Ocena kierowcy - Citroen ZX Hatchback

dwabulaje, 17 lat temu
Silnik 1.4 i 75KM 55kW
Rok produkcji 1992
Citroen ZX Hatchback 1.4 i 75KM 55kW 1991-1997 - Oceń swoje auto
Na karoserii, pomimo starczego wieku - 14 lat, nie ma śladu rdzy. Cytrynką jeździ się wspaniale i nie ma z nią większych problemów.
W moim odczuciu silnik jest elastyczny i jak na 75 koników dobrze sobie radzi, chociaż przy czterech osobach w kabinie mógłby mieć więcej kucyków. Według mnie mankamentem jednostki napędowej jest ręczna regulacja luzu zaworów. Szkoda, że producent nie zastosował zaworów z automatyczną regulacją luzu, co obniżyłoby zapewne o parę decybeli pracę silnika, a także sprawiłoby użytkownikowi mniej kłopotów serwisowych.
Skrzynia biegów sprawuje się dobrze i nie ma problemów z wymianą oleju (bo się podobno nie wymienia). Dźwignia biegów pracuje lekko, co sprawia czasami wrażenie, że działa mało precyzyjnie, ale i tak nie ma problemów z włączeniem odpowiedniego biegu.
Do układu jezdnego nie mam zastrzeżeń. Autem się po prostu płynie. Nie odczuwa się nierówności terenu, tak jak ma to miejsce w innych markach samochodów. Układ jezdny doskonale tłumi mankamenty nawierzchni, ale przy polskich drogach nie może mieć dłuższej żywotności, a z tym się wiążą większe wydatki na remont, bo dochodzi serwis tylnego zawieszenia. Ale i tak cytrynką się jeździ najwygodniej ! Auto nawet przy większych prędkościach doskonale trzyma się drogi.
Według mnie widoczność jest doskonała. Przy cofaniu widoczność jest troszkę złudna, ale czujnik cofania załatwiłby sprawę.
Ach te siedzenia ! Najwygodniej mi się jeździ cytrynką ! Cała cytrynka jest ergonomiczna !
Ogrzewanie działa rewelacyjnie. Silnik się szybko nagrzewa i już po paruset metrach mamy ciepło w kabinie. Z wentylacją również nie ma większych problemów, chociaż przydałoby się zastosować jakiś filtr powietrza, żeby nie ciągnęło kurzu z zewnątrz.
Ilość miejsca z przodu jest bardzo duża, a regulacja przednich foteli - w szerokim zakresie. Drzwi zarówno z przodu jak i z tyłu nie sprawiają trudnośći z wsiadaniem i wysiadaniem.
Wyciszenie mogłoby być troszeczkę lepsze, ale jak się włączy radio to jest dobrze. Zapewne, gdyby producent zastosował w silniku zawory z automatyczną regulacją, to w środku i na zewnątrz byłoby parę decybeli mniej.
Ceny części porównywalne z cenami części do innych marek samochodów, a niejednokrotnie nawet tańsze. Chociaż pewne detale mogą zaszokować ceną, ale trzeba dobrze poszukać, to się taniej kupi. Np. cena jednego z węży do układu chłodzenia wynosi 210 PLN.
Bardzo dobrze !
Mam zastrzeżena co do wewnętrznych bolców ryglujących drzwi - są jednorazowego montażu.
Pomimo uszkodzenia jednego z węży w układzie chłodzenia i wycieku prawie całego płynu chłodniczego cytrynka dowiozła mnie do domu z dystansu 15 km.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.4 i 75KM 55kW [l/100km]

8,2