Ocena kierowcy - Chevrolet Nubira Kombi

KAJ, 5 lat temu
Rok produkcji 2006
Chevrolet Nubira Kombi 1.6 109KM 80kW 2002-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : niezawodność
Zawieszenie : prosta konstrukcja a super trzyma się drogi jak na kombi
Karoseria : tylko progi - ich wymiana z konserwacją usunęła ten problem
Choć Nubirka 1,6 (z fabryczną LPG, salon Belgia, jestem drugim właścicielem) to niezbyt nowoczesne autko to jednak przekonuje do niego bezawaryjność i przestronność. Dynamika na średnim poziomie ale te 11 sek. do setki wystarcza w normalnej podróży. Wyposażenie w moim przypadku też nie powala, ale dzięki temu nie ma się w zasadzie co psuć (manual/klima, elektryczne szyby przód, ABS, wspomaganie kier, podłokietnik przedni, dość duże schowki w tym jeden chłodzony z klimy). Jeżdżę dwa lata i nic się nie psuje. Spala 8,3 l/100km LPG w trasie a miasto to 10 l/100km. Jeśli chodzi o korozję to w autach bezwypadkowych trzeba sprawdzać progi. Ja kupiłem z lekko szarpniętymi przez rdzę i od razu wymieniłem obie strony co mnie kosztowało włącznie z malowaniem i zabezpieczeniem antykorozyjnym 1100zł i spokój. Kupiłem Nubirę za namową znajomego, który od nowości przejechał swoją 370 tys. km bez żadnej awarii (tylko sprawy eksploatacyjne) - też 1,6 LPG fabryczny.
W kombi 1,6 trochę się męczy ale nie ma dramatu. Za to jest niezawodny i nie generuje kosztów ani problemów. Chodzi dość przyjemnie i przy normalnej jeździe zapewnia przyzwoitą dynamikę - bez problemu przyśpiesza na 5-tym biegu. Bez problemu toleruje LPG i właściwie nie ma różnicy w dynamice na Pb czy LPG.
Trudno coś powiedzieć negatywnego, nie cieknie, pracuje cicho, biegi wchodzą precyzyjnie, może trochę dłuższe mogłyby być poszczególne biegi a szczególnie piątka bo przy 100km/h jest około 3000 obr/min a z jazdy codziennej wydaje mi się że spokojnie silnik dał by sobie radę.
Jak na wersję kombi trzyma się drogi jak przyklejona (opony Hankook Ventus S1 EVO 2), wybiera nierówności poprawnie i nie buja na poprzecznych garbach. Co do części to niewiele powiem bo zawias jest jeszcze fabryczny i co ciekawe trzyma.
Uwaga na korozję progów, nawet w egzemplarzach bezwypadkowych. Pozostałe elementy OK (przynajmniej u mnie). Naprawa progów to niewielki koszt (około 1100zł) więc nożna spokojnie zainwestować jeśli samochód jest pewny. Bagażnik duży pomieści spokojnie bagaże całej rodzinki. Sporo schowków, dość wygodne siedzenia.
Duże przeszklenie i dość wąskie słupki zapewniają bardzo dobrą widoczność dookoła.
Jest wystarczająca. Wszystko znajduje się tam gdzie tego się spodziewamy. Wsiadasz i w zasadzie intuicyjnie wiesz gdzie i co jest. Fotel kierowcy i pasażera posiada dodatkowo regulację wysokości siedziska (oddzielnie przedniej i tylnej części). Kierownica reguluje się w dwu płaszczyznach.
Jest super. Szybko się nagrzewa i zimą jest przyjemnie już zaraz po ruszeniu (ok 1 km po mieście). Klima też jest wydajna i oferuje odraszanie przedniej szyby (choć jej włączenie odbiera trochę z mocy silnika - myślę że zabiera około 5-7 KM).
W kombi karoseria jest jak na ten segment przestronna, oferuje sporo miejsca z przodu, a na tylnej kanapie zmieszczą się spokojnie osoby wysokie (sporo przestrzeni na nogi).
Mogłoby być lepiej, bo powyżej 110km/h robi się trochę głośniej, ale to dlatego, że silnik pracuje wtedy z prędkością powyżej 3000 obr./min. a to zaczyna być słychać. Podróż z prędkościami do 100km/h nie przeszkadza.
Tylko sprawy eksploatacyjne (ceny części na poziomie opla). Jak na takiej wielkości autko OC niewielkie, zużycie paliwa (LPG) 8,3 l/100km trasa i około 9-10 l/100km miasto.
Koszt zakupu niewielki ze względu na dużą utratę wartości, ale jakość - rewelacja, głównie w zakresie pewności i bezawaryjności konstrukcji układu napędowego oraz przestronności nadwozia (ale UWAGA - dotyczy egzemplarzy bezwypadkowych i nie dojechanych z cofniętym licznikiem - trzeba dobrze sprawdzić zanim się kupi pochodzenie pojazdu). Właściwy pojazd do eksploatacji na co dzień i daje radę przy wyjazdach wakacyjnych.
W zasadzi u mnie nie wystąpiły.
Brak mechanicznych, karoseria - wymiana progów.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 109KM 80kW [l/100km]

9,1