Ocena kierowcy - Ford Focus II Sedan

Silnik 1.6 Duratec 100KM 74kW
Rok produkcji 2007
Ford Focus II Sedan 1.6 Duratec 100KM 74kW 2005-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Poza Przeciętnym (ale bezusterkowym) silnikiem auto Bardzo udane. Rodzinne, komfortowe, dość ekonomiczne.
Silnik 1.6 100KM to absolutne minimum dla tego samochodu!!! Spisuje się ze skrzynią wystarczająco, lecz to nie jest demon prędkości. Silnik wydaje się troszeczke ospały przy ok.2200RPM, później jest już lepiej. Odradzam silnik 1.4l- będzie po prostu za słaby. Poprzednio miałem 2.8l, 200KM więc mogę być troszkę nieobiektywny. Poruszam się głównie w mieście, sporadycznie wypady za miasto, więc w zupełności to wystarczy (kompromis z ekonomią- średnia prędkość na komuterze to tylko 37km/h :) ).
Mam auto z AUTOMATYCZNĄ skrzynią biegów. W poprzednim samochodzie (Merc. W124) przy zmianie przełożenia z 1 na 2 czułem zryw, a tutaj w focusie zmiany następują bardzo płynnie niezależnie czy jest to zmiana w górę, czy redukcja przełożeń. Przydał by się jeszcze jeden bieg, ale i tak praca skrzyni jest bardzo przyzwoita. Ideał do MIASTA!!! Z funkcji manualnego przełożenia w zasadzie nie korzystam, ale miło że jest- przyda się jakimś napaleńcom..
Nie myślałem, że samochody na \"F\" mogą mieć tak dopracowane zawieszenie. Układ jezdny w zasadzie od razu odpowiada na moje komendy, a wybieranie nierówności jest też b.dobre. Sprężystość tego zawieszenia to chyba największa jego zaleta. W Mercedesie się pływało jak na promie, a Focus to raczej duża żaglówka. Nie słychać trzasków stuków itp. Duży plus.
Do przodu jest bardzo dobra (ogranicza ją według mnie tylko zbyt nisko przymocowane tylne lusterko- jestem jednak dość wysoki więc to może nie być wada dla osób z przeciętnym wzrostem. Do ryłu niestety jest trochę gorzej. Wysoko poprowadzona karoseria bagażnika utrudnia parkowanie tyłem (sedan). Sprawę poprawiają duże lusterka boczne (są świetne).
Do mojej maksymalnej noty muszę dodać dwa małe minusy. Pierwszy to zbyt duża przystawka regulacji Radia przy kierownicy - czasami myli mi się z kierunkowskazem. Drugi to nieergonomicznie umieszczony przełącznik komputera pokładowego. Mam długie palce, ale żeby go przełączyć to nawet \"Człowiek GUMA\" by miał problemy ;)
Klimatyzacja działa w zasadzie od razu po włączeniu. Ostatnio w upał 29stopni radziła sowie wyśmienicie. Mam wersję manualną więc nic nie napiszę o automat. Czwarta pozycja nawiewu jest dość głośna- na szczęście mi sie jeszcze nie przydała.
Wewnątrz jest wystarczająco dużo miejsca na przednich siedzeniach jak i z tyłu. Ostatnio siedziałem na tylnich siedzeniach w Fiacie LINEI i to była porażka! Czy tan samochód projektował KARZEŁ? Sufit atakował mnie ze dwadzieścia razy.! Jak dobrze że mam FOCUSA!!!
Podwójne uszczelki świetnie wyciszają wnętrze. Komora silnika też jest doskonale wyciszona, bo słychać podczas jazdy w tylko toczące się koła. Jest ciszej jak w MEROLU. To spore zaskoczenie.
Patrząc przez pryzmat poprzedniego samochodu (14l/100km), to można powiedzieć że jest świetnie. Jednak znam osoby co mają mniejsze spalanie... Uznaję jednak, że jak na auto o takich gabarytach + skrzynia Automat. to jest bardzo przyzwoicie. Cykl mieszany to u mnie większość miasto, więc proszę o rozsądek. Komputer pokładowy zawyża spalanie o ok.0.5l/100km. Nie mam ciężkiej nogi, Raczej ECO-drive.
Za tą cenę i to w Automacie to chyba nie ma innego rozsądnego wyboru. Zastanawiałem się nad Skodą Oktawią lub WV Golfem- jednak cena mnie powaliła na kolana. Wyboru nie żałuję.
Absolutny BRAK usterek! Tylko standardowe wymiany Filtry itp.
Absolutny BRAK usterek! Tylko standardowe wymiany Filtry itp.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratec 100KM 74kW [l/100km]

7,7