Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B5 Sedan

Dzaa88, 3 lata temu
Silnik 1.9 TDI 115KM 85kW
Rok produkcji 2000
Volkswagen Passat B5 Sedan 1.9 TDI 115KM 85kW 1998-2000 - Oceń swoje auto
Inne : Wyposażenie, którego często brakuje w nowych samochodach. Klimatyzowany schowek, elektroniczna klimatyzacja, ABS, ASR, komputer pokładowy, fotele z podparciem lędźwiowym, światła soczewkowe, 4 el. szyby, domykanie szyb - naprawdę fajne bajery i działają
Inne : PIERDOŁY. Po latach rozsypuje się wszystko.
Napisałem opinie z perspektywy osoby, która miała kilkanaście samochodów używanych i codziennie ma styczność z nowymi. Opinia absolutnie neutralna. Passat to bardzo wygodny samochód, ze sporą ilością miejsca i nowocześnie - nawet jak te czasy wyposażony. Oczywiście wszystko zależy od wersji, ale u mnie nie ma do czego się przyczepić. To auto się kocha, albo nienawidzi. Ja go kocham za przestronność i dobre prowadzenie. Nienawidzę za ciągłe usterki, które skutecznie niszczą całą przyjemność z posiadania tego auta. Kupiłem teoretycznie dość zdrowy egzemplarz - jedynie z luzami na przednim zawieszeniu. Myślałem, że zwyczajnie mam pecha co do egzemplarza. Niestety, fora Passaciarzy pękają w szwach. Samochód źle znosi starość i psuje się na potęgę. I nie chodzi o sam silnik czy skrzynie biegów - tylko wszystko dookoła. Jeżeli jesteś robotnikiem któremu nie przeszkadza woda w aucie, wyskakujące błędy, niszczące się wnętrze, stukanie w zawieszeniu i radosne dymienie z rury wydechowej - będziesz chwalił. Odpali zawsze i zawiezie gdzie chcesz. Jeżeli jednak szukasz dobrze starzejącego się auta, z zadbanym wnętrzem z myślą, że nie wydasz ani złotówki na naprawę - możesz się zawieść. Zdarzają się zadbane egzemplarze, ale na naszym rynku to jak wygrać los na loterii.
1.9 TDi, 115KM na pompowtryskach. Były dwie wersje - ja mam tą nowszą, odznaczającą się wyższym momentem obrotowym. Dynamika w mieście jest na dobrym poziomie. To tylko 115 koni, więc nie ma co liczyć na wrażenia rodem z Ferrari. Przy 2000-3000 ob/min na 2 i 3 biegu potrafi delikatnie wciskać w fotel przy przyspieszeniu. Przy prędkości 90-100 km/h wyprzedza się w miarę płynnie. Przelot autostradą przy prędkości 160km/h nie stanowi żadnego problemu. Od kiedy go mam (rok), wymieniłem czujnik temperatury w bloku, termostat, turbinę, N75, wyczyściłem EGR, wymieniłem węże podciśniania i usunąłem zapocenia z układu paliwowego. Pomimo prawidłowych wartości pracy silnika w VCDS, samochód dalej dymi podczas obciążenia i nic nie da się z tym zrobić. Już się pogodziłem z taką siłą rzeczy. Silnik przenosi drgania na karoserię, co może być spowodowane zużytymi poduszkami. Co ciekawe - zamienniki często są gorsze, niż zużyte oryginały. Większość użytkowników Passata kupuje poduszki używane, ale sprawne. Oryginały w ASO kosztują majątek - i to w 2020 roku! Wydaje mi się, że tylko zapaleńcy będą inwestować w 20-sto letnie auto, doprowadzając je do stanu idealnego. Spalanie zależy od stylu jazdy. W zimę na odcinku 12km spala ok. 8l na 100KM, w trasie (70km) ok. 6-6,5l na 100km, na autostradzie 7,5l. Latem w mieście ok. 7l, trasie (ok. 70km) 5,4-6, autostrada 6-7l. Jednak jeżeli będziemy jeździć mega ekonomicznie, korzystać z każdego wzniesienia i trzymając pedał w zakresie 1500-2000 obr/min moje rekordowe spalanie na trasie 150km to 4,9L/100KM. Z tym, że jedziemy myśląc o spalaniu. Jak na już "prawie nowoczesnego" Diesla to nawet ok. Najważniejsze, że samochód nie ma DPF-a. Jednak uświadczymy turbinę z zmienną geometrią, dwumasę i inne ulubione przez kierowców rozwiązania. Jednak lubię go za spalanie i elastyczność.
Po 300k (ile ma naprawdę to tylko Niemiec wie) widać pewne zużycie dwumasy. Samochód czasami lekko poszarpuje przy ruszaniu, biegi wchodzą z lekkim oporem. Kilka razy na chwilę zniknęła mi trójka. Poza tym, biegi są odpowiedniej długości - to diesel, wiec nie trzeba nimi tak bardzo wachlować.
