ekonomiczne a już na pewno ergonomiczne (no może poza schowkami w kabinie i jak na kombi Volvo z małym bagażnikiem).
Zawieszenie nie należy do najtrwalszych, ja po roku wymieniałem łączniki w tylnym zawieszeniu , a zaznaczę że zawsze wybieram materiały w wyższej półki. Przód po roku na razie ok (wymieniałem po zakupie tuleje wahacza i łączniki stabilizatora).
jak do tej pory (odpukać ) brak.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.4 140KM 103kW [l/100km]

8,3