Ocena kierowcy - Citroen ZX Hatchback

Silnik 1.4 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1992
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Citroen ZX Hatchback 1.4 i 75KM 55kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Prowadzenie tego auta to bajka na trasie można się miło bawić z jakimiś kozakami z tuningowanymi golfami :D
Silnik z gaźnikiem zrywny i dynamiczny na ta masę ok.960kg, śmiało poradzi sobie z golf3 1,4 i 1,6 vectra A 1,6, czy octavia 1,4 1,6(75KM). Jest już dość słyszalny powyżej 3tys obrotów. Na zimnym pali na dotyk, jak ciepły postoi z 1h to trzeba trochę pokręcić rozrusznikiem, ale tak już jego urok nawet w instrukcji jest tak napisane. Jeśli regularnie wszystko wymieniamy to nie będzie problemów żadnych śmiało przehula wiele miłych km :).
Chodzi dobrze jest dość precyzyjna. PSA nie przewiduje do tej skrzyni wymian, ale warto co 100tys wymienić sobie ten olej kosztów dużych nie ma bo to tylko 50zł 2l Shell, a wsio na zdrowie dla naszych cytrynek. Dość chyba szybko pada synchronizator i trzeba wolniej i na niższych obrotach wrzucać 2bieg, krótko da się z tym żyć i przyzwyczaić, w końcu to nie jest auto sportowe :P
Pasywnie skrętna tylna belka po prostu cud, przed zakrętem lekko puszczasz nogę z gazu gdy wejdziesz w zakręt zaraz gaz w podłogę i lecisz jak po szynach ;). Jeśli dbamy o nią to koszta utrzymania nie muszą być straszne, zaś jeśli nie dbamy to po 160tys słyszymy różne dźwięki z niej, a kółka stoją tak / to koszt regeneracji ok. 700-800zł i przez kolejne 160tys spokój :)
Nie ma co zarzucić mamy 3lusterka 8szyb wsio widać :)
Bez zarzutu, wszystko co ważne pod ręką nie trzeba nigdzie daleko szukać, wszystko jest jasne i czytelne.
W gaźniku nie wiem jak w innych to po prostu bajer 2-3min jazdy zimą, a w aucie już leci ciepłe powietrze :D
Wszystko zależy od wzrostu myślę ze przy 190cm wzrostu jest jeszcze dobrze jedynie za kierowcą wtedy trochę ciężej usiąść. Ale przy przeciętnie wzroście 180-185cm wszyscy mają dość miejsca. Na tylnej kanapie 3osoby się zmieszczą i nie zahaczą głową o podsufitkę, ale we 2 najwygodniej jeszcze z podłokietnikiem na środku :)
1,4 to nie jest duży silnik, więc słychać co nie co, powyżej 3tys obrotów dość znacznie go słyszymy, gdzieś przy 110-120km/h można usłyszeć gwizdanie lusterek :P
Moc do spalania jest naprawdę rewelacyjna i nie ma sensu gazować takich aut, jak to niektórzy nawet seicento zagazują, nie wiem co tacy ludzie w ogóle sobie czają.
Super, bardziej się opłaca niż kupić zajeżdżonego golf, który był już z kilka razy malowany, a w dodatku jego wyposażenie w tańszych opcjach ogranicza się do wspomagania i szyberdachu.
Przez 11lat eksploatacji tego auta na polskich drogach wymieniłem jedynie dopiero drugi raz klocki hamulcowe, serwo hamulców i przewód doprowadzający płyn hamulcowy, no i tyle, a reszta to części eksploatacyjne jak płyny filtry oleje etc.
Jak na razie, moja cytrynka nie odmówiła mi jakoś kompletnie. Można powiedzieć, że bywa z nią jak z kobietą czasem ma swój humor, lecz zawsze da się ją przekonać do współpracy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 75KM 55kW [l/100km]

6,3