Bardzo dobrze trzyma się drogi. Jest wręcz "Francuski" jeżeli chodzi o miękkość i wybieranie nierówności. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to wielowahacz. Wymieniłem całe zawieszenie z przodu na nowe, bo standardem jest wymiana co 2-3 miesiące kolejnego, stukającego elementu w starym zawieszeniu. Jest bardzo skomplikowane nawet jak na dzisiejsze czasy. Rekompensuje to jednak cichą pracą i tym mistycznym KOMFORTEM :)
Po 20 latach jedno jedyne drobne ognisko korozji I to tyle. Lakier ma rysy, odpryski od kamieni - ale pracując z nowymi samochodami, często wyglądają tak 4-5 letnie auta. To jeszcze lakier z tych porządnych. Podłoga idealna, progi jak z fabryki. Wielkie WOW.
Z przodu bomba. Wszystko widać, jedzie się doskonale. Z tyłu ogromna szyba, ale jak w każdym sedanie - nie widać końca samochodu. Parkuje się na czuja, albo na odbłysk tylnych świateł. Po roku jazdy nauczyłem się, jak skupiają światło żarówki - i wiem jak blisko ściany czy innego auta jestem.
Co do ergonomii, to nie można się przyczepić. Z przodu duży, klimatyzowany schowek. Spore kieszenie boczne, mały schowek koło kierowcy, miejsce w podłokietniku, uchwyt na kubki w konsoli centralnej, półka pod radiem na portfel i telefon, z tyłu uchwyt na kubki w tunelu środkowym... Trochę tego jest i ustawione po niemiecku - bardzo praktycznie. Bagażnik ogromny, z dodatkowym złączem 12V. Wiozłem w nim kabinę prysznicową, mieści się rower - naprawdę, jak na sedana rewelacja.
Ogrzewanie jest bardzo dobre. Samochód nawet w zimie łapie temperaturę roboczą po ok. 3-4 kilometrach jazdy. Co do klimatyzacji - z przodu jest ok, dla pasażerów z tyłu odrobinę za mało wydajna. Poprawiono to w Passacie B6, montując dodatkowe kratki nawiewu dla pasażerów. Tutaj bardzo tego brakuje.
Pod tym względem to król. Ogromna ilość miejsca. Mam prawie 2 metry wzrostu, a spokojnie usiądzie za mną pasażer o tych samych parametrach. Po złożeniu foteli da się przewieść naprawdę wiele.
To Diesel, więc skłamałbym, że jest cicho. Słychać silnik, ale da się rozmawiać przy każdej prędkości.
Jak w Lidlu - "Co tydzień coś nowego". Jak nie woda na dywanikach od przytkanego odpływu, to od zbutwiałej uszczelki filtra powietrza. Jak nie od filtra, to mokra wykładzina od klimatyzacji. Jeden głośnik przestanie trzeszczeć - zaczyna kolejny. Widzą materiały na boczkach drzwi, podsufitka się zaczyna odklejać, pęka fornir na elementach drewnianych, wyświetlacz FIS w słońcu już nic nie pokazuje, przestała sobie działać regulacja podparcia lędźwiowego - i tak dalej, i tak dalej. Jedno naprawisz, drugie odpadnie. Wszędzie pękające i kruszące się ze starości uchwyty na śrubki - naprawdę to auto starzeje się bardzo słabo. A mówię tu o samych pierdołach.
Zależy, Ja kupiłem go za 4 tysiące złotych. Uważam, że stosunek jakości do ceny dobry. Moje poprzednie auto (Renault Thalia) nie psuła się tak bardzo, nie była taka kosztowna - ale to imitacja samochodu przy Passacie. Jeżeli jednak ktoś chce 10.000zł za polifta,... W życiu bym nie dał. Już za 12-14 tyś można kupić zadbanego Passata B6, który starzeje się na tą chwilę dużo lepiej, a poprzedni właściciel pewnie uporał się z większością bolączek tego modelu. Jest też 90% mniejsza szansa, że dostaniesz auto po Januszu Budownictwa. Stan perełka - jeszcze widać zaprawę w bagażniku.
Woda w samochodzie, odklejający się wszędzie materiał, pękający fornir, zamek centralny nie zawsze reaguje, pękające plastiki, wypaczający się przedni kokpit - masa, masa rzeczy nie wpływająca na jazdę, ale powodująca, że szlak Cię jasny trafia. Przecież masz Passata, chcesz mnie luksu i prestiż - a jakbyś się nie starał, zawsze coś się spierniczy.
Na autostradzie turbina powiedziała "papa" (ale pewnie poprzedni właściciel męczył), wymieniałem przegub i całe zawieszenie z przodu. Mam wrażenie, że magiel powoli będzie umierał. To naprawdę samochód dla osób kochających motoryzację.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 115KM 85kW [l/100km]

6,3