Rzecznik Interesu Kierowców - akcja na rzecz bezpieczeństwa

Pomoc w interpretacji przepisów, bezpłatne porady prawne, zgłaszanie inicjatyw ustawodawczych oraz szeroko rozumiane dążenie do poprawy sytuacji polskich użytkowników dróg to główne zadania Biura Rzecznika Interesu Kierowców.

Nowa instytucja została utworzona przez ogólnopolskie stowarzyszenie Kierowca.pl. Działalność Kierowca.pl rozpoczęła się w 2006 roku. Początkowo organizacja dążyła do podnoszenia standardów kształcenia kierowców zawodowych w Polsce. Działaniom towarzyszyły również akcje promujące bezpieczeństwo ruchu drogowego (m.in. „Pozwól Mi Włączyć Się Do Ruchu” i „Motocyklowe Lato w Zachodniopomorskiem”) oraz przypominające o problemie jakości szkoleń kierowców („Rzetelna Cena”).

Od kilku lat stowarzyszenie pomaga również kierowcom w rozwiązywaniu ich problemów i dylematów drogowych. Do realizacji tego celu utworzono specjalną infolinię. Od 2010 r., żeby dotrzeć z informacją do jak największej liczby użytkowników dróg, Kierowca.pl zdecydowało się na wydawanie bezpłatnego informatora, w którym raz na kwartał przedstawiane są najważniejsze dla kierowców zmiany legislacyjne. Teraz stowarzyszenie postanowiło wziąć pod swe skrzydła jeszcze szersze grono kierowców.

Na czele nowo utworzonego Biura Rzecznika Interesu Kierowców stanął Włodzimierz Zientarski. Rzecznik Interesu Kierowców będzie zabierał głos w sprawach dotyczących wszystkich kierowców, zgłaszał inicjatywy ustawodawcze mogące wpływać na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach oraz promował rozwiązania służące interesom użytkowników pojazdów. Instytucja Rzecznika Interesu Kierowców zaoferuje także bezpłatną pomoc przy rozwiązywaniu konkretnych problemów. Wątpliwości kierowców rozwieją prawnicy oraz specjaliści od transportu drogowego.

Stowarzyszenie uruchomiło infolinię ekspercką, która działa siedem dni w tygodniu. Pytania można zadawać dzwoniąc pod numer 801 27 28 27 lub wysyłając e-maila. Formularz kontaktowy znajduje się na internetowej stronie kierowca.pl.

– Sytuacja jest dynamiczna. Już niedługo nastąpią duże zmiany w systemie egzaminowania kandydatów na kierowców. Mówi się o obowiązku zakładania opon zimowych, wszedł w życie nowy taryfikator mandatów, a Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pracuje nad dopuszczeniem do rejestracji brytyjskich samochodów, które mają kierownicę po prawej stronie pojazdu – wylicza Włodzimierz Zientarski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.pl. – Jedno jest zastanawiające. W dyskusjach nad ich sensownością zmian biorą udział politycy, media i przedstawiciele biznesu. Wszyscy powołują się na bezpieczeństwo kierowców. Brakuje jednak tutaj głosu, który w bezinteresowny i obiektywny sposób reprezentowałby faktyczne interesy jednej z najliczniejszych grup obywateli w Polsce. Postanowiliśmy tę chorą sytuację zmienić – dodaje Zientarski.

– Do współpracy zapraszam również stowarzyszenia, instytucje, które mają pomysły systemowych zmian w prawie służących interesowi kierowców i podniesieniu bezpieczeństwa na drodze. Będziemy je analizować. Jeżeli okażą się sensowne – zaangażujemy się we wcielenie ich w życie. Musimy zintensyfikować działania tak, żeby opina milionów polskich kierowców była wreszcie traktowana poważnie - zapewnia Zientarski.

Jedną z pierwszych inicjatyw Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.pl jest stworzenie bezpłatnej, ogólnodostępnej aplikacji na urządzenia mobilne. „Taryfikator Mandatów 2012” może przydać się wszystkim użytkownikom dróg - kierowcom, policjantom oraz inspektorom transportu drogowego. Każdy, kto zetknął się z groźbą otrzymania mandatu i nie jest pewien, czy nałożona na niego kara nie jest za wysoka, może to sprawdzić jeszcze podczas rozmowy z funkcjonariuszem. Aplikacja posiada przejrzysty i logiczny układ, co pozwala na uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji nawet osobom, które nie orientują się w zawiłościach prawnych. Ułatwia wyszukanie informacji na temat wykroczenia oraz przypisanego mu mandatu.

fot. Newspress

Dodano: 11 lat temu,
autor: Łukasz Szewczyk
Zobacz inne artykuły
Bezpieczeństwo w Mazda CX-60 – czyli systemy wspomagające i ochrona
Chcesz poczuć się jak właściciel ponad 3000 aut, których nie musisz naprawiać ani ubezpieczać? Takie rzeczy tylko w Traficarze
Okazje ze Stanów mogą być pułapką, ale nie muszą. Oto, jak sobie z nimi radzić
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .