22.12.1965 | Podpisanie umowy z Fiatem

Ratunkiem dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego w latach sześćdziesiątych miała być zagraniczna licencja, która pozwoliłaby na wprowadzenie nowoczesnego pojazdu bez długotrwałego i kosztownego procesu wdrożenia autorskiego projektu. Porzucono koncepcję budowy Warszawy 210 na rzecz licencji z Fiatem.

Umowę między państwowym przedsiębiorstwem Motoimport a Fiatem podpisano 22 grudnia 1965 roku. Umowa zakładała wprowadzenie do produkcji w FSO samochodów Fiat 1300/1500, czyli poprzednika modelu 125. Umowa została aneksowana w połowie następnego roku, gdyż Fiat wyraził zgodę na przekazanie nowocześniejszego nadwozia bez dodatkowych opłat.

Tak powstał Fiat 125p, posiadający nadwozie włoskiego pierwowzoru, ale płytę podłogową i układ napędowy pochodzący z jego poprzednika. Pierwszy samochód, zmontowany w całości w włoskich części, opuścił bramę FSO 28 listopada 1967 roku. Nim produkcja na dobre się rozwinęła, Warszawa była nadal produkowana. Ostatni egzemplarz zjechał z taśmy w 1973 roku, zamykając tym samym pewną epokę w dziejach fabryki.

Dodano: 4 lata temu,
autor: Michał Szukalski,
zdjęcia: Materiały prasowe
Zobacz inne artykuły
Bezpieczeństwo w Mazda CX-60 – czyli systemy wspomagające i ochrona
Chcesz poczuć się jak właściciel ponad 3000 aut, których nie musisz naprawiać ani ubezpieczać? Takie rzeczy tylko w Traficarze
Okazje ze Stanów mogą być pułapką, ale nie muszą. Oto, jak sobie z nimi radzić
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .