Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B5 Sedan

Piotr, 9 lat temu
Rok produkcji 1997
Volkswagen Passat B5 Sedan 1.6 100KM 74kW 1996-2005 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : W modelu B3 miałem komfortową skrzynię 4 biegową sterowaną komputerem w zależności od sposobu operowania pedałem gazu (brak programów jak w innych modelach) Kupując B5 z taką samą skrzynią okazało się że jest bardziej komfortowa od poprzednie, dynamiczniejsza i elastyczniejsza. 4 bieg uruchamia sie juz przy 50 km/h 1600 obr przy delikatnej jezdzie.(w B3 przy 70 km/h wrzucał dopier 4 bieg)
Silnik : nierówna praca silnika
Inne : zaparowane szyby w wilgotne dni
Układ elektryczny : przepalające się żarówki
Doskonały do spokojnej jazdy w relatywnie wiekszym komforcie niż oferują auta klasy niższej z podobnym silnikiem. Automat idealny do miasta ale zwrotność kiepska (B3 tu góruje). LPG pozwala tanio jezdzić.
Podstawowa 8 zaworowa jednostka dobrze sprawuje sie z instalacją gazową, Cicha w dolnym zakresie obrotó, Jak dotąd nie miałem awarii. Nierówna praca na wolnych obrotach czasem.
Ostatnia z trwałych i niezawodnych prostych skrzyń biegów VW w tym modelu. Podobną miałem w poprzednim modelu. Automat 4 biegowy spisuje sie dobrze (troche brakuje na autostradzie 5 biegu)
Mowi sie ze drogie naprawy zawieszenia przedniego, które za to jest komfortowe. Jak narazie nie mam potrzeby wymiany a nie jeżdze dużo wiec dla mnie problem nie istnieje.
Czasem lewy słupek potrafi zasłonić np rowerzystę gdy podobnie jak ja zbliża się do skrzyżowania z mojej lewej strony. W sedanie cofanie wymaga dobrego wyczucia odległości.
Dobra. Wszystko intuicyjnie rozmieszczone. Po zmroku wszystkie elementy subtelnie podświetlone np wszystkie pokrętła przy dyszach nawiewów na desce rozdzielczej może szczegół ale praktyczny:)
W ziemie OK. W lecie klimatyzacja manualna dobrze chłodzi. Ocena przeciętna bo o ile dobre ogrzewani i klima to dziś praktycznie standard to duduża bolączką mojego auta jest jazda w wilgotny dzień (deszcz) gdzie zaparowuje mi wszystkie szyby. Najgorzej jest przy komplecie pasazerów. Sytuacje ratuje cały czas włączona klimatyzacja...irytujące gdy nie ma potrzeby schładzać...
Jestem drobnej postury więc dla mnie OK, ale B3 był zdecydowanie przestrojniejszy.
Do 3000 obr/min w miare cicho. Ale powyzej co odpowiada prędkości powyżej 100 km/h to robi sie głośno. W miejskiej jezdzie auto na tyle ciche ze bardziej dokucza szum dmuchawy na 2 biegu.
Robie stosunkowo mało kilomertów na rok wiec utrzymanie OK.
Kupiłem okazje techniczną od wyjezdzającego z kraju za cene ówczesnie nie specjalnie okazyjną ale naprawde bez tzw wkładu finansowego zacząłem jezdzić. Dzis po 1,5 roku ceny tego modelu trzymają się na tym samym poziomie.
Sporo, przepalające się żarówki, rurka bagnetu łamliwa, sparciałe weże plastiki przy silniku, gdy się grzebie to nagle się rozrywają, pękają...17 lat ma auto wiec tego typu usterki wliczone w ryzyko.
Jedna jak dotąd... padł reduktor od LPG i przez tydzię auto było malo ekonomiczne bo jazda w mieście automatem na benzynę to daje po kieszeni.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 100KM 74kW [l/100km]

11,8