Opona na bazie oleju sojowego

Będąc w temacie motoryzacyjnych innowacji, nie tylko producenci samochodów starają się nas zaskoczyć. Również koncerny oponiarskie często tworzą zaskakujące projekty, które, przynajmniej w teorii, mogą zrewolucjonizować w pewnym stopniu branżę. Takim pomysłem, zaprezentowanym podczas targów IAA we Frankfurcie, jest opona Goodyeara z oleju sojowego.

Lepsze zachowanie na drodze oraz niższe koszty produkcji - to dwie najważniejsze przesłanki, które przyświecały twórcom koncepcyjnej opony Goodyeara, w której mieszanka gumowa powstała na bazie oleju sojowego. Wprawdzie sama opona została opracowana przez naukowców i inżynierów amerykańskiego koncernu oponiarskiego, jednak przy znaczącym udziale USB, czyli organizacji farmerów, która w imieniu wszystkich amerykańskich producentów soi nadzoruje inwestycje w programy pilotażowe.

Olej sojowy, co ważne z punktu widzenia środowiska naturalnego, pochodzi z odnawialnych źródeł, a ponadto jest też neutralny pod względem emisji węglowych, co również jest istotne dla otaczajacej nas przyrody. Co jednak jest najważniejsze dla końcowego użytkownika takiej opony, zastosowana w niej mieszanka bieżnika poprawia osiągi na suchych i mokrych nawierzchniach, jak również wpływa na lepsze zachowanie ogumienia w warunkach zimowych. Tak przynajmniej zapewniają przedstawiciele firmy Goodyear.

Dzięki zastosowaniu oleju sojowego, mieszanka gumowa pozostaje bowiem elastyczna w zmiennych temperaturach, co ma istotne znaczenie dla utrzymania i poprawy przyczepności opon na nawierzchni drogi.

Testy wewnętrzne Goodyeara wykazały, że kauczuk powstały na bazie oleju sojowego łatwiej miesza się z mieszankami wzmacnianymi krzemionką, stosowanymi w produkcji niektórych opon. Ponadto wykorzystanie oleju sojowego zwiększa wydajność produkcji i zmniejsza zużycie energii. 

Wprowadzenie oleju sojowego do procesu produkcji opon byłoby kolejnym innowacyjnym posunięciem firmy Goodyear. W ofercie amerykańskiego koncernu można już znaleźć opony wyprodukowane na bazie krzemionki pochodzącej z popiołu z łupin ryżowych oraz produkty wykorzystujące wcześniejsze innowacje jak włókno węglowe Kevlar firmy DuPont lub popiół wulkaniczny. 

Dodano: 6 lat temu,
autor: Wojciech Traczyk,
zdjęcia: Goodyear
Zobacz inne artykuły
Chcesz kupić dobre auto używane? Pokażemy Ci, jak to zrobić bezpiecznie i wygodnie
Jaki rejestrator jazdy najlepszy? Ranking kamer samochodowych
Czy ubezpieczenie auta musi być drogie? Inszury.pl, bo cena jest ważna
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .