Szukaj

Krwotoki

Pierwsza pomoc - krwotoki

Krwotok występuje najczęściej w wyniku urazu mechanicznego, który prowadzi do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych. Krwotoki dzielimy na: wewnętrzne, kiedy to krew wypływa z naczyń krwionośnych i przenika do innych tkanek organizmu, oraz zewnętrze, gdy krew wypływa poza organizm. Krwotoki wewnętrzne są niezwykle niebezpieczne dla życia i zdrowia z racji ograniczonych możliwości ich zatamowania na miejscu zdarzenia. W kontekście pierwszej pomocy bezzasadny jest podział na krwotoki tętnicze i żylne (jedne i drugie należy przecież zatamować)

Postępowanie na przykładzie rany ciętej przedramienia:
  1. Załóż rękawiczki ochronne oraz przygotuj kompresy lub gazę.
  2. Przyłóż kompres do rany i uciskając, unieś kończynę go góry w celu zmniejszenia ciśnienia krwi.
  3. Wykonaj opatrunek uciskowy, poprzez owinięcie kompresu opaską dzianą (zwykły bandaż).
  4. Jeżeli opatrunek przesiąka, możesz dołożyć kolejny kompres. Nie zmieniaj całego opatrunku, lecz dołóż kolejną "warstwę".
  5. W sytuacji masywniejszych krwotoków, na umocowany kompres możesz położyć zgodnie z przebiegiem rany zwinięty bandaż (bez opakowania), a następnie za pomocą kolejnego umocuj go. Dzięki temu zwiększysz ucisk w miejscu przerwania ciągłości tkanek, co powinno ograniczyć ubytek krwi.
  6. Po skutecznym opatrzeniu rany ogranicz ruchomość kończyny np. poprzez wykorzystanie chusty trójkątnej.
  7. Jeżeli poszkodowany utracił dużo krwi, zastosuj pozycję przeciwwstrząsową, pamiętając o komforcie psychicznym i termicznym poszkodowanego.
Podczas opatrywania ran warto pamiętać o kilku zasadach:
  1. Nie wolno: zalewać, posypywać, smarować żadnymi środkami. Wypływająca krew oczyszcza ranę, dlatego nie warto tracić czasu na nieskuteczne czynności. Wyjątkiem są oczywiście rany powierzchniowe (np. otarcie naskórka), które możemy delikatnie oczyścić np. wodą utlenioną.
  2. Nie penetrujemy rany. Jeżeli mamy podejrzenie, że wewnątrz może być jakieś ciało obce, należy zgłosić to służbom medycznym.
  3. Nie wyjmujemy, lecz unieruchamiamy ciała obce. Usunięcie ciała obcego może spowodować krwotok i kolejne obrażenia. Wyjątkiem jest sytuacja masywnego krwotoku, kiedy nie jest możliwe unieruchomienie lub wykonanie efektywnego opatrunku tamującego ubytek krwi.
  4. Bezpośrednio na ranę zakładamy czysty, w miarę możliwości wyjałowiony opatrunek. Jeżeli nie mamy do dyspozycji środków opatrunkowych, możemy wykorzystać np. fragment podkoszulki poszkodowanego. Wówczas do rany przykładamy stronę przylegającą uprzednio do ciała poszkodowanego.
  5. Opatrzoną kończynę unosimy do góry, pamiętając o zapewnieniu komfortu termicznego oraz pozycji adekwatnej do aktualnego stanu poszkodowanego.