Ocena kierowcy - Volkswagen Touran I

Janek, 17 lat temu
Silnik 2.0 TDI 140KM 103kW
Rok produkcji 2005
Volkswagen Touran I 2.0 TDI 140KM 103kW 2003-2010 - Oceń swoje auto
Samochód jest dla mnie prawie, ale to prawie doskonały. Do najlepszej oceny zabrakło mu tylko niższego spalania oraz niżej ceny. Poza tym, jest to idealny samochód dla rodzin z dziećmi, często wyjeżdzającymi w dalekie trasy. Dużo miejsca wewnątrz, olbrzymi bagażnik, dynamiczny silnik, wysoka jakośc materiałow i wykonania i tylko ... te wysokie spalanie.
Jak na diesla, a tym bardziej diesla Volkswagena kultura pracy tego silnika jest bardzo dobra - 16 zaworów robi jednak swoje. Co prawda na zimno silnik jest dość głośny, jednak po rozgrzaniu problem staje się znacznie mniej dokuczliwy. Elastyczność tego silnika jest rewelacyjna, co można docenić szczególnie podczas wyprzedzania w trasie (nawet na 6 biegu!).
Bez problemów. Biegi wchodzą tak jak powinny, czyli łatwo i szybko. Wydaje się, że przełożenie pierwszego biegu mógłoby być jednak trochę dłuższe.
Rewelacja. Jak na swoją masę i gabaryty to samochód trzyma się drogi jak przyklejony. Szczególnie można to docenić na krętych, górskich drogach gdzie prowadzi się jak po sznurku. Zawieszenie wydaje się być trochę za twarde, ale dzięki temu wspomniane trzymanie się drogi jest rewelacyjne. Niestety, coś za coś...
Dobra. Co prawda trochę przeszkadzają przednie słupki, ale w prawie kazdym minivanie jest ten sam problem. Taka to już jest natura tego nadwozia... Poza tym, wysoko umieszczone siedzenie kierowcy umożliwia bardzo dobrą ocenę drogi.
Bardzo dobra. Jak na VW przystało, bez zastrzezeń. Cieszy bardzo duża ilośc schowków, przydatnych szczególnie jak się jeździ z dziećmi. Minus jak dla mnie za brak koła zapasowego lub chociaż dojazdowego, choć to ja wybrałem trzeci rząd siedzień kosztem wspomianego koła:-)
Rewelacyjna. Nie ma żadnych problemów z grzaniem w zimie i chłodzeniem w lecie. W tym pierwszym przypadku nagrzewnica działa szybko i skutecznie, zaś w drugim klimatyzacja okazuje się być bardzo wydajna. Nad wszystkim czuwa niezawodny i łatwy w obsłudze Climatronic.
Dobra. Z przodu kabiny przestrzeni jest aż nadto, natomiast z tyłu wydaje się być za mało (mam 190 cm wzrostu) szczególnie na nogi. Wpływ na to moze mieć także wyżej umieszczone siedzisko tylnej kanapy. Mimo wszystko, powyższe niedogodnosci rekompensuje przepastny bagażnik, największy jaki widziałem w tej klasie pojazdów.
Jak już wspominałem, niedogodnoscią jest przenikający do wnętrza dzwięk silnika, szczególnie zimnego. Ale ten kto wybrał samochód z silnikiem deiesla musi sie z tym liczyć. Poza tym, przy wyższych prędkościach rzędu 140-160 km/h odzywa się już mało opływowe nadwozie.
Średnio. Zawsze byłem przyzwyczajony do niskiego spalania przez volkswagenowskie silniki TDI, a tu niespodzianka. Fakt, były to silniki o mniejszej mocy, a tu jest około 140KM. Moze to właśnie ta ilośc koni mechanicznych, a może to te dodatkowe zawory powodują że mój samochód spala średnio 7 l/100 km (jest to mniej więcej pół na pół miasto- trasa). Wydaje mi się, że to o conajmniej jakieś 0,5 l za dużo, i to przy nieagresywnej jeździe (przy takiej spalanie wzrasta do jakichś 7,8 l). Dlatego też silnik oceniam jako średnio ekonomiczny, oczywiście jak na diesla.
Niestety, ale wyjściowa cena nowego auta jest mało zachęcajaca. Ja otrzymałem go odgórnie z firmy, ale sam bym go sobie chyba nie kupił. Chyba że używany ... Co prawda jakość pojazdu jest bardzo wysoka, ale czy warta przepłacenia jakichś 10-15 tys. zł? Dla mnie nie.
Bardzo dobrze, bez jakichkolwiek problemów. Zresztą samochód jest jeszcze na gwarancji, więc mogę nawet nie wiedzieć że coś zostało naprawione lub wymienione podczas przeglądu.
Brak. Była tylko jedna związana z globalnym problemeem VW,ze sprzęgłem, ale została na jego koszt sprawnie i szybko usunięta.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDI 140KM 103kW [l/100km]

6,4