Stłuczka z cudzoziemcem

Nie tylko w czasie EURO 2012, ale przez całe wakacje na polskich drogach można zobaczyć więcej niż zazwyczaj samochodów z rejestracjami z całego świata. Ponieważ licho nie śpi, poznaj i postaraj się zapamiętać procedurę postępowania na wypadek stłuczki z obcokrajowcem. Dzięki temu unikniesz stresu na drodze i kłopotów z uzyskaniem odszkodowania.


Jeżeli kolizja, w której winny jest kierowca będący obcokrajowcem, zdarza się na terenie Polski, a Ty rezygnujesz z wezwania policji, to w takim przypadku na miejscu wymień się informacjami dotyczącymi ubezpieczyciela drugiego uczestnika stłuczki.

Wcześniej warto zaopatrzyć się formularz o zdarzeniu drogowym w wersji polsko-angielskiej, który można pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jest to standardowy dla Europy druk. Ułatwi on późniejsze dochodzenie odszkodowania. Najlepiej byłoby gdybyś wypełniła go w języku angielskim. Jednocześnie pamiętaj, by żadnym wypadku nie podpisywać dokumentacji, której brzmienia nie rozumiesz. Jeśli kolizja, w której uczestniczysz dotyczy pojazdu zarejestrowanego w jednym z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) lub w Szwajcarii, Andorze, Chorwacji czy Serbii, musisz spisać:
- dokładną datę i miejsce zdarzenia,
- numer rejestracyjny,
- markę i model pojazdu sprawcy,
- kraj rejestracji pojazdu sprawcy,
- numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę towarzystwa, w którym ubezpieczony jest pojazd sprawcy,
- dane kierowcy (imię i nazwisko, adres)

Odpowiedzialność za szkody zazwyczaj ponosi w takim przypadku zagraniczne towarzystwo ubezpieczeniowe, które zawsze ma w Polsce swojego przedstawiciela tzw. korespondenta, czyli polskie towarzystwo ubezpieczeniowe. To ono dokonuje likwidacji szkody. Ubezpieczyciela sprawcy i jego polskiego przedstawiciela możesz ustalić poprzez wyszukiwarkę na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych lub kontaktując się z biurem telefonicznie.

Jeśli z jakiś powodów nie odszukałaś korespondenta towarzystwa, w którym ubezpieczony jest cudzoziemiec będący sprawcą kolizji, skontaktuj się z najbliższym oddziałem PZU S.A. lub TUiR Warta S.A., by zgłosić szkodę. Na mocy porozumień zawartych z PBUK firmy te wykonają oględziny i wycenę szkód w Twoim pojeździe. Po ustaleniu szczegółów formalnych likwidacja szkody, której sprawcą był kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą, będzie przebiegać tak samo, jak w przypadku kolizji z udziałem pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Jeśli uczestniczysz w stłuczce z winy kierowcy pojazdu zarejestrowanego w kraju spoza EOG, posiadającego ważną Zieloną Kartę spisz: dokładną datę i miejsce zdarzenia numer rejestracyjny pojazdu sprawcy, kraj rejestracji pojazdu sprawcy, markę i model pojazdu sprawcy, pełny numer Zielonej Karty i okres jej ważność oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, który wystawił Zieloną Kartę. Szkodę musisz zgłosić do Biura Narodowego kraju zdarzenia, którego adres znajduje się na odwrocie Zielonej Karty, i które udzieli instrukcji co do dalszego postępowania.

A jeśli sprawcą wypadku jest obcokrajowiec kierujący samochodem lub motocyklem zarejestrowanym poza krajami EOG i Szwajcarii, Andory, Chorwacji czy Serbii i nie ma Zielonej Karty? Taka osoba ma obowiązek przed przekroczeniem granicy wykupić - tzw. ubezpieczenie graniczne.

Umowę takiego ubezpieczenia zawiera się na czas nie krótszy niż 30 dni. W przypadku zdarzenia z udziałem pojazdu, którego kierowca posiadał ubezpieczenie graniczne spisz dodatkowo: pełny numer ubezpieczenia granicznego i okres jego ważności oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, który wystawił ubezpieczenie graniczne. Wtedy w celu likwidacji szkody będziesz kontaktować się z zakładem ubezpieczeń, który wystawił polisę ubezpieczenia granicznego. Jeżeli ubezpieczenie graniczne jest nieważne należy zgłosić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Sporządzając zawiadomienie o szkodzie, warto jest też sfotografować plan sytuacyjny i oba auta, biorące udział w zdarzeniu, zanim zjedziecie na pobocze, używając chociażby telefonu komórkowego i o ile to możliwe poprosić o numer telefonu świadka zdarzenia. Może się to okazać szczególnie przydatne, gdy druga strona zdarzenia okaże się nastawiona wojowniczo i za wszelką cenę będzie chciała udowodnić Twoją winę przed ubezpieczycielem lub policją.

- Kiedy sprawcą zdarzenia jest kierujący samochodem na zagranicznej rejestracji, radzę wezwać policję nawet do drobnej stłuczki, aby uniknąć późniejszych komplikacji - mówi podinspektor Joanna Kącka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi - Z jednej strony może to wyeliminować późniejsze problemy z ubezpieczycielem , z drugiej może być pomocne przy barierach językowych. Kierowca z zagranicy nie ma przecież obowiązku porozumiewania się w naszym języku. Można więc liczyć na to, że policjanci pomogą w tej sprawie.

My zaś ze swojej strony chcemy Wam życzyć, aby tego sytuacje Wam się po prostu nie przydarzały. Są o wiele lepsze sposoby na poznawania mężczyzn niż zdzieranie im lakieru z samochodu. Pamiętajcie, że nawet jeśli jedziecie zgodnie z przepisami, to czasem inni uczestnicy ruchu mogą mieć zaskakujące pomysły. Dlatego zarówno na drodze jak i w życiu trzeba spodziewać się niespodziewanego.
Dodano: 11 lat temu,
autor: Kobieta i auto
Zobacz inne artykuły
Bezpieczeństwo w Mazda CX-60 – czyli systemy wspomagające i ochrona
Chcesz poczuć się jak właściciel ponad 3000 aut, których nie musisz naprawiać ani ubezpieczać? Takie rzeczy tylko w Traficarze
Okazje ze Stanów mogą być pułapką, ale nie muszą. Oto, jak sobie z nimi radzić
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .