W Czechach wchodzi nowy system poboru opłat

Od 1 grudnia br. na czeskich drogach zacznie obowiązywać nowy elektroniczny system poboru opłat dla pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Wszyscy przewoźnicy, którzy wysyłają swoje pojazdy na teren Czech, powinni pamiętać o rejestracji w nowym systemie i wymianie dotychczasowej jednostki pokładowej.

Nowy system zacznie obowiązywać od 1 grudnia br. na czeskich autostradach, a od 1 stycznia 2020 r. także na pozostałych drogach pierwszej kategorii. Jeżeli do tego czasu kierowcy nie dopełnią formalności w terminie i nie zainstalują nowych jednostek pokładowych, istnieje ryzyko, że na drogach granicznych z Czechami na terenie RP może dojść do utrudnień w ruchu. Warunkiem wydania jednostki pokładowej jest wpłata zabezpieczenia w wysokości 2 468 koron. Za brak nowego urządzenia do naliczania opłat drogowych przewoźnikowi grozi mandat w wysokości nawet do ok. 16 tys. zł.

W samochodzie jednak, i także po rejestracji, będzie trzeba wozić również jednostkę pokładową obowiązującą dla starego systemu. W związku z powyższym nie będzie jednak pobierana podwójna opłata za przejazd. Dotychczas używane urządzenia pokładowe można zwrócić do jednego z 25 punktów dystrybucji po zakończeniu obowiązywania poprzedniego systemu opłat drogowych.

Z informacji przekazanych przez czeskiego operatora wynika, że do końca października dokonano zaledwie 24 tys. rejestracji z Polski, co oznacza, że poza nowym systemem jest nadal 94 tys. pojazdów.

W celu usprawnienia procesu rejestracji, czeski operator utworzył 15 mobilnych czynnych całą dobę punktów prowadzących rejestrację, które będą poruszać się na przejściach granicznych. Mobilne pojazdy prowadzące rejestrację będą rozmieszczone na parkingach, a w przypadku powstania utrudnień w ruchu, będą mogły także przemieszczać się pomiędzy parkingami.

Przewoźnicy powinni dokonać rejestracji za pośrednictwem operatorów kart paliwowych lub bezpośrednio na stronie www.mytocz.eu. W przypadku rejestracji internetowej, nowe jednostki pokładowe zostaną bezpłatnie wysłane na wskazany adres nie tylko do Czech, ale też do Polski, Niemiec, Austrii i Słowacji. Przewoźnicy mogą również dokonać osobistej rejestracji pojazdów w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta na terenie Czech.

Do końca października najwięcej pojazdów, które wciąż wymagają rejestracji w nowym systemie pochodzi z Polski (94 tys.), Czech (70 tys.) i Rumunii (28 tys.).

Dodano: 4 lata temu,
autor: Wojciech Traczyk,
zdjęcia: Pixabay/pasja1000
Zobacz inne artykuły
Chcesz kupić dobre auto używane? Pokażemy Ci, jak to zrobić bezpiecznie i wygodnie
Jaki rejestrator jazdy najlepszy? Ranking kamer samochodowych
Czy ubezpieczenie auta musi być drogie? Inszury.pl, bo cena jest ważna
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .