Ocena kierowcy - Citroen ZX Hatchback

gregor@dnx.pl, 16 lat temu
Rok produkcji 1992
Citroen ZX Hatchback 1.4 75KM 55kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Inne : Duużo przestrzeni i dośc bogate wnętrze jak na tamte czasy, żadnej blachy w środku, el szyby, fabryczny centralny zamek znacznie umilają użytkowanie. No i wyjątkowe zawieszenie.
Zawieszenie : Podobno...
Ktoś tu kiedyś napisał: "jakie to auto musiało byc wspaniałe jako nowe, skoro po tylu latach ciągle daje tyle radości", czy coś podobnego. I to jest chyba najlepsze podsumowanie. Bardzo dopracowany samochód, który potrafi często zaskoczyc (na plus oczywiście ;) ). Świetne zawieszenie, wystarczający silnik, dużo przestrzeni i przyjemnych materiałów.
Nie jest to szatan, ale po mieście, tak do 100 km/h wystarcza całkowicie. Świetnie zbiera się na dwójce, przyspieszenie 20-70 km/h wciska w fotel :) .Jak się go trzyma na odpowiednich obrotach to i z elastycznością nie ma problemu, choc załadowany nie daje miłych wrażeń przy wyprzedzaniu tira. No i trochę dużo pali, ale w rozsądnych granicach. Troszkę kopcił i brał oleju, ale po wymianie uszczelniaczy na zaworach nic już takiego nie miało miejsca. Większy albo diesel byłby chyba lepszy, a jest w czym wybierac.
Nie wiem kto dobierał takie przełożenia, trochę za krótki 3-ci bieg ( przy 60 kmph jest już denerwujące na dłuższą metę 3000 obr/min).Podobnie z 4-tym biegiem. Ale dwójka cudowna, wspaniale ciągnie do 70 kmph, dośc długa jedynka i relaksująca i elastyczna piątka, choc mogło by się ją wrzucac trochę bliżej kierowcy, a nie pod nogami pasażera :P. No cóż, taki lewarek. Ogólnie fajnie pracuje, dośc szybko i gładko wybiera się biegi, ale ja niestety mam uszkodzony synchronizator (nie opłacalna naprawa) i dwójkę muszę wrzucac wolniej (spokojniej).
To jest to co tygryski lubią najbardziej. Miękki kiedy trzeba i wspaniale trzymający się na zakrętach pokonywanych szybciej. Wręcz namawia do szybkiego wchodzenia w zakręt, jest przy tym trochę podsterowny, ale korekty gazem wszystko naprawiają. Fajnie odczuwalne jest też boczne przyspieszenie jak wciśnie się porządnie gaz w zakręcie, a autko jedzie dalej jak po szynach, nie powodując żadnych nerwowych sytuacji. To jest chyba zasługa skrętnej tylnej osi. Cudowne... Trzeba tylko pamiętac o luźnych rzeczach w bagażniku, bo będą latały...
Ja tam wszystkie manewry bez problemu wykonuję, krótki tył więc nie ma obaw że się czymś wystającym zahaczy. Okienko w tylnym słupku daje bardzo dobrą widocznośc, a do tyłu to i tak na lusterka... Dobrze przeszklony, dużo światła we wnętrzu. Czasem przedni słupek przeszkadza jak się bokiem do jezdni stanie, ale większośc aut tak ma.
Nie mam zastrzeżeń, jak coś komuś nie pasuje (np. kolejnośc sterowania el. szybami w dżwiach) to wszystko można szybko poprzekładac. Super, że jest klapka na radio (co ma większośc citroenów, ale bardzo mało innych aut), nie kusi się więc złodzieja radiem. Dośc dużo dośc dużych schowków, półeczek, zwłaszcza ta przed biegnąca od zegarów i przed pasażerem daje możliwośc szybkiego rzucenia nań rękawiczek, zeszytu itp. , które następnie spadają przy szybko pokonywanych zakrętach ;P
Szybko się nagrzewa, po pewnym czasie bucha gorącem. Latem da się nawet zamknąc szyby i próbowac jechac na schładzaniu. Nie jest wtedy nawet najgorzej. Wiadomo, zawsze klima by się przydała. Często parują szyby (kiedy pada i jest dużo ludzi w aucie), zdaje się, że wynika to z tego że samochód jest zbyt szczelny... :) ale dmuchawa na maksa i za chwilę nie ma problemu.
Kolejna niewątpliwa zaleta ZX´a. Szerokie wnętrze (nie da się sięgnąc do drugich drzwi bez porządnego wychylenia z fotela), duży bagażnik (350l) z tyłu 3 osoby spokojnie wejdą, dłuższa droga będzie oczywiście dla nich dośc męcząca. Z przodu bardzo dużo miejsca, przestrzeni jest zawsze pod dostatkiem na jakieś manewry z foteli. Ciekawym patentem jest wyżej umiejscowiona tylna kanapa, co daje efekt trochę jak z kina :) . Jest też ona dzielona i przesuwana, co pozwala dowolnie dopasowac przestrzeń z tyłu/bagażnik do potrzeb.
Hmmm, silnik powyżej 3000 obr/min jest dośc denerwujący i trzeba szybciej zmieniac biegi. Jednak nic innego nie słychac (ani zawieszenia, ani plastików, ani niczego innego:) )
Mógłby mniej palic (bierze mi 10l/100km na krótkich miejskich odcinkach), ale w założeniu miał palic 8,5 więc powiedzmy że mieści się w normie. Części tanie, mechaników w Szczecinie jest pod dostatkiem. Oczywiście o żadnej rdzy nie ma mowy, pełny ocynk powoduje że 15 letni samochód ma w pełni "czyste" blachy.
Znacznie tańszy od innych, głównie przez niesłuszną opinię, a często lepszy :D
Długo go nie mam, ale nic poważnego się nie psuło, jakiś pasek trzeba naciągnąc, zamek przeczyścic, przycisk od szyb wymienic, linki od ręcznego, wymienic silniczek krokowy, dolac płynu do chłodnicy bo trochę ubywało, ale na tyle mało że nie było widac którędy. Podobno są problemy z zawieszeniem i tylną belką, ja jeszcze nie uświadczyłem.
Dostałem w spadku po poprzedniku uszczelniacze na zaworach do wymiany. Kosztowało to 400 zł i dzień bez samochodu, półoś lewa już daje znac (osłona była dziurawa i poluzowana), wymieniałem też łożyska w kolumnie mcpersona (ciężko pracowała kierownica przy skrajnych położeniach). Wszystkie te "usterki" wynikały z tego, że nigdy nie były te częsci wymieniane (z półosią długo się męczyli, bo nigdy nie ruszana mocno się trzymała). Nigdy nie zawiódł, nie robił problemów.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 75KM 55kW [l/100km]

9,2