Polak mistrzem Niemiec - Volkswagen Polo

Maciek Steinhof najlepszy w ADAC Volkswagen Polo Cup.

Maciek Steinhof został mistrzem pucharu Volkwagenu Polo – niemieckiej serii wyścigowych dla młodych talentów. 23-letni Krakowianim prowadził od początku sezonu i nie oddał prowadzenia do samego końca. Polak przejdzie do historii jako ostatni zdobywca tytułu, ponieważ puchar polo zostanie zastąpiony w 2010 roku pucharem Scirocco – Volkswagen Scirocco Cup.

Maciek (woli formę z „k" na końcu od oficjalnej z „j") o tytuł najlepszego musiał walczyć do ostatnich zawodów na torze Hockenheim w miniony weekend. Wyścig wygrał, po raz czwarty w sezonie Maximilian Sandritter z Raubling, przed Krisem Heidornem (z Wunstorf) i Elią Erhartem (z Röttenbach). Ten drugi przez znaczną część sezonu typowany był na głównego rywala Polaka. Maciek Steinhof był piąty.

W ostatnim wyścigu sezonu na torze Hockenheim (25 października), Polak, po objęciu prowadzenia przez Sandrittera na pierwszym okrążeniu, musiał dotrzeć na metę w pierwszej dziewiątce zawodników by zdobyć tytuł. „To wydaje się być dość łatwe, ale wcale tak nie jest. Musiałem ciężko walczyć, by obronić moją pozycję" – podsumował wyścig Krakowianin, podczas którego stoczył zacięty pojedynek o piąte miejsce z Marcusem Fluchem (Szwecja), a dwa małe otarcia dostarczyły dodatkowej adrenaliny. „Teraz jestem niesamowicie szczęśliwy. Nie mogę w to uwierzyć – wygrałem Polo Cup!" Także Maximilian Sandritter nie krył radości. „Mój wyścig był perfekcyjny. Naturalnie, że chciałbym zdobyć tytuł, ale dzisiaj niestety nie mogłem już nic więcej zrobić. Zostać wicemistrzem w drugim sezonie startów, to wspaniały wynik" – stwierdził z zadowoleniem 20-latek.

W kategorii debiutantów wygrał Kris Heidorn. 20-letni zawodnik miał doskonały start i już w pierwszej rundzie przesunął się o cztery miejsca do przodu. „Na początku sezonu nie przypuszczałem, że w finale uda mi się stanąć na podium i w klasyfikacji łącznej będę najlepszym debiutantem. Jestem szczęśliwy i cieszę się na 2010 rok, być może w nowym Scirocco Cup" – powiedział Heidorn. W wyścigu w Hockenheim udział wzięło czterech gości: Masaru Hamasaki (Japonia) – zajął 17 miejsce, specjalista od motocrossu Max Nagl – był 25, Sho Hanawa (Japonia) – 26, a Kelvin Tse (Chiny) ukończył wyścig na 27 pozycji.

Kris Nissen, powiedział dyrektor Volkswagen Motorsport (były kierowca wyścigowy): „Gratulacje dla Maćka Steinhofa, w pełni zasłużył na mistrzowski tytuł. Jego cztery zwycięstwa w ostatnim sezonie ADAC Volkswagen Polo Cup pozostaną na zawsze w pamięci. Słowa pochwały należą się także wszystkim pozostałym kierowcom, którzy doskonale poradzili sobie w trudnych warunkach. (...) Bardzo pozytywnie oceniamy te sześć lat, w czasie których młodzi kierowcy mogli zdobywać doświadczenie za kierownicą Polo i jednocześnie cieszymy się z nowego projektu – Scirocco Cup 2010. Wyjątkowa koncepcja serii wyścigów będzie kontynuowana razem ze stosowaniem biogazu jako paliwa i systemu Push-to-pass".

Steinhof wygrał w sezonie 2009 4 wyścigi (z 9) i 6 razy stanął na podium. Rok wcześniej był piąty i odniósł dwa zwycięstwa, a ponadto został najwyżej notowanym debiutantem Volkswagen Polo Cup. Wygranie zagranicznej serii wyścigowej to duży sukces. Tym bardziej, że od poprzedniego minęło kilka lat (Roberta Kubicy wygrał World Series by Renault). Gratulujemy Maćkowi, dziękujemy za triumf z polskimi barwami na aucie i życzymy kolejnych sukcesów.

Dodano: 14 lat temu,
autor: Maciej Majewski