Gorące tematy

Pierwsza pomoc

Klub autoWcentrum

Zapraszamy do członkostwa w klubie zrzeszającym ludzi, którzy mają świadomość odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje, swoich najbliższych oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Ostatnie wiadomości z klubu

pierwsza pomoc Test Zadławienia - poczytaj przed świętami pierwsza pomoc klub

Krwotoki

Krwotok występuje najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, który prowadzi do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Krwotoki dzielimy na: wewnętrzne, kiedy to krew wypływa z naczyń krwionośnych i przenika do innych tkanek organizmu, oraz zewnętrze, gdy krew wypływa poza organizm. Krwotoki wewnętrzne są niezwykle niebezpieczne dla życia i zdrowia z racji ograniczonych możliwości ich zatamowania na miejscu zdarzenia. W kontekście pierwszej pomocy bezzasadny jest podział na krwotoki tętnicze i żylne (jedne i drugie należy przecież zatamować).

Postępowanie na przykładzie rany ciętej przedramienia:

 • 1. Załóż rękawiczki ochronne oraz przygotuj kompresy lub gazę.
 • 2. Przyłóż kompres do rany i uciskając, unieś kończynę go góry w celu zmniejszenia ciśnienia krwi.
 • 3. Wykonaj opatrunek uciskowy, poprzez owinięcie kompresu opaską dzianą (zwykły bandaż).
 • 4. Jeżeli opatrunek przesiąka, możesz dołożyć kolejny kompres. Nie zmieniaj całego opatrunku, lecz dołóż kolejną "warstwę".
 • 5. W sytuacji masywniejszych krwotoków, na umocowany kompres możesz położyć zgodnie z przebiegiem rany zwinięty bandaż (bez opakowania), a następnie za pomocą kolejnego umocuj go. Dzięki temu zwiększysz ucisk w miejscu przerwania ciągłości tkanek, co powinno ograniczyć ubytek krwi.
 • 6. Po skutecznym opatrzeniu rany ogranicz ruchomość kończyny np. poprzez wykorzystanie chusty trójkątnej.
 • 7. Jeżeli poszkodowany utracił dużo krwi, zastosuj pozycję przeciwwstrząsową, pamiętając o komforcie psychicznym i termicznym poszkodowanego.

Podczas opatrywania ran warto pamiętać o kilku zasadach:

 • 1. Nie wolno: zalewać, posypywać, smarować żadnymi środkami. Wypływająca krew oczyszcza ranę, dlatego nie warto tracić czasu na nieskuteczne czynności. Wyjątkiem są oczywiście rany powierzchniowe (np. otarcie naskórka), które możemy delikatnie oczyścić np. wodą utlenioną.
 • 2. Nie penetrujemy rany. Jeżeli mamy podejrzenie, że wewnątrz może być jakieś ciało obce, należy zgłosić to służbom medycznym.
 • 3. Nie wyjmujemy, lecz unieruchamiamy ciała obce. Usunięcie ciała obcego może spowodować krwotok i kolejne obrażenia. Wyjątkiem jest sytuacja masywnego krwotoku, kiedy nie jest możliwe unieruchomienie lub wykonanie efektywnego opatrunku tamującego ubytek krwi.
 • 4. Bezpośrednio na ranę zakładamy czysty, w miarę możliwości wyjałowiony opatrunek. Jeżeli nie mamy do dyspozycji środków opatrunkowych, możemy wykorzystać np. fragment podkoszulki poszkodowanego. Wówczas do rany przykładamy stronę przylegającą uprzednio do ciała poszkodowanego.
 • 5. Opatrzoną kończynę unosimy do góry, pamiętając o zapewnieniu komfortu termicznego oraz pozycji adekwatnej do aktualnego stanu poszkodowanego.
poprzedni temat:
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
następny temat:
Złamania
Przetestuj swoją wiedzę
o pierwszej pomocy