Ocena kierowcy - Ford Focus I Kombi

maniek@ds.kom.pl, 18 lat temu
Silnik 1.6 16V 101KM 74kW
Rok produkcji 2001
Ford Focus I Kombi 1.6 16V 101KM 74kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Ogólnie nie mogę narzekać. Przejechałem nim 140 tys kilometrów w upałach i mrozach nawet poniżej -35 stopni, w terenie płaskim i górzystym. Zwiedziłem z rodziną prawie całą Europę. Często przeładowany ponad masę dopuszczalną (combi). Nigdy mnie nie zawiódł. Wciąż jeżdze na 1 akumulatorze i 1 układzie wydechowym. Poza filtrami, olejem i świecami wymieniłem 2 razy klocki hamulcowe i raz tarcze hamulcowe Teraz czas na wymianę rozrządu. Dla mojej 4 osobowej rodziny + olbrzymi pies jego wielkość jest wystarczająca (z dużym boksem dachowym oczywiście). Szkoda tylko, że jego silnik nie nadaje się do zagazowania. Serwis odradził mi instalacje gazową. Ponoć sypie się silnik na gazie.
Dla mnie jedna wada GŁOŚNY. Poza tym nie mam na co narzekać. 140 tys bez awarii. Spalanie wg danych producenta. Czasem trochę brakuje mocy przy załadowanym samochodzie lub wyprzedzaniu. Ale redukcja biegu i da się ładnie przyspieszyć.
Jak do tej pory nie miałem ze skrzynią żadnych kłopotów. Oby tak dalej. Chodzi lekko i precyzyjnie.
Świetnie i pewnie trzyma się drogi. Zakręty pokonuje bez przesadnych przechyłów.
Może trochę za szerokie przednie słupki, ale szybko można się przyzwyczaić do tej drobnej wady.
Brakuje mi podłokietnika pod prawą rękę. Przy długich trasach chętnie bym ją złożył na czymś wygodnym. Brak kontrolki zapalonych świateł krótkich. Załącznik światełjest zasłonięty ręką trzymaną na kierownicy.
W połączeniu z manualną klimą jestem zadowolony. Podgrzewana przednia szyba to wspaniały bajer na zimę i szybkie odparowywanie jej.
Moje wymiary mieszczą się w polskich normach więc i w samochodzie doskonale się mieszcze. W tyle na nogi więcej miejsca niż np większej SKODZIE OCTAWI
Zbyt warczący silnik. Na wolnych obrotach fajnie ale jak silnik ma ciągnąć to już znacznie gorzej. Szum powietrza przy większych prędkościach jest męczący. Pojedyńcze uszczelki drzwi to za mało. Pokrywe silnika wyciszyłem we własnym zakresie. Trochę pomogło.
Paliwożerność zgodna z danymi producenta oczywiście pod warunkiem spokojnej jazdy. Nawet zimą nie przekroczyłem nigdy 9 dm3/100km. Przeglądy w ASO bardzo głęboko zaglądają do portwela. Płatnych napraw jeszcze nie miałem na szczęście.
Kupowałem go nowego w salonie chyba w mało ciekawym momencie. Dwa miesiące później zapłacił bym o ok 5 tys mniej. Wprowadzono wtedy promocje. Dla mnie nie był tani i oczekiwałem za tą ceną trochę więcej.
Na szczęście miałem wszystkie usunięte w ramach 4 letniej gwarancji a dokładnie dwie usterki: podnośnik szyby kierowcy, czujnik ilości paliwa w baku. Obecnie nawala centralny zamek drzwi kierowcy.
HAMULCE!!! Niestety Focus ma bardzo poważną wadę układu hamulcowego. Twardy pedał hamulca i brak możliwości wtedy hamowania. Objaw występuje co prawda sporadycznie ale niespodziewanie i nikt nie potrafi temu zaradzić. W ASO mówią że te typy tak mają.
Ford Focus I Kombi