Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B5 Sedan

Rok produkcji 2000
Volkswagen Passat B5 Sedan 1.8 20V 125KM 92kW 1996-2000 - Oceń swoje auto
Silnik : Ekonomia i elastyczność
Silnik : Problem z ciśnieniem oleju
Ogólnie cały samochód jest bardzo wygodny, oszczędny i w miarę tani w utrzymaniu. Jedyne zastrzeżenie to problem na początku używania z ciśnieniem oleju (należało przeczyścić jakieś sitko przy misce olejowej i sprawa została rozwiązana).
Elastyczny i ekonomiczny. Średnie spalanie przy używaniu klimy i świateł DRL to 7.4/100km.
Moja była wymieniana przy sprowadzeniu z zagranicy. Ogólnie biegi już nie wskakują zbyt płynnie ale myślę, że wymiana płynu skrzyni biegów rozwiąże ten problem (szczególnie odczuwane w zimowe dni).
Precyzyjny, trzymający się dobrze zakrętów a jednocześnie nie przenoszący podłoża na kierownicę.
Nic nie ogranicza widoczności.
Bardzo pakowany jak na ten typ samochodów. Wszystko znajduje w nim swoje miejsce.
Latem chłodno, zimą ciepło.
Dużo miejsca zarówno za kierownicą jak i dla pasażerów.
Uszczelki pod oryginalną szybą sparciałe i przy prędkości 120km/h gwiżdżą. Tak poza tym to powyżej 3tys obrotów znacząco słychać silnik. To akurat jego słaba strona.
Kupując auto myślałem, że taki silnik przy tej masie auta oszczędny być nie może. Nasunął się nawet pomysł załozenia instalacji LPG ale po krótkim użytkowaniu stwierdziłem, że nie ma potrzeby Korzystając z niego ponad pół roku jestem zaskoczony i usatysfakcjonowany wynikami jakie daje ten samochód. Średnie spalanie liczone na Verva98 (na 95 było o 0.3 litra większe) po przejechaniu około 550km w cyklu mieszanym (30% małe miasta, 70% drogi krajowe i wojewódzkie) gdzie około 40% przejechałem używając klimatyzacji. Minimalne podane na trasie 25km gdzie komputer zaniżając spalanie o 0.5litra pokazał 5.9 litra. Prędkości jakie osiągam na trasie to wahania miedzy 90km/h a 120km/h. Myślę, że na ten wynik składają się jeszcze światła do jazdy dziennej EinParts 406 które odciążając alternator zmniejszają spalanie o około 0.5l/100km. Zauważyłem, że używanie 98 poprawia również pracę silnika i jego osiągi także dla niezdecydowanych polecam się przerzucić.
Samochód za niewielkie pieniądze który jest tani w utrzymaniu, daje dużo przyjemności z jazdy a długie trasy nie męczą ani go ani pasażerów.
Parę rzeczy zmęczyło się wiekiem. Schowek ma zepsute otwieranie, zapalniczka z popielniczką zapada się w kokpicie.
Ciśnienie oleju było jedynym problemem z jakim spotkałem sie w tym samochodzie.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 20V 125KM 92kW [l/100km]

7,3