Ocena kierowcy - Citroen ZX Hatchback

Silnik 1.9 D 68KM 50kW
Rok produkcji 1994
Citroen ZX Hatchback 1.9 D 68KM 50kW 1994-1997 - Oceń swoje auto
Silnik : ciągnie jak szalony nawet na 5 biegu da się nim ruszyć
Przeniesienie napędu : przestały działaś elektryczne szyby, ale po diagnozie kable się przetarły
Niezawodność, solidność, to główne atuty tego auta. NA moim 15 letnim egzemplarzu wciąż nie ma oznak korozji a całe życie stoi pod chmurką, a no i myty też jest co kilka miesięcy sól jeszcze nie zniszczyła mi blach. Na naganę za to zasuguje umiejscowienie koła zapasowego. Swoim egzemplarzem poruszam się po lesie i jest denerwujące jak mam koło zmieniać błota od zaje...
Silnik to niezawodna część w tym samochodzie jego kultura i elastyczność są na wysokim poziomie, przy starciu np. z audi 80 z 75konnym 1.9d bez problemu wygrywa. Mimo takiej mocy świetnie radzi sobie z przyczepką na której jest ok. 2ton. Jednym słowem rewelka, a i na autostradzie bez problemu przekracza 180km/h
Skrzynia biegów dobrze spasowana do silnika. mając 5 bieg już przy 60km/h można mówić o sprawnym wyprzedzaniu.
Tu już nie jest tak kolorowo jak dla mnie jest zbyt miękki. Po polskich drogach podróżuje się nim wygodnie ale na nierównościach pływa za mocno.
Widoczność jest bdb. w moim egzemplarzu są liczne pajączki od kamieni ale jakoś to mi nie przeszkadza.
Jest na dobrym poziomie, ale w moim egzemplarzu nie podoba mi się emiejscowienie sygnału dzwiękowego co za debil wymyślił je przy przełączniku świateł. Tu akurat mogli dać jak inni. I wadą jest także zbyt słabo podświetlona deska rozdzielcza, a tak poza tym przyciski umiejscowione w miare inteligentnie, a regulacja szyb mogła by nie być tak blisko stacyjki
Wentylacja jest wręcz niesamowita nie mając włączonego obrotu do wentylacji ją po prostu czuć golf 3 wymiękka. Akurat ten samochód co mam posiada klimę, ale jakoś nie ma potrzeby jej używania. Wszystkie elementy podgrzewane działają bez zarzutu.
Na miejscu kierowcy siedzi się wygodnie. Fotele trzymają dobrze na bokach sam ustawiłem swój w pozycji pół leżącej w tym samochodzie da się spać podczas jazdy. Na plus zasługuje regulacja kierownicy regulacja pasów podłokietnik też się przydaje bez obaw można nim wyruszyć w dłuższą podróż. Na tylnich siedzeniach równie wygodnie. Latem trochę się ciężko siedzi, ale cóż skóra.
Jadąc 90 jest cicho nawet bardzo, głośno zaczyna być już przy 130 a przy 190 nic nie słyszę. Ale tak jeżdząc normalnie to nie można dostać uszczerbku na słuchu
Auto jest nadzwyczaj oszczędne jadąc równe 90km/h na trasie udaje się spokojnie zejść do poziomu 4.3l/100km w mieście pali nie wiele ponad 5l przy 130km/h to już spalanie na poziomie 5.1l. Dodam tylko, że mój egzemplarz porusza się na 14 calowych felgach, szerokość opon to 185mm a wysokość 70mm czyli o 1 cal więcej i o 3 cm szerzej niż producent podaje
Jest niesamowicie tani. Niewiele kosztuje jego utrzymanie mała awaryjność, a części są do niego wręcz śmiesznie tanie. Co do auta trzymałby je jeszcze, ale ze względu, że w miarę jedzenia apetyt rośnie to zamierzam zmienić go na jakiś nowy samochód. Nie wykluczone, że może rówież na citroena.
Jakoś nie miałem z nim większych problemów raz zapchał mi się przewód powrotu paliwa i samochód zaczynał gasnąć. Występują u mnie także nieszczelność układu chamulcowego a dokładniej puszczają cylinderki ale cóż nikt ich nigdy nie ruszał a masa błota zrobiła swoje. Z zawieszeniem nie ma problemu mimo przebiegu 156 tyś km
Jakoś jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Na trasie jest jest bez awaryjny, a drobne usterki zdarzają się tylko przy jezdzie wkoło komina.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 D 68KM 50kW [l/100km]

5,1