Ocena kierowcy - Ford Focus I Kombi

Darek, 9 lat temu
Silnik 1.8 TDCi 101KM 74kW
Rok produkcji 2003
Ford Focus I Kombi 1.8 TDCi 101KM 74kW 1998-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : NIe bierze oleju i jest cichy. Spalanie w normie.
Przeniesienie napędu : Koło dwumasowe
Auto jest dobre. Przede wszystkim mam auto z silnikiem, który nie bierze "grama" oleju i do tego ma sporo mocy. Poza tym świetnie się prowadzi, ma super dużo miejsca w środku. Na minus zdecydowanie blacha, ale 12-letnie auto bez żadnych napraw blacharskich to chyba i tak nie jest zły wynik.
Silnik nie bierze oleju (olej Forda 5W30), rewelacyjnie przyspiesza, jest cichy. Jedyne co wymieniałem to świece żarowe.
2 miesiące po zakupie i zrobieniu ok 4000 km musiałem wymieniać koło dwumasowe wraz ze sprzęgłem. Niestety taki już los dzisiejszych posiadaczy samochdów z silnikami diesla - tutaj koszt 1300zł plus 250 zł robota.
Auto świetnie się prowadzi, jest pewne w zakrętach. Niestety przyszło mi wymieniać amortyzatory. Ppza tym ma świetne hamulce.
Lusterka niby małe, ale bardzo dużo w nich widać. Do tyłu także wystarczająca widoczność.
Wszystko pod ręką i na swoim miejscu.
W zimie rewelacji nie było, ale nie zasłaniałem chłodnicy. Klima świetna, tylko nabijałem czynnik, usterki nie było.
Pod tym kątem auto pozytywnie mnie zaskoczyło. Ma bardzo duży bagażnik. Mam 184 cm wzrostu, i za mną spokojnie usiądzie ktoś jeszcze wyższy.
Jak na diesla myślę, że jest dobrze.
Użytkuję auto od 1 roku. Przy prędkości 80 km/h spala 4l, ale kto tak jeździ. Jeżdżę do pracy 30 km, z czego 20 km autostradą, i 10 km w mieście, wtedy przy prędkości 110 km/h spala 5,7 l. Najwięcej spałił kiedy jechałem nad morze autostradą 140-150 km/h - 7,3l.
Auto jest tańsze od odpowiednika z grupy VW/Audi. Jednak części są stosunkowo tanie. Różnica wynika chyba ze słabszej jakości blachy w Fordach.
Jedna żarówka światła mijania - to wszystko.
Nie wiem czy koło dwumasowe nazwać usterką, ta część akurat jest eksploatacyjna. Poprzedni właściciel wymieniał dwumasę przy przebiegu 60 tys km.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.8 TDCi 101KM 74kW [l/100km]

5,8