Można już sprawdzać punkty karne online

Wczoraj ruszyła usługa "Sprawdź swoje punkty karne". Sprawdziliśmy. Faktycznie działa. Nie każdy jednak będzie mógł z niej skorzystać. Do zalogowania się na swoje konto niezbędny jest bowiem tzw. profil zaufany. Podpowiadamy, jak go uzyskać.

Wiedza o stanie swojego konta z punktami karnymi może okazać się niezwykle przydatna, jeśli dużo podróżujemy i dość często zdarza nam się zostać ukaranym za różne wykroczenia drogowe. W końcu nie każdy jest tak skrupulatny, by prowadzić dokładną rozpiskę swoich przewinień drogowych z zaznaczonymi terminami uzyskania punktów karnych. Lepiej więc sprawdzić, czy aby na pewno to nasze wykroczenie miało miejsce przed rokiem w kwietniu i już na pewno uzyskane za nie punkty karne się nie liczą, czy może jednak był to maj i udając się na najbliższą majówkę należy zdecydowanie bardziej uważać na otaczające nas znaki drogowe.

Do tej pory, aby sprawdzić stan swojego konta punktowego, należało osobiście udać się na komisariat policji. Ani drogą mejlową, ani telefoniczną informacji o stanie punktów karnych nie można było uzyskać. Gdybyśmy potrzebowali jeszcze zaświadczenie o stanie punktów karnych, wówczas należałoby dodatkowo zapłacić 17 zł.

Teraz istnieje możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online poprzez stronę internetową Obywatel.gov.pl. Wystarczy wejść w zakładkę "Sprawdź punkty karne" i zalogować się na swoje konto. 

Prezentacja danych zawiera sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych (to punkty uzyskane za wykroczenie, za które nie przyjęto mandatu).

Dodajmy, że samo sprawdzenie punktów karnych jest bezpłatne.

Niezbędny profil zaufany
Niestety, wspomniane wyżej logowanie do swojego konta wymaga posiadania tzw. profilu zaufanego, za pomocą którego możemy poświadczyć swoją tożsamość w internecie. Chodzi o to, jak wyjaśniają twórcy tego typu rozwiązań, by mieć pewność, że do danych mają dostęp wyłącznie osoby, których dotyczy dane konto.

Profił zaufany można założyć w sumie na trzy sposoby. Pierwszy z nich polega na wykorzystaniu bankowości elektronicznej i posiadanego już konta bankowego. Póki co jednak, usługę tę można wykonać za pośrednictwem banków PKO BP, Inteligo, ING, Millennium Bank oraz Envelo. Centralny Ośrodek Informatyki zapowiada jednak, że niebawem do tego grona dołączą kolejne instytucje.

Drugim sposobem, również bez konieczności wychodzenia z domu, jest wykorzystanie certyfikatu kwalifikowanego.

I wreszcie trzeci sposób - to złożenie wniosku o założenie profilu zaufanego poprzez stronę internetową pz.gov.pl. W tym przypadku jednak niezbędna będzie wizyta w jednym z urzędów celem potwierdzenia swojej tożsamości.

Dodano: 7 lat temu,
autor: Wojciech Traczyk,
zdjęcia: KGP
Zobacz inne artykuły
Chcesz kupić dobre auto używane? Pokażemy Ci, jak to zrobić bezpiecznie i wygodnie
Jaki rejestrator jazdy najlepszy? Ranking kamer samochodowych
Czy ubezpieczenie auta musi być drogie? Inszury.pl, bo cena jest ważna
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